חזרה

אקרומיופלסטיה בכתף

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

מפרק הכתף מוקף ומעוגן על ידי שכבה עמוקה של שרירים וגידים הנקראים יחדיו גידי השרוול המסובב (Rotator Cuff). כשהזרוע מורמת לפנים או הצידה, גידים אלו נעים מתחת לבליטה המורכבת מעצם האקרומיון – חלק מעצם השכם המהווה את ׳גג׳ הכתף – ורצועות נוספות.

גידים אלו יכולים להתחכך בעצם ולאחר גירוי חוזר לגרום להתפתחות של כאבים ודלקת, הנקראת תסמונת ׳צביטה׳ של השרוול המסובב.

אקרומיופלסטיה, או הפחתת לחץ ארתרוסקופית של הכתף, היא ניתוח זעיר-פולשני שנעשה במטרה לשחרר את הלחץ מרצועות השרוול המסובב סביב מפרק הכתף ועצם הבריח.

מתי מומלץ לבצע את הניתוח?

בדרך כלל, הטיפול הראשוני בתסמונת 'צביטה' של השרוול המסובב יהיה לא-ניתוחי ויכלול מנוחה, תרופות נוגדות דלקת ומשככי כאבים, פיזיותרפיה ואף זריקות של סטרואידים למפרק. למרות שהכאב יכול להימשך מספר שבועות ועד חודשים, רוב המטופלים חווים הטבה הדרגתית וחזרה לפעילות.

במידה וטיפולים אלו לא הביאו להטבה מספקת בכאב או בתסמינים, הרופא/ה שלך יכול/ה להמליץ על ביצוע הניתוח.

מהלך הניתוח

הניתוח נעשה לרוב תחת הרדמה מלאה במסגרת אשפוז יום, ומשכו בדרך כלל פחות משעה. עם זאת, משך הפרוצדורה יכול להשתנות בהתאם לממצאים בזמן הניתוח.
לאחר ההרדמה וקיבוע תנוחת המפרק, תוחדר אליו מצלמה מיוחדת הקרויה ארתרוסקופ. הארתרוסקופ מאפשר צילום של חלל המפרק ושידור התמונה למסך. לאחר מכן מוכנסים כלים ייעודיים דרך פתחים זעירים בסביבת המפרק.

בהמשך מבוצעת הרחבה של החלל המוצר דרכו עוברים הגידים, באמצעות שיוף של בליטת העצם הלוחצת, עד הגעה להקלה בלחץ המאפשרת תנועה חופשית של הכתף והזרוע ללא גירוי.

הכנה לניתוח

לפני הפרוצדורה יש לעבור בדיקה על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבדקו תיקך הרפואי והבדיקות המקדימות, על מנת לתכנן את הניתוח בצורה המיטבית ביותר. לעיתים תתבקש/י לבצע בדיקות נוספות לפני הפגישה או ההליך עצמו.

יש לעבור הערכה מקדימה של רופא/ה מרדים/ה, ולהימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

לאחר הניתוח, הזרוע מונחת במתלה לתקופה קצרה לצורך ההחלמה הראשונית. כשמידת הכאב מאפשרת זאת ובהמלצת הרופא/ה, ניתן יהיה להסיר את המתלה ולהתחיל בביצוע שיקום לכתף. בדרך כלל עוברים חודשיים עד ארבעה עד הגעה להקלה מלאה בכאבים, אך מהלך ההחלמה הכולל עלול להגיע לעד שנה.

סיבוכים אפשריים

שיעור הסיבוכים של אקרומיופלסטיה הוא נמוך והניתוח נחשב בטוח למדי. עם זאת, כמו בכל התערבות ניתוחית, גם בפרוצדורה זו ישנם סיכונים אפשריים, פרט לסיכונים הקשורים בהרדמה.

הסיבוכים האפשריים נדירים וכוללים זיהום מקומי, פגיעה בעצבים, דימום או התפתחות של קריש דם. נוקשות של הכתף והחלמה לא מספקת גם היא אפשרית, אם כי לרוב זהו מצב זמני בלבד המשתפר תוך שלושה עד שישה חודשים.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב