חזרה

סגירת מעי דק - אילאוסטומיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

המזון העובר דרך מערכת העיכול שלנו, מתחיל את דרכו בלוע, ממשיך בוושט ומשם לקיבה, ולבסוף עובר דרך המעיים ופי הטבעת. הפרעות שונות במערכת העיכול עלולות להוביל לכך שיש צורך ״להסיט״ את המסלול הקבוע של המזון על-ידי הוצאה חיצונית של סטומה – פתח חיצוני עם שקית אליה ינוקזו הפרשות ממערכת העיכול.

אילאוסטומיה היא ״פיום״ או הוצאת סטומה מהמעי הדק.

מתי יש לבצע איליאוסטומיה?

הוצאת סטומה מהמעי הדק יכולה לשמש כטיפול זמני או קבוע למגוון מצבים רפואיים וניתוחיים. כאשר נוצר נזק למעי– לדוגמה בעקבות ניתוח, זיהום, חסימה, התנקבות (פרפורציה) או מחלת מעי דלקתית בלתי-נשלטת– לעיתים לא ניתן לתקן מיד את הנזק. במקום זאת, יש לתת למעי ולהחלים.

ההחלמה מתבצעת באמצעות הוצאת סטומה של המעי הדק, כך שתוצרי העיכול מופרשים אל הסטומה בשלב מוקדם של העיכול, ויכולים לאפשר לשאר המעי 'לנוח'.
לעיתים, לאחר ההחלמה, ניתן לבצע חיבור מחדש של חלקי המעי ולסגור את הסטומה, בפעמים אחרות מדובר בסטומה קבועה. הסטומה יכולה לשמש גם כטיפול במחלות מעי דלקתיות בלתי נשלטות.

מהלך הניתוח

ישנן כמה טכניקות אפשריות לביצוע אילאוסטומיה. הטכניקה נקבעת בין היתר על-פי מטרת הסטומה – קבועה או זמנית.

סטומה זמנית מתבצעת לעיתים קרובות בשיטת loop ileostomy, בה מתבצע חתך קטן בדופן הבטן ולולאה קטנה מהמעי הדק נמשכת החוצה דרך החתך. אותה לולאה נפתחת ונתפרת לדופן העור.

לעומתה, סטומה קבועה לרוב מתבצעת בשיטת end ileostomy, בה המעי הדק מופרד מהמעי הגס. הפתח של המעי הדק נתפר לעור להוצאת הסטומה. בשני המקרים, גדם המעי מחובר לשקית חיצונית.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורכו כשעה.

הכנה לפני הניתוח

לפני הוצאת הסטומה יש לעבור הערכה אצל כירורג/ית כדי להתאים את הסטומה ולהבין טוב יותר את המשמעויות של החיים עם סטומה.

בנוסף, יש לעבור הערכת מרדים/ה ולהימצא בצום על פי המלצת הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר איליאוסטומיה

האשפוז לאחר הוצאת סטומה עלול להיות ממושך ותלוי בקצב ההתאוששות האישי של כל אחד, כמו גם בסיבה הראשונית לביצוע האילאוסטומיה. במהלך האשפוז תקבל/י הדרכה מלאה כיצד להשתמש בסטומה.

חשוב להתרגל בהדרגה לחיים עם סטומה. שמירה על היגיינת הסטומה והעור מסביבה מפחיתה את שיעור הסיבוכים. למרות הקושי הראשוני, פעמים רבות הסטומה משפרת את איכות החיים לאחר זמן מה.

אם מדובר בסטומה זמנית, הסגירה מתבצעת לרוב תוך כ-12 שבועות מניתוח האיליאוסטומיה, לאחר שהמעי התאושש.

סיבוכים אפשריים

הוצאת המעי הדק דרך דופן הבטן עלולה לכלול כמה סיבוכים ייחודיים. בין היתר תיתכן חסימת מעי, או לחילופין יציאה מוגברת של תוכן מעי דרך הסטומה בשל שינויים בעיכול. לעיתים מדובר בבעיה שמשתפרת עם הזמן, אך בחלק מהמקרים יש צורך בפניה לסיוע רפואי.

מחסור בוויטמינים, ובפרט בוויטמין B12 שנספג דרך המעי הדק, עלול להתפתח עם הזמן ויש לפעול על-פי הנחיות הצוות הרפואי על-מנת להתמודד עמן.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה