חזרה

החלפה חלקית של מפרק הכתף

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

נזק למפרק הכתף יכול לגרום למגבלה בתנועה ולכאבים משמעותיים. במידה והנזק חמור, ניתן להחליף את המפרק הטבעי במפרק מלאכותי ולשפר את פעילות המפרק.

מתי מומלץ לבצע את הניתוח?

בעקבות חבלה בכתף או שחיקה ממושכת בה, הסחוס שמכסה את חלקי העצם הפונה אל המפרק עשוי להתרכך ולהישחק. במידה והפגיעה בסחוס משמעותית מספיק, העצמות עלולות להתחכך זו בזו ולגרום לכאבים, לנפיחות ולנוקשות של המפרקים.

הסיבה הנפוצה ביותר לפגיעה זו היא דלקת ניוונית (Osteoarthritis), הקשורה לגיל או לשימוש יתר. סיבות נוספות יכולות להיות דלקת אוטואימונית כמו דלקת שגרונית (Rheumatoid Arthritis), דלקת בעקבות חבלה, פגיעה בשרוול המסובב (Rotator Cuff Tear), נמק א-וסקולרי של הכתף (Avascular Necrosis) או שבר משמעותי של הכתף שאינו מאפשר תיקון.

כאשר הכאב מגביל אותך מלבצע פעילויות יום-יומיות כגון מקלחת, שימוש בשירותים או בזמן מנוחה, ואם את/ה חווה הגבלה בתנועה או חולשה, ייתכן שיומלץ לך לבצע ניתוח להחלפת מפרק. זאת בתנאי שניסיונות טיפול עם תרופות נוגדות דלקת, הזרקות ופעילות גופנית לא הביאו להטבה מספקת.
קיימות מספר אפשרויות להחלפת המפרק וההחלטה על ביצוע הניתוח תעשה על ידי אורתופד/ית מומחה/ית לאחר בדיקה יסודית שלך ושל מצב המפרק.

מהלך הניתוח

מפרק הכתף בנוי כמכתש ועלי, ה׳מכתש׳ הוא עצם השכם וה׳עלי׳ הוא עצם הזרוע. בהחלפה חלקית של המפרק, מוחלף רק הצד של עצם הזרוע שמעורב במפרק באמצעות תותבת מיוחדת. קיימים מספר סוגים של ניתוחים חלקיים, כאשר ניתן להחליף רק את ראש המפרק או חלק נרחב יותר, בהתאם לסיבת הניתוח, גיל המנותח וממצאים נוספים. לעיתים יוחלט על שיטת הניתוח המדויקת רק במהלך הניתוח - בהתאם לממצאים שיאותרו במהלכו.

הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה מלאה, הרדמה אזורית או שילוב של שתיהן, והוא נמשך כשעתיים.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה יסודית על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבחנו תיקך הרפואי ובדיקות קודמות שנעשו, במטרה לתכנן את הניתוח המיטבי עבורך. במידת הצורך את/ה עשוי/ה להתבקש לבצע בדיקות נוספות.

יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/ה לפני הניתוח. יש להימצא בצום על פי ההנחיות.

התאוששות לאחר החלפת כתף חלקית

בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח תתקיים מגבלה משמעותית בתנועת הכתף, אשר תשפיע על פעילויות יומיומיות רבות. תמיכה מבן/בת משפחה או מטפל/ת תהיה נחוצה בתקופה זו. בדרך כלל היד תושם במתלה למשך שבועיים או שלושה לאחר הניתוח, לצד ליווי של משככי כאבים.

ברוב המקרים אסור לנהוג בחודשיים הראשונים שלאחר הניתוח, ובכל מקרה החזרה לשגרה ותהליך השיקום צריכים להתנהל בהדרגתיות ובהתאם להוראות הצוות הרפואי.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל הליך ניתוחי, החלפה חלקית של הכתף כוללת סיכונים הקשורים להרדמה ולהתערבות הניתוחית עצמה. זיהום, דימום ואף פגיעה בעצבים בסביבת הכתף הם סיבוכים נדירים, אך יכולים להתפתח.

בנוסף, עלולה להתפתח פגיעה בכתף כמו נוקשות, אי-נוחות, פריקה של המפרק או שבר של עצם הזרוע. במקרים נדירים יכול להתפתח גם קריש דם בוורידים בסביבת המפרק.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב