חזרה

לפרסקופיה טובופלסטי

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

נשים רבות מעוניינות בשליטה על סיום תוכנית הילודה שלהן. על מנת למנוע היריון באופן קבוע ניתן לחסום את החצוצרות (למשל באמצעות קשירתן), אשר מחברות בין הרחם ובין השחלה. כך נמנע המפגש בין הזרע לביצית ותחילת תהליך ההפריה. עם זאת, ישנן נשים שמשנות את דעתן בעתיד ורוצות להרות למרות זאת.

טובופלסטיקה, או היפוך של קשירת חצוצרות, הוא ניתוח שנועד להשיב את היכולת להיכנס להיריון לאישה שעברה קשירת חצוצרות בעבר. על אף שקשירת חצוצרות אינה תמיד ניתנת לתיקון, בניתוח נעשה ניסיון לחבר מחדש את החצוצרות.

מתי יש לפנות לניתוח?

טובופלסטיקה אינה מתאימה לכולן. ההמלצה על הניתוח תישקל על ידי הרופא/ה המטפל/ת בך בהתאם למידת ההצלחה האפשרית של הניתוח, על פי גורמים כמו הגיל, מצב הבריאות הכללי, סוג הניתוח שבוצע על החצוצרות, אורכן והנזק שנגרם להן. כמו כן, יש לשקול גורמים נוספים הקשורים לפוריות, כמו מצב השחלות, הביציות שלך והזרע של בן הזוג או האב העתידי.

מהלך הניתוח

הניתוח יכול להתבצע במסגרת אשפוז יום, לרוב הוא ייעשה תחת הרדמה מלאה. הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית, באמצעות מצלמה וכלי ניתוח זעיר-פולשניים ייעודיים, המוכנסים דרך פתחים קטנים בקיר הבטן.

במהלך הניתוח, החצוצרות מחוברות מחדש בהתאם למבנה האנטומי הקודם שלהן, בתקווה להשיב את תפקודן. לעיתים תבוצע גם הסרה של חלקים מהחצוצרה, במידה והם חסומים, ואף ייעשה ניסיון לתקן חצוצרות שנפגעו. חשוב לדעת כי בחלק מהמקרים האורך או הנזק שנגרם בניתוח הקודם לחצוצרות לא יאפשר תיקון של החסימה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש להיבדק על ידי גינקולוג/ית מומחה/ית. כמו כן, ייבחן תיקך הרפואי והבדיקות המקדימות שנעשו, על מנת לתכנן את הניתוח המיטבי עבורך. כמו כן, יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה לפני הניתוח ולהימצא בצום על פי ההנחיות.

התאוששות לאחר הניתוח

ההתאוששות מניתוח לפרוסקופי היא מהירה וקלה יותר מאשר ניתוח פתוח, ובדרך כלל ניתן לחזור לפעילות שגרתית תוך שבוע או שבועיים. המשך המעקב יהיה בהתאם להמלצות הרופא/ה ולקצב ההחלמה האישי, שמשתנה בין אישה לאישה.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח, גם בטובופלסטיקה קיימים סיכונים וסיבוכים כמו דימום, זיהום מקומי ואף פגיעה באיברים סמוכים (שלפוחית השתן או המעי), שלעיתים מצריכה ניתוחים חוזרים.

גם לאחר תיקון החצוצרות תיקון הפוריות אינו מובטח, ואף קיים סיכון גבוה יותר להתפתחות של היריון חוץ-רחמי.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב