חזרה

כריתת כליה שלמה או חלקית

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

בגופנו קיימות שתי כליות בגובה המותניים – אחת בצד ימין והשנייה בשמאל. תפקידן העיקרי הוא לסנן את הדם ולייצר את השתן.

סיבות שונות, שפירות וממאירות (סרטניות) כאחת, עלולות להוביל לכריתה של הכליה (נפרקטומיה). ניתן לכרות חלק מהכליה, אך לעתים יש צורך להוציאה לחלוטין (כריתה מלאה או רדיקלית).

מתי יש לעבור כריתת כליה?

כריתת כליה משמשת בין השאר כטיפול בסרטן הכליה. אולם כריתת כליה – חלקית או מלאה – יכולה לשמש גם כטיפול במחלות שפירות אחרות הגורמות לפגיעה משמעותית בתפקוד הכליה. מחלות אלו יכולות לכלול זיהום קשה, ציסטות או מחלות אבנים.

כריתת כליה מלאה נעשית גם במקרים של תרומת כליה מתורם חי.

מהלך הניתוח

בחלק מהמקרים ניתן לבצע כריתת כליה בגישה לפרוסקופית – מספר חתכים קטנים המבוצעים בדופן הבטן. דרך החתכים ניתן לכרות את הכליה בצורה זעיר-פולשנית עם כלים מתאימים ובהנחית מצלמה דקה. במקרים אחרים יש צורך לבצע ניתוח פתוח – חתך יחיד מוארך מעל אזור הכליה המוסרת.

ההחלטה על הגישה בה יתבצע הניתוח תלויה בסיבה לכריתת הכליה, במאפייני המטופל/ת ובשיקולי המנתח/ת.

בכריתה חלקית, המנתח/ת מוציא/ה את הרקמה החולה – בין אם את הגידול ובין אם את רקמת הכליה המעורבת במחלה – כך שנותרת רקמת כליה בריאה.

לעומת זאת, בכריתה מלאה נכרתת הכליה בשלמותה. בכריתה רדיקלית מוסרות גם רקמות השומן הסמוכות לכליה, כמו גם חלק מהשופכן (הצינור המחבר את הכליה לשלפוחית השתן). לעתים מוסרות גם קשריות לימפה סמוכות ו/או בלוטת יותרת הכליה.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורכו הוא בדרך כלל 3-4 שעות.

הכנה לפני הניתוח

ההחלטה על היקף הניתוח והגישה בה הוא יתבצע, תלויים בסיבה לכריתת הגידול ובהערכת החולה. הערכה זו לא פעם כוללת רופאים/ות מתחומי מומחיות שונים, לרבות אורולוגיה, נפרולוגיה ו/או אונקולוגיה.

בנוסף יש לעבור הערכת מרדים/ה ולהימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר כריתת כליה חלקית או שלמה
במהלך ההתאוששות בבית החולים יושארו מספר צינורות לאחר הניתוח – בהם נקזים באזור החתך וקתטר לריקון שלפוחית השתן. אלו יוצאו במהלך האשפוז. לרוב יש להישאר תחת השגחה באשפוז למשך כיומיים.

ניתן להיעזר במשככי כאבים בהתאם להנחיות הרופא/ה. ניתן לחזור בהדרגה לפעילויות היומיום תוך הימנעות מביצוע מאמצים. המשך המעקב האונקולוגי ו/או האורולוגי ייקבע לפי תוצאות הניתוח ומחלת הכליה.

סיבוכים אפשריים

לאחר הניתוח ייתכן דימום או זיהום באזור החתך. בעוד שניתן לחיות עם כליה בריאה אחת בלבד, סיבוכים רפואיים בהמשך עלולים לפגוע בכליה הנותרת ולהוביל לצורך בדיאליזה ו/או בהשתלת כליה. ניתן להתייעץ עם הרופא/ה כיצד לשמור על הכליה הנותרת לטווח הארוך.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה