חזרה

החלפת מפרק ירך

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

החלפה מלאה של מפרק הירך (Total hip replacement/arthroplasty) היא אחת מהפרוצדורות האורתופדיות המוצלחות ביותר שמבוצעות כיום. עבור מטופלים עם כאבים במפרק הירך מסיבות שונות הניתוח יכול להקל על כאבים, להשיב את תפקוד המפרק ולשפר את איכות החיים.

בניתוח זה, מוחלפים חלקי מפרק הירך הפגועים במשתלים ליצירת מפרק מלאכותי, שיתפקד כחמש עשרה שנים לפחות. רוב מוחלט של המטופלים חווים הקלה משמעותית בכאבים ובמגבלה התפקודית לאחר הניתוח.

באילו מצבים ניתן לבצע החלפה של מפרק הירך?

ניתוח להחלפת מפרק הירך נדרש כשהמפרק נשחק ונפגע עד כדי הגבלה בתנועה והתפתחות כאבים גם במנוחה.
הסיבה הנפוצה ביותר לפניה לניתוח זה היא אוסתאוארתריטיס (Osteoarthritis), מצב דלקתי המתפתח בגיל המבוגר בעקבות שחיקה וניוון של המשטחים הסחוסיים שבתוך המפרק, דבר שגורם לפגיעה בעצמות ולעיוותן בצורה שמגבילה את תפקוד המפרק.
סיבות נפוצות נוספות הן שבר של עצם הירך, דלקת מפרקים שיגרונית ומצבים שמפריעים להתפתחות העצם (דיספלזיה גרמית).

מתי חשוב לבצע החלפה של המפרק?

הפניה לניתוח החלפת מפרק תהיה לאחר כישלון או אי-הטבה לאחר טיפולים שמרניים למפרק כמו פיזיותרפיה או הזרקת סטרואידים. במקרה של שבר חריף ישנה עדיפות לפניה ישירה לניתוח על פני טיפולים אחרים.
הטיפול ניתוחי מומלץ כשקיימים כאבים עזים במפרק בנפיחות ובנוקשות של הירך והגבלה בתנועה ופגיעה בתפקוד היומיומי ובאיכות השינה, והופכים אותם לבלתי נסבלים.
הפניה לניתוח תעשה בכל מקרה בהתייעצותו והמלצתו של הרופא/ה המנתח/ת. כאשר לא מדובר בניתוח דחוף לאחר שבר, יש חשיבות מיוחדת לשקול את כלל הסיכונים האפשריים ואת המצב הבריאותי של המטופל לפני ההחלטה.

כיצד מתבצע הניתוח?

לפני הניתוח תעשה הרדמה כללית או אזורית ולעתים תעשה גם הרדמה ישירה של אזור מפרק הירך בו מבוצע הניתוח, במטרה להפחית את הכאבים אחרי הפרוצדורה.
מפרק הירך עצמו בנוי כמכתש ועלי, ועצם הירך שקועה כעלי בתוך המכתש שיוצרת עבורה עצם האגן. במהלך החלפה מלאה של מפרק הירך מוחלפות שתי העצמות בחלקים עשויים מתכת ופלסטיק הדומים בצורתם לצורת העצמות.
בניתוח מסירים את חלקי המפרק החולים ולרקמה הבריאה מחברים את המשתלים שמהם יורכב המפרק החדש.

מהם הסיבוכים האפשריים?

הסיכון לסיבוכים נמוך. בין הסיבוכים ניתן למנות זיהום של אתר הניתוח או פגיעה בכלי דם ובעצבים העוברים בקרבת המפרק.
סיבוכים נדירים כמו שינוי באורך הרגל, אי יציבות של המשתלים או התקבעות שלהם במיקום ובזווית לא נכונים. מצריך ניתוח מחודש לתיקון עמדת המפרק.
מניעת קריש דם בוורידי הרגל (Deep Vein Thrombosis), מטופל באמצעות מדללי דם מניעתיים.

התאוששות מהחלפת מפרק ירך

הטכניקות בהן משתמשים מנתחים לביצוע הניתוח נמצאות בפיתוח מתמיד ועם השנים הן הופכות לפחות פולשניות – עובדה שמקצרת את משך ההחלמה והחזרה לתפקוד.
החזרה לתפקוד אחרי הניתוח היא לרוב מהירה ומטופלים רבים משתחררים לביתם תוך זמן קצר יחסית, בהתאם למצבם בריאותם.
כחלק מתהליך ההחלמה חשוב לשלב גם טיפולים פיזיותרפיים ופעילות גופנית מותאמת בהתאם להמלצות הרופא/ה המטפל.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה