חזרה

בקע טבורי

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

בקע (המוכר גם בשמות: קילה או הרניה), הוא בליטה הנוצרת כתוצאה מהידחפות של איבר דרך דופן הבטן. בקע טבורי מתאפיין בתזוזה של קרום הבטן ואיברים (כמו המעיים) ממקומם הטבעי, דרך נקודה חלשה בדופן הבטן (באזור הטבור). היחלשות דופן הבטן יכולה להיות מולדת או נרכשת. 

 בקע טבורי מולד נגרם בעקבות התאחות לקויה של אזור הטבור, המתרחשת לאחר נשירת חבל הטבור. בקע טבורי נרכש מופיע על רקע של היחלשות דופן הבטן, לרוב לאחר הריונות, בעקבות עבודה פיזית מאומצת, השמנת יתר, גיל מבוגר וגורמים נוספים המובילים להגברת הלחץ התוך-בטני (שיעול כרוני, עצירות וכדומה).

 מהם התסמינים של בקע טבורי?

התסמין העיקרי הוא נפיחות באזור הטבור, שלרוב אינה מלווה בכאבים. אך לעתים עשויים להופיע כאבים באזור הבקע, בעיקר בזמן שיעול או במאמץ גופני. כאבים אלו לרוב נעלמים במנוחה. כמו כן, ישנם מקרים שהתסמינים הראשונים יהיו בעיקר כאבים באזור הטבור, שמתחזקים בזמן מאמץ. אם המצב החמיר והגיע לכדי כליאת בקע, אז התסמינים יהיו כאבים עזים באזור הבקע, נפיחות משמעותית, היעדר יציאות, בחילות והקאות. כליאת בקע היא מצב שבו איברים (בעיקר חלק מהמעי הדק) נכלאים בתוך שק הבקע, והם אינם מקבלים אספקת דם. מצב זה מהווה סיכון לנמק מסכן חיים ומחייב ניתוח חירום.

דרכי הטיפול בבקע טבורי

אצל מטופלים עד גיל 5-6, הבקע לרוב ייסגר באופן עצמוני, ללא צורך בניתוח. חגורת בטן עשויה לסייע בטיפול, אך היא בעיקר משמשת עבור מטופלים שבשל מחלות רקע אינם יכולים לעבור טיפול ניתוחי ורק לאחר אישור מרופא מנתח. למטופלים מעל גיל 6 נמליץ לרוב על ניתוח לתיקון הבקע. כמו כן, אצל מבוגרים שהבקע הטבורי אינו משמעותי, לא גדל ולא מפריע לתפקוד היומיומי, ניתן לבצע מעקב שגרתי בלבד.

 מתי יש לפנות לטיפול ניתוחי?

במרבית המקרים של בקע טבורי מומלץ לבצע ניתוח לתיקון הבקע. זאת כדי למנוע החמרה של המצב לכדי כליאת בקע ולמנוע החמרת התסמינים, שעשויים לפגוע רבות באיכות החיים. סיבה נוספת לביצוע ניתוח לתיקון הבקע הוא במצב חירום, כאשר כבר קיימת סכנה ממשית לכליאה.

ניתן לבצע את ההליך בבית החולים רפאל עם נבחרת הרופאים המובילים בישראל, בזמינות תורים גבוהה, טכנולוגיות מתקדמות ותנאי אשפוז המזכירים את עולמות האירוח היוקרתי.

מהלך הניתוח

הניתוח יכול להתבצע בגישה לפרוסקופית (זעיר-פולשנית) או בגישה פתוחה, בשתיהן הוא נעשה בהרדמה כללית. ההבדל בין השיטות טמון רק בחתך המתבצע לצורך הגישה לתיקון הבקע. בשתי השיטות האיברים שזזו יוחזרו למקומם הטבעי, והפתח ייחסם בעזרת רשת מיוחדת. הרשת מסייעת לחזק את הנקודה החלשה בדופן הבטן ומונעת בקעים חוזרים. בגישה הלפרוסקופית הניתוח נעשה באמצעות שלושה חתכים זעירים בצדי דופן הבטן. בגישה הפתוחה, הניתוח נעשה דרך חתך רוחבי באזור הטבור. בשל היותו זעיר-פולשני, ניתוח בגישה הלפרוסקופית לרוב נחשב בטוח יותר, עם סיכון נמוך יותר לסיבוכים והחלמה מהירה ופשוטה יותר, בהשוואה לניתוח בגישה הפתוחה.

 

הכנה לניתוח

לקראת הניתוח יש להתייעץ עם הרופא המטפל באשר למחלות רקע, תרופות מרשם, אלרגיות ותוספי תזונה. שבוע לפני הניתוח יש להפסיק ליטול תרופות נוגדות קרישה (כמו אספירין או קומדין), ומומלץ להיוועץ לגבי הצורך בנטילת תחליפים. ביום הניתוח יש להיות בצום מוחלט, כולל נוזלים, 8 שעות לפני תחילת הניתוח.

 

מהלך ההתאוששות והמשך המעקב

מרבית המנותחים יכולים לחזור לפעילות גופנית כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח. בניתוח זעיר-פולשני המטופלים יכולים להשתחרר לביתם כבר ביום הניתוח. בניתוח בגישה הפתוחה נהוג להשאיר את המנותחים להשגחה של יממה. 

בימים הראשונים לאחר הניתוח המטופלים עלולים לסבול מכאבים קלים. ניתן ליטול משככי כאבים במידת הצורך. יום אחרי הניתוח לרוב ניתן כבר לקום ולהתנייד. מומלץ לשמור את החתך הניתוחי נקי ויבש בימים הראשונים לאחר הניתוח. יש להגיע לביקורת במרפאת המחלקה לאחר כשבועיים.

בית חולים רפאל

בית החולים רפאל, הממוקם בפארק עתידים בתל אביב, הינו בית החולים המתקדם בישראל, אשר בבסיס החזון העומד מאחורי הקמתו, ניצב ערך המצוינות. החתירה הבלתי-מתפשרת הזו למצוינות בכל תחום הנוגע לאיכות הטיפול ולחוויית המטופל, הפכו את רפאל לבחירה המועדפת על-ידי ציבור המטופלים והקהילה הרפואית, כאחד.

בבית החולים מבוצעים ניתוחים על ידי נבחרת הרופאים מהמובילים בישראל במגוון תחומים במטרה להביא לציבור רפואה איכותית ומתקדמת תוך שימוש בטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. בית החולים מעניק תנאים נוחים במיוחד, בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח.

המצוינות של בית החולים רפאל באה לידי ביטוי בכל אחת מהמחלקות והמכונים הפועלים בו, כמו גם בתנאי האשפוז יוצאי הדופן, באיכות השירות והיחס האישי ובמקצועיות של הצוותים השונים.

למה לבחור בבית החולים רפאל?

• הרופאים המובילים בישראל
• זמינות תורים גבוהה
• חדרי ניתוח חדישים המאובזרים בטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות בעולם
• תודעת שרות ויחס אישי
• תנאי אשפוז בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח היוקרתי התורמים להחלמה מיטבית
• הסכמים עם חברות הביטוח וקופות החולים

 

 

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב