ניתוחים

תיקון קרע בשרוול המסובב (Rotator Cuff Tear)

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

מפרק הכתף מורכב משלוש עצמות הבנויות בצורה של מכתש ועלי - עצמות השכם, הבריח והזרוע. את המפרק מחזקים ומייצבים קבוצת שרירים המקיפים ומעגנים אותה אל צד המכתש שבמפרק – השרוול המסובב (Rotator Cuff). שרירים אלו עוטפים את ראש עצם הזרוע ומחברים בין עצם הזרוע לעצם השכם.

קרע של השרוול המסובב הוא גורם נפוץ לכאב ולמוגבלות של הכתף במבוגרים. הקרע גורם להיחלשות של הכתף ומקשה על ביצוע פעולות שגרתיות רבות כמו סירוק השיער או לבישת חולצה.

מתי מומלץ לבצע?

עבור רוב המטופלים ניתן להשיג שיפור בכאב ובתפקוד הכתף באמצעות טיפול שאינו ניתוחי הכולל מנוחה, התאמת פעילות, תרופות לשיכוך כאבים ופיזיותרפיה מותאמת. בחלק מהמקרים ניתן לטפל גם באמצעות זריקות סטרואידים למפרק.

במידה והכאב אינו משתפר באמצעות טיפול שמרני, הרופא/ה שלך עשוי/ה להמליץ על טיפול ניתוחי. סיבה נוספת להמלצה על ניתוח היא במידה ואת/ה פעיל/ה מאוד בשגרה בהחזקת הידיים מעל לגובה הראש. ישנן גם אינדיקציות נוספות בעקבותיהן עדיף לפנות מוקדם לטיפול ניתוחי, עליהן מומלץ לדון עם הרופא/ה המטפל/ת שלך.

מהלך הניתוח

הניתוח נועד לתקן את הנזק לשרירים ולגידים הקרועים, והוא נעשה תחת הרדמה כללית. התיקון עצמו מבוצע באמצעות תפירה או עיגון של השרירים, לעיתים תוך הפרדה של רצועות או ביצוע שינויים במבנה הגרמי (של העצמות) של הכתף, בהתאם לטיב הפגיעה.

הניתוח יכול להתבצע בגישה ארתרוסקופית, בה מכניסים מצלמה וציוד זעיר פולשני נוסף לחלל המפרק דרך חתכים זעירים, או בגישה פתוחה - באמצעות חתך גדול יותר. הבחירה בגישה תעשה בהתאם לסוג הפציעה ולהתערבות הדרושה. משך הניתוח תלוי גם הוא בסוג הניתוח המתוכנן.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית. כמו כן, ייבחנו תיקף הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו, על מנת לתכנן את הניתוח בצורה המיטבית עבורך. לעיתים קיים צורך בביצוע של בדיקות נוספות לפני הניתוח.

בנוסף, יש לעבור הערכה מקדימה של רופא/ה מרדים/ה. יש להימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

חלק מהמטופלים יכולים להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח. השחרור תלוי במצבך הרפואי הכללי ובמהלך הניתוחי. לאחר הניתוח היד תונח במתלה , כדי להקל את העומס על הכתף.

בימים הראשונים חשוב לאפשר ליד לנוח ככל שניתן, לקחת משככי כאבים לפי הצורך ולהשאיר את היד במתלה למשך 2-6 שבועות, בהתאם להתאוששות האישית ולהמלצת המנתח/ת. ביצוע שיקום, לרבות תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק הכתף באופן הדרגתי חשובה גם היא להחלמה המלאה.

סיבוכים אפשריים

שיעור המטופלים הסובלים מסיבוכים לאחר הניתוח הוא נמוך מאוד, אך הוא קיים כמו בכל התערבות ניתוחית.

פרט לסיבוכים הקשורים להרדמה, בתיקון קרע בשרוול המסובב קיים סיכון לפגיעה עצבית, זיהום מקומי, קרע של שריר הדלטואיד והתפתחות של נוקשות בכתף. במקרים נדירים עלול להתפתח קרע נוסף של השרוול המסובב.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה