חזרה

ניתוח פיסורה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

פיסורה היא כיב קטן שנוצר ברקמת פי הטבעת ולרוב היא נגרמת עקב שילוב של כמה גורמים. עצירות, צואה קשה וגדולה, תזונה דלה בסיבים, טראומה לאזור פי הטבעת או זיהום, יכולים כולם לתרום להיווצרותה.

הפיסורה מתבטאת לרוב בכאב עז, בשל הרגישות הרבה של אזור פי הטבעת, המלווה בדימום. תסמינים אלו נוטים להופיע בעיקר לאחר יציאת צואה.

טיפול שמרני לעומת ניתוח

במקרה של פיסורה מומלץ תחילה לנסות טיפול תרופתי. מרבית הטיפולים התרופתיים נועדו להרפות את פי הטבעת, לרכך את הצואה ולהקל על הכאבים. הטיפול התרופתי הוא לרוב בטוח ויעיל, ועם מעט תופעות לוואי.

לעומת זאת, טיפול ניתוחי מומלץ עבור מטופלים עם פיסורות חמורות או מתמשכות, שלא הגיבו לטיפול תרופתי.

מהלך הניתוח

ניתוח פיסורה הוא ביצוע חתך בסוגר הפנימי הצדדי של פי הטבעת (lateral internal sphincterotomy). החתך בסוגר הפנימי גורם להרפיה של פי הטבעת ובכך מסייע להחלמת הפיסורה ומונע את חזרתה בעתיד. זה נחשב לניתוח היעיל ביותר לטיפול בפיסורות.
ניתן לבצע את החתך בשתי שיטות – פתוחה (בה מתבצע חתך שחושף את הסוגר לפני חיתוכו) או סגורה (בה המנתח חותך את הסוגר ישירות על ידי החדרת סקלפל לצד הפנימי של פי הטבעת) לפי העדפת המנתח/ת. ככל הנראה, שתי השיטות שוות ערך ללא הבדל מהותי בהחלמה או ביעילות שלהן.

עבור מטופלים שנמצאים בסיכון גבוה לפתח אי ספיקה של סוגר פי הטבעת – כמו קשישים או נשים לאחר לידה וגינלית עם קרע משמעותי – ניתן לבצע פרוצדורות כירורגיות חלופיות. בין פרוצדורות אלו נמנות זריקות בוטוקס (שמרפות את הסוגר באופן זמני ומקלות על ההחלמה) או ניתוח ליצירת קפל אנאלי (anal advancement flap) (יצירת קפל של הרקמה הפנימית של פי הטבעת).

ניתן לבצע את הניתוח תחת הרדמה מקומית או מלאה לפי בחירת הרופא/ה כמו גם בהתאם לרצון המטופל/ת. הפרוצדורה נמשכת כ-15-30 דקות.

הכנה לפני הניתוח

ברוב המקרים יש לעבור הערכה אצל הרופא/ה המנתח/ת לפני הניתוח כדי לוודא את מיקום הפיסורה ואת היקפה. בהתאם לכך ניתן יהיה לבחור בגישה הניתוחית המתאימה ביותר או לבצע בדיקות נוספות במקרים מסוימים. כך למשל, מיקום לא שגרתי של פיסורה או פיסורה גדולה מאוד יכולים להוביל לבדיקות נוספות לצורך שלילת מחלות נלוות.

במידה והניתוח מתבצע בהרדמה מלאה, יש לעבור הערכה אצל רופא/ה מרדים/ה לפני הניתוח. במקרה של מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות כלשהן, יש לעדכן את המרדים/ה.

התאוששות לאחר הניתוח

ניתוח החתך בפי הטבעת נחשב ליעיל מאוד. ב-95% מהמקרים הניתוח מוביל להחלמה עם הקלה משמעותית בתסמינים בתוך 3 שבועות. ניתן להשתחרר מהמרכז הרפואי מספר שעות לאחר הניתוח, ללא צורך באשפוז.

במהלך ההתאוששות יתכן שתחוו כאבים ואי נוחות. לפי הצורך, תקבלו בתקופה זו משככי כאבים. בהתאם להמלצת הרופא/ה, מומלץ לבצע אמבטיות ישיבה בימים שלאחר הניתוח, ולהימנע בתקופה זו מפעילות גופנית מאומצת.

חשוב להקפיד על תזונה עשירה בסיבים ועל שתיה מרובה. הרגלים אלו עשויים לסייע בהימנעות מעצירות, שיכולה להפריע להתאוששות האזור בטווח הקצר או לגרום לחזרה של הפיסורה בטווח הארוך.


סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח פיסורה

קיים סיכון לפגיעה בחוזק הסוגר של פי הטבעת במהלך הניתוח. עד 14% מהמטופלים סובלים מאי שליטה על הסוגרים ברמה משתנה: 9% חווים אי שליטה על גזים ו-2% סובלים מאי שליטה על יציאת צואה נוזלית או מוצקה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה