חזרה

כריתת גידול ברקטום דרך פי הטבעת (TEM)

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

החלחולת (רקטום) היא אחת התחנות האחרונות במערכת העיכול שלנו. הרקטום אחראי על אחסון הצואה לפני הביקור בשירותים.

ממאירות ברקטום, אשר מתגלה לעיתים בבדיקות קולונוסקופיה, ניתנת לטיפול בדרכים ניתוחיות שונות. אחת מהדרכים החדשות היא כריתת הגידול דרך פי הטבעת – Transanal Endoscopic Microsurgery (TEM).

מתי ניתן לכרות גידול ברקטום דרך פי הטבעת?

לא כל הגידולים ניתנים לטיפול בגישה דרך פי הטבעת. לרוב, TEM משמשת עבור פוליפים או גידולים שנמצאים עד כ-15 ס״מ מעל פי הטבעת.

גודל הפוליפ או הגידול חשוב גם הוא לקביעת ההתאמה, כיוון שעל המנתח/ת לוודא שכל רקמת הגידול הוסרה במלואה בניתוח.

מהלך הניתוח

הסרת הגידול בשיטת TEM משתמשת בגישה אנדוסקופית, בדומה לנעשה בבדיקת קולונוסקופיה. מצלמה גמישה מוחדרת דרך פי הטבעת ללא צורך בחתך חיצוני.

לאחר שהגידול או הפוליפ מזוהים היטב, הם מוסרים במלואם בעזרת כלים כירורגיים גמישים מתאימים. הרקמה המוסרת נשלחת לבדיקת מעבדה (פתולוגיה). אם מדובר בפוליפ גדול, הרקמה שנותרה נתפרת על מנת לסייע בהחלמתה.

ההליך מתבצע בדרך כלל תחת הרדמה מלאה ואורכו כשעה.

הכנה לפני הניתוח

כדי לקבוע התאמה להסרת הגידול ב-TEM יש לעבור הערכה כירורגית, כמו גם הדמיות נוספות במידת הצורך. לפני הניתוח יש לעבור הכנת מעי באמצעות חומרים מרוקנים, בהתאם להנחיית הצוות הרפואי.

כמו כן, תבצעו הערכה על ידי רופא או רופאה מומחים בהרדמה.

התאוששות לאחר כריתת הגידול ב-TEM

כיוון שהניתוח מתבצע בגישה אנדוסקופית, ההתאוששות מ-TEM היא לרוב קצרה וקלה יותר בהשוואה לניתוחים המערבים את פתיחת הבטן. זמן האשפוז מתקצר גם הוא ויכול להימשך 24 שעות בלבד.

ניתן לחזור לתזונה ולשגרה מלאה בהדרגה, בהתאם להנחיות הרופא/ה. ייתכן ותתבקש/י לחזור למעקב כירורגי ו/או אונקולוגי, בהתאם לתוצאות הפתולוגיה מהניתוח.

ככלל, הסרת הגידול בשיטה אנדוסקופית שומרת על איכות חיים טובה יותר בהשוואה להסרה דרך הבטן.

סיבוכים אפשריים

גישה אנדוסקופית מפחיתה את שיעור הסיבוכים לאחר הניתוח. בין הסיבוכים האפשריים נמנים דימום או זיהום באזור בו הוסר הגידול, חסימת מעיים ופגיעה בסוגרים.

אחד מהחסרונות של הגישה האנדוסקופית הוא חוסר היכולת להוציא קשריות לימפה סמוכות במקרה של מחלה ממאירה. הוצאת קשריות לימפה חשובה בעיקר עבור הגדרת שלב המחלה הממאירה. בהיעדר דגימת קשריות, הוצאת הגידול עשויה להיות חלקית ולדרוש ניתוח חוזר או מעקב אונקולוגי נוסף בהמשך.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה