חזרה

בקע סרעפתי

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

בקע (המוכר גם בשמות: קילה או הרניה), הוא בליטה הנוצרת כתוצאה מהידחפות של איבר דרך דופן הבטן. בקע סרעפתי (Hiatal Hernia) מתבטא במעבר של חלק מהקיבה למעלה אל בית החזה, דרך פתח בסרעפת. מצב זה עלול להוביל לפגיעה בשוער הוושט התחתון, שריר טבעתי המונע חזרה של מזון מהקיבה במעלה הוושט. כתוצאה מכך עשויה להופיע צרבת, אך במרבית המקרים לבקע סרעפתי כלל לא יהיו תסמינים. בקע סרעפתי הוא מצב שכיח המופיע בעיקר באנשים אחרי גיל 50. שכיחותו גבוהה יותר אצל נשים, מעשנים, אנשים עם עודף משקל ונשים בהיריון.

 

מהם התסמינים של בקע סרעפתי?

מרבית הבקעים הם ללא תסמינים, אך ככל שהבקע הסרעפתי יהיה גדול יותר, כך הסיכון לתסמינים יגדל. התסמין הנפוץ ביותר הוא צרבת חמורה ורפלוקס קיבתי-ושטי (GERD), המתבטא בחזרה של תוכן חומצי מהקיבה במעלה הוושט. תסמינים נוספים כוללים כאבים בחזה המקרינים אל השכמות, תחושת שובע מוקדמת, גיהוקים, קשיי בליעה וקוצר נשימה. במקרים נדירים בקע סרעפתי עלול לגרום להופעה של צואה שחורה או הקאה דמית, המצביעים על דימום במערכת העיכול.

 

טיפול שמרני

מרבית המטופלים לא סובלים מתסמינים כלל, או סובלים מתסמינים קלים בלבד. מטופלים הסובלים מצרבת בשל מחלת הרפלוקס הקיבתי-ושטי יוכלו לקבל טיפול תרופתי קבוע. במקרים אחרים, ניתן להסתפק במעקב שמרני.

 

טיפול ניתוחי

אצל מטופלים שלא הגיבו לטיפול תרופתי ועדיין סובלים מתסמינים ומפגיעה באיכות החיים, יומלץ על ניתוח לתיקון הבקע הסרעפתי. הניתוח מבוצע בגישה לפרוסקופית, או בגישה רובוטית. ניתוחים אלה אינם מצריכים פתיחה מלאה של דופן הבטן, כך שההליך הכירורגי פחות מורכב וההחלמה קלה יותר.

 

ניתוח בגישה הלפרוסקופית

הניתוח נעשה בגישה זעיר-פולשנית, באמצעות חתכים קטנים (פחות מסנטימטר) בדופן הבטן, דרכם מוחדר לפרוסקופ (מכשיר הכולל מצלמה זעירה) וכלי ניתוח.

 

ניתוח בשיטה הרובוטית

גם ניתוח זה נעשה בגישה זעיר-פולשנית, אך ההבדל הוא שהרופא המנתח מסתייע במערכת רובוטית מתקדמת, המאפשרת תוצאות ברמת דיוק גבוהה. המערכת הרובוטית היא כלי חדשני בידיו של הרופא המנתח, המבוסס על טכנולוגיה מתקדמת, הכוללת תצוגה תלת-ממדית ברזולוציה גבוהה של האזור המנותח. נוסף על כך, מכשור רובוטי עדין ומדויק מסייע במניעת טעויות אנוש, ועוזר למנתח לתקן את הבקע ברמה הגבוהה ביותר, יותר מכל שיטה אחרת.

 

כיצד מבוצע הניתוח?

הניתוח נעשה בהרדמה כללית. במהלכו מוחזרת הקיבה למקומה התקין בחלל הבטן, וייסגר שוער הוושט התחתון, כדי למנוע מעבר חוזר של חלק מהקיבה לבית החזה. במקרים מסוימים ניתן להניח רשת לתיקון פגמים בסרעפת שלא ניתנים לתפירה, או מתקינים שסתום חדש בשוער התחתון של הוושט. הניתוח נמשך בין שעה לשעתיים, בהתאם למורכבות הבקע.

 

כיצד להתכונן לניתוח?

לקראת הניתוח יש להתייעץ עם הרופא המטפל באשר למחלות רקע, תרופות מרשם, אלרגיות ותוספי תזונה. שבוע לפני הניתוח יש להפסיק ליטול תרופות נוגדות קרישה (כמו אספירין או קומדין), ומומלץ להיוועץ לגבי הצורך בנטילת תחליפים.

ביום הניתוח יש להיות בצום מוחלט, כולל נוזלים, 8 שעות לפני תחילת הניתוח.

 

מהלך ההתאוששות והמשך המעקב

מרבית המנותחים יכולים לחזור לפעילות גופנית כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח. בניתוח זעיר-פולשני מרבית המטופלים יכולים להשתחרר לביתם כבר ביום הניתוח.

בימים הראשונים לאחר הניתוח המטופלים עלולים לסבול מכאבים קלים. ניתן ליטול משככי כאבים במידת הצורך. יום אחרי הניתוח לרוב ניתן כבר לקום ולהתנייד, לשתות ובמשך שבועיים-שלושה יש לעבור למזון רך. מומלץ לשמור את החתך הניתוחי נקי ויבש בימים הראשונים לאחר הניתוח. יש להגיע לביקורת במרפאת המחלקה לאחר כשבועיים.

 

בית חולים רפאל

בית החולים רפאל, הממוקם בפארק עתידים בתל אביב, הינו בית החולים המתקדם בישראל, אשר בבסיס החזון העומד מאחורי הקמתו, ניצב ערך המצוינות. החתירה הבלתי-מתפשרת הזו למצוינות בכל תחום הנוגע לאיכות הטיפול ולחוויית המטופל, הפכו את רפאל לבחירה המועדפת על-ידי ציבור המטופלים והקהילה הרפואית, כאחד.

בבית החולים מבוצעים ניתוחים על ידי נבחרת הרופאים מהמובילים בישראל במגוון תחומים במטרה להביא לציבור רפואה איכותית ומתקדמת תוך שימוש בטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. בית החולים מעניק תנאים נוחים במיוחד, בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח.

המצוינות של בית החולים רפאל באה לידי ביטוי בכל אחת מהמחלקות והמכונים הפועלים בו, כמו גם בתנאי האשפוז יוצאי הדופן, באיכות השירות והיחס האישי ובמקצועיות של הצוותים השונים.

למה לבחור בבית החולים רפאל?

• רופאים המובילים בישראל
• זמינות תורים גבוהה
• חדרי ניתוח חדישים המאובזרים בטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות בעולם
• תודעת שרות ויחס אישי
• תנאי אשפוז בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח היוקרתי התורמים להחלמה מיטבית
• הסכמים עם חברות הביטוח וקופות החולים

 

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב