ניתוחים

ניתוח להחלפת מפרק ברך

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ניתוח להחלפת ברך הוא ניתוח המיועד להחליף את העצמות המרכיבות את מפרק הברך בחלקים מלאכותיים, וזאת במטרה להקל על כאבים במפרק ולהשיב את תפקודו.
ההליך כולל הסרה של חלקי המפרק, העצם והסחוס החולים והפגועים, והחלפתם במפרק מלאכותי עשוי מתכת וחומרים מורכבים עמידים.

באילו מצבים ניתן לבצע החלפת ברך?

ניתוח להחלפת הברך לרוב נחוץ כשהמפרק נשחק או נפגע בצורה המגבילה את תנועתו, וכאשר קיימים כאבים חמורים שאינם מוקלים גם במנוחה.

הסיבה הנפוצה ביותר לביצוע החלפת ברך היא אוסטאוארתריטיס (Osteoarthritis), מצב בו מתפתחות דלקת ופגיעה בעצמות עקב שחיקה וניוון של הסחוס המפרקי, שעלולות לגרום לכאבים עזים.

ישנם מצבים נוספים שעלולים להביא לצורך בהחלפת הברך כמו דלקת פרקים שגרונית, שיגדון (גאוט), פגיעה בהתפתחות העצם, נמק של עצמות המפרק עקב פגיעה באספקת הדם, ופגיעה מכאנית או עיוות של המפרק המובילים לפגיעה בסחוס ולכאבים.

מתי ניתן לפנות להחלפת ברך בניתוח?

החלפת ברך מומלצת על פי רוב לאחר שטיפולים אחרים ושמרניים יותר, כמו פיזיותרפיה והזרקה של סטרואידים למפרק, לא הצליחו לעזור בהקלת הכאב או בשיפור טווח התנועה של המפרק.

ניתוח עשוי להיות מומלץ למי שסובל מכאבים עזים עם נפיחות ונוקשות של הברך הגורמים להגבלה בתנועה, או כאשר הכאבים מפריעים לשגרת החיים ולשינה. כמו כן, במידה והכאב גורם להגבלה בפעילות היומיומית ולפגיעה במצב הנפשי, טיפול בברך באמצעות ניתוח יכול להוות פתרון גם לקשיים הנפשיים המתלווים לפגיעה בתפקוד ולכאב.

בכל מקרה בו חושבים על החלפת ברך, ההחלטה תתקבל בהתייעצות עם הרופא המנתח לאחר שקלול הסיכונים ומידת ההטבה הצפויה בזכות הניתוח.

כיצד מתבצע הניתוח?

ניתוח החלפת ברך מצריך הרדמה שיכולה להיות אזורית (באמצעות זריקה אפידורלית בגב) או כללית, בהתאם להחלטה משותפת של המטופל/ת עם הצוות הרפואי.

במהלך הניתוח, שלרוב נמשך כשעתיים, הברך מכופפת בצורה המאפשרת לחשוף את כל שטח הפנים של המפרק. לאחר חיתוך העור לאורך הברך המנתחים יחשפו את חלקי המפרק, יסיטו את הפיקה הצידה ויסירו את חלקי המפרק הפגועים.

הצוות המנתח יחבר את חלקי המפרק המלאכותי לעצמות הירך והשוק אחרי הכנה ושיוף שלהן. לפני סיום הניתוח וסגירת החתך, המנתחים יישרו ויסובבו את הברך לכל הכיוונים על מנת להבטיח תפקוד מספק של הברך החדשה.

התאוששות וחזרה לשגרה לאחר ההחלפה

חזרה לתנועה ואף הליכה על הרגל לרוב אפשריות זמן קצר לאחר הניתוח ובמקרים רבים הצוות יעודד את המטופלים להניע את הרגליים כדי להגביר את זרימת הדם לרגל ולזרז את ההחלמה.

במקביל לטיפול במדללי דם ובאנטיביוטיקה למניעת קרישים או זיהום, יחל טיפול פיזיותרפי שנועד לאמן את המטופל/ת להשתמש נכון בברך החדשה, טיפול שימשיך גם לאחר השחרור מהמרכז הרפואי לבית או למסגרת שיקומית.

ההקפדה על תנועה ופיזיותרפיה חיונית להצלחת הטיפול בברך, ועבור רוב המטופלים טיפול זה מעניק הקלה משמעותית בכאבים ושיפור בטווח התנועה של הברך למשך שנים.

מהם הסיבוכים האפשריים?

ניתוח החלפת ברך הוא ניתוח נפוץ למדי והרוב המוחלט של המטופלים עוברים את ההליך ללא סיבוכים. עם זאת כמו בכל ניתוח ישנם סיכונים ועלולים לצוץ סיבוכים.

הסיבוכים העיקריים האפשריים בניתוח זה כוללים נוקשות של המפרק, זיהום של האתר הניתוחי ולעתים של השתלים – מצב זה מצריך ניתוח חוזר.

לעתים יכול להתפתח דימום לא צפוי לתוך חלל המפרק ועלולה גם להיווצר פגיעה ברצועות, בכלי הדם או בעצבים שעוברים מסביב לברך. יכול להיווצר קריש בוורידי הרגל (Deep Vein Thrombosis – DVT), שמצריך טיפול בנוגדי קרישה, וכן עלולים להתפתח כאבים במפרק לאחר הניתוח.

בחלק מהמקרים הברך החדשה לא תהיה יציבה מספיק ותצריך ניתוח נוסף על מנת לתקן את יציבות השתלים.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה