ניתוחים

תיקון שבר בכתף

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

חבלות כתף הן פציעות נפוצות שיכולות לגרום לפריקה ואף לשברים של עצם השכם, עצם הבריח או עצם הזרוע המרכיבות את הכתף יחד.

שברים של הכתף לרוב נגרמים בעקבות חבלת זרוע ישירה בעקבות נפילה, התנגשות או תאונת דרכים, הגורמים לשבר של עצם הבריח או של חלקה העליון של עצם הזרוע. שברים בעצם השכם קשורים יותר בחבלות חזה.

מתי מומלץ לפנות לניתוח?

הטיפול בשברים בכתף תלוי במידת הנזק לעצמות, ובעצמות המעורבות בפגיעה. אם מדובר בשבר קטן יחסית, ניתן להסתפק במתלה ובמנוחה, שיאפשרו לעצמות להתאחות ולהחלים.

מנגד, אם החבלה גרמה למספר שברים או לאי יציבות במפרק הכתף, הרופא/ה המטפל/ת יכול/ה להמליץ על ניתוח על מנת לחבר את חלקי העצמות יחד באמצעות מקבעים ממתכת.

מהלך הניתוח

מהלך הניתוח משתנה בהתאם למיקום ולסוג השבר שהתפתח. ברוב המקרים מבוצעת החזרה פתוחה של חלקי השבר אל מקומם האנטומי, ולאחר מכן קיבוע פנימי של חלקי העצם אחד לשני, באמצעות פלטות, פינים או ברגים ממתכת. במקרים חמורים במיוחד ניתן לשקול החלפה של מפרק הכתף.

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית או אזורית.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה יסודית על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, כמו כן ייבחנו תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו על מנת לתכנן את הניתוח המיטבי עבורך. במידה והניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה, יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/ה ולהימצא בצום בהתאם להנחיות.

התאוששות והחלמה

בחלק מהמקרים ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח. מהלך ההחלמה נמשך לרוב 6-12 שבועות. בשבועות הראשונים לאחר הניתוח היד נשמרת במתלה כדי לאפשר את תחילת ההחלמה התקינה. לאחר הורדת המתלה חשוב להתחיל בביצוע שיקום ותרגילים מתאימים, בהתאם להמלצת הרופא/ה ופיזיותרפיסט/ית. בדרך כלל ניתן לחזור לנהיגה ולשגרה עם הורדת המתלה, בהתאם למידת הכאבים ולמהלך ההחלמה.

סיבוכים אפשריים

רוב המטופלים מחלימים מהניתוח ללא סיבוכים משמעותיים, אך אלו עלולים להתרחש במקרים מסוימים והם כוללים זיהום מקומי, דימום ופגיעה בעצבים הסמוכים לשבר.

לעיתים עלולה להיווצר פגיעה בטווח התנועה של הזרוע והכתף. העצם עצמה עלולה להינזק ואף תיתכן התפתחות של נמק בעקבות פגיעה מהמכשור הניתוחי במבנה העצם או באספקת הדם שלה. במקרים נדירים השבר לא מחלים כראוי ועלול לגרור ניתוחים נוספים.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה