ניתוחים

הסרת ליפומה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ליפומה (Lipoma) היא גידול שפיר שמורכב מרקמת שומן. ליפומות נמצאות לרוב בתת-עור ומופיעות בדרך כלל באזור הפנים, הצוואר, הכתפיים או הגב.

ליפומות אשר גדלות במהרה יכולות להוות מטרד אסתטי ואף לגרום לכאב. במקרים אלו ניתן להסיר את הליפומות בניתוח.

מתי יש להסיר ליפומה?

כיוון שהליפומה היא גידול שפיר, אשר לרוב גדל בקצב איטי מאוד, במקרים רבים אין צורך לטפל כלל בליפומה. דבר זה נכון במיוחד כאשר הליפומה אינה גורמת לכאב מקומי או שאינה מטרידה את המטופל/ת.

הטיפול בליפומה יכול להיות בעקבות שיקולים אסתטיים או בשל תסמינים מקומיים שמופיעים בגלל הגוש. כיום קיימים מספר טיפולים לא ניתוחיים הכוללים שאיבה ו/או הזרקות, אולם הסרת הליפומה בניתוח מהווה את הטיפול העיקרי כדי להסיר את הגוש בשלמותו.

מהלך הניתוח

לפני הסרת הליפומה, הגבולות שלה משורטטים בצורה ברורה. מטרת הניתוח היא מחד להוציאה בשלמותה, ומאידך להוביל לתוצאה אסתטית עם פגיעה מינימלית בעור.

ליפומות קטנות ניתנות להוצאה בעזרת חתך זעיר. אחרות דורשות חתכים גדולים יותר בעור שמעל הליפומה כדי להוציא את הגוש במלואו, מבלי לפגוע בכלי דם ובעצבים סמוכים.

הניתוח יכול להתבצע תחת אלחוש מקומי של אזור הליפומה. הרדמה מלאה נחוצה לרוב רק במקרים בהם הליפומה גדולה מאוד או נמצאת בתוך רקמות עמוקות. בהתאם, זמן הניתוח יכול להשתנות.

הכנה לפני הניתוח

אבחנה של ליפומה לרוב נעשית במרפאה, אולם לעתים נדרשות בדיקות נוספות טרם הוצאתה, כמו הדמיה או ביופסיה (לקיחת דגימה). בדיקה כירורגית תתבצע לפני הסרת הליפומה כדי לקבוע זאת.

אם הוחלט לבצע את הניתוח בהרדמה מלאה, יש לעבור הערכת מרדים/ה בנוסף ולהימצא בצום על-פי הנחיות הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר הסרת ליפומה


ניתן לחזור הביתה כבר ביום הניתוח, בפרט כאשר מדובר בהוצאה פשוטה של ליפומה קטנה. חשוב לשמור על היגיינת התפרים באזור הניתוח, על-פי הנחיות הרופא/ה. בהתאם למיקום הליפומה שהוצאה, ניתן לחזור לפעילות יומיומית עם חלוף הכאבים.

הוצאת ליפומה בניתוח לרוב מובילה לריפוי מוחלט, אך לעיתים הגידול עלול לחזור ולדרוש ניתוח חוזר.

סיבוכים אפשריים

בעת הוצאת הליפומה עלולים להינזק כלי דם מקומיים או עצבים. הדבר יכול להוביל לדימום באזור הניתוח או לפגיעה עצבית שתגרום לנימולים ו/או לאבדן תחושה באזור. לאחר הניתוח תיתכן התפתחות זיהום מקומי, בפרט בהיעדר שמירה נאותה על היגיינת הפצע הניתוחי.

הוצאה של ליפומה גדולה במיוחד יכולה להיות כרוכה בסיכון מוגבר להתפתחות צלקת, עיוות או פגם אסתטי באזור הניתוח.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה