ניתוחים

ניתוח לתיקון בקע בצלקת ניתוחית

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

בקע הוא מצב רפואי בו רקמה או איבר מתבלטים בעקבות פגיעה ברציפות הדופן שאמורה להחזיק אותם במקום. מצב זה מתרחש לאחר ניתוח, בעיקבות סגירה לא טובה או קרע רקמה או חוטי סגירת הצלקת.

בקע בצלקת הניתוחית (Incisional hernia או POVH) מופיע ב-10-15% מהמקרים של ניתוח בטני. הוא שכיח יותר בקרב מטופלים עם רקע רפואי מסוים (לדוגמה דיכוי חיסוני, עישון או תת תזונה) השמנה או שיעול או בעקבות מאפייני הניתוח וההתאוששות לאחריו.

מתי חשוב לתקן בקע בצלקת הניתוחית?

ההחלטה על ביצוע הניתוח לתיקון הבקע מסתמכת בין השאר על חומרת הבקע והתסמינים הנלווים אליו.

במרבית המקרים הבקע יופיע תקופה קצרה לאחר הניתוח הבטני, יכול להופיע גם שנים לאחר הניתוח. הבקע יתבטא כבליטה בדופן הבטן באזור הצלקת הניתוחית, מהווה בעיה אסתטית. במקרים אחרים הבקע יכול לגרום לתחושת אי נוחות בטנית, במאמץ או בשיעול ובקע גדול יכול גם לגרום לחסימת מעי.

מהלך הניתוח

מטרת הניתוח לתיקון בקע בצלקת הניתוחית הוא לתקן את דופן הבטן במקום הפגום, ועל כן בדרך כלל יתבצע קיבוע של הבקע בעזרת רשת. הרשת מחזקת את דופן הבטן ומקטינה משמעותית את הסיכוי לחזרה עתידית של הבקע.

התיקון עצמו יכול להתבצע בגישה פתוחה או בגישה לפרוסקופית. הבחירה בין שתי הגישות מסתמכת בעיקר על גודל הבקע ,כמו גם על הפרופיל הרפואי של המטופל עצמו.
אין הבדל בין שתי הגישות בסיכון לחזרה של הבקע אולם יתרון הגישה הלפרוסקופית בשעור נמוך יותר של זיהום , פחות כאבים ותוצאה קוסמטית טובה.
הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית או אזורית.

הכנה לפני הניתוח

האבחנה של בקע בצלקת הניתוחית נעשית על סמך בדיקה גופנית בלבד. עם זאת, במקרים מסוימים יתכן שתתבקשו לבצע הדמיה כדוגמת CT, כדי להדגים בוודאות את תוכן הבקע ואת מיקומו.

יש לבצע הערכה טרום ניתוחית עם רופא/ה מרדים/ה. אם אתם סובלים ממחלות רקע כלשהן או נוטלים תרופות קבועות, תקבלו הנחיות לגבי הערכות נוספת לפני הניתוח או לגבי בדיקות נוספות שעליכם להשלים במידת הצורך.

התאוששות לאחר הניתוח

השחרור הביתה ביום הניתוח או למחרת כתלות בגודל הניתוח.

מומלץ להימנע מפעילות גופנית מאומצת ב-4-6 השבועות שלאחר הניתוח, אולם ניתן לחזור לעבודה תוך שבוע או שבועיים מהניתוח.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח לתיקון הבקע

ההתאוששות קצרה, אך יתכן שתסבלו מכאבים ומאי נוחות כשבוע מניתוח. סיכון לסיבוכים כמו דימום או זיהום נמוך מ-5%. הסיכוי להופעה חוזרת של הבקע בהמשך הוא מזערי, במיוחד אם הוא נעשה עם רשת מחזקת.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה