חזרה

ניתוח להשבת יציבות בכתף - latarjet

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

מפרק הכתף בנוי כמכתש ועלי, המוחזקים באמצעות משלב של שרירים וגידים, יחד עם טבעת סחוסית בשם לברום, המקיפה את צד המכתש ומעניקה יציבות נוספת למפרק.

לעיתים, בעקבות פריקה, בפרט כזו שנעשית בעוצמה גבוהה, חלק מהטבעת הסחוסית נפרדת מעצם השכם או שחלק קטן מעצם הזרוע נשבר יחד איתה. במקרים אלו יציבות המפרק יכולה להיפגע.

ניתוח להשבת היציבות לכתף, שנקרא גם ניתוח בנקארט (Bankart) או לטרג׳ט (Latarjet), נועד לתקן את הנזק למבנים שנפגע בסביבתה, וכך להשיב את היציבות למפרק.

מתי יש לפנות לניתוח?

במקרה של אי יציבות כרונית של הכתף, הטיפול ההתחלתי בדרך-כלל אינו ניתוחי והוא כולל התאמה של הפעילות למגבלה, שיכוך כאבים והפחתת דלקת באמצעים תרופתיים ופיזיותרפיה. לרוב ניתן לראות את השפעת הטיפול רק לאחר מספר חודשים.

במידה והטיפולים השמרניים לא שיפרו את התסמינים, הרופא/ה שלך עשוי/ה להמליץ על ניתוח לחיזוק המפרק.

מהלך הניתוח

בדרך כלל הניתוח מבוצע בגישה ארתרוסקופית במסגרת אשפוז-יום ותחת הרדמה כללית. ברוב המקרים הניתוח מבוצע בתנוחת ישיבה, כאשר בתחילתו מוכנסת מצלמה זעירה לחלל המפרק. לאחר ניפוח המפרק בנוזל סטרילי המנתח/ת מכניס/ה ציוד זעיר פולשני דרך פתחים זעירים בסביבת הכתף, באמצעותם מבוצעים התיקונים הנדרשים.

הניתוח נמשך לרוב כשעה, אך עלול להתארך בהתאם לממצאים בחלל המפרק ולמהלך הניתוח.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח תבדק/י ביסודיות על ידי אורתופד/ית מומחה/ית. בין היתר ייבחנו גם תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שביצעת על מנת לתכנן את הניתוח המיטבי עבורך.

לעיתים, לפני הניתוח יש לעבור גם הערכה של רופא/ה מרדים/ה. יש להימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות

חלק מהמטופלים יכולים להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח, בהתאם לקצב ההתאוששות. אחרי הניתוח הזרוע תונח במתלה לצורך קיבוע זמני של הכתף. לאחר הסרת המתלה יש להתחיל בשיקום של הכתף, על מנת לשפר את טווח התנועה, לחזק את שרירי הכתף ולמנוע הצטלקות על גבי הרצועות בזמן ההחלמה. חשוב לעקוב אחר תכנית ההחלמה בהתאם להמלצות הרופא/ה והפזיותרפיסט/ית.

סיבוכים אפשריים

בכל ניתוח קיימים סיכונים, גם אם הם נעשים בגישה ארתרוסקופית. הסיכונים כוללים זיהום מקומי או פגיעה בכלי הדם והעצבים הסובבים את הכתף.

אחרי הניתוח מידה מסוימת של כאב, רגישות ונוקשות הן תחושות נפוצות הניתנת להפחתה באמצעות תרופות ושיקום מתאים. סיבוכים נדירים יותר כוללים נפיחות או נימול של הזרוע והיד.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה