חזרה

קיבוע שבר בעצם הבריח

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

עצם הבריח מחברת בין חלקה העליון של עצם החזה ובין השכם, ומהווה חלק ממפרק הכתף. שבר בעצם הבריח הוא שבר נפוץ יחסית, במיוחד בקרב ילדים ומבוגרים צעירים.

סיבות נפוצות לשבר בעצם הבריח הן נפילות, פציעות ספורט או חבלות בעקבות תאונת דרכים. לעיתים גם יילודים חווים שבר של עצם הבריח במהלך לידה מורכבת.

שבר של עצם הבריח דורש התייחסות מוקדמת, לרוב במסגרת חדר המיון. למרות שבמקרים רבים טיפול שמרני מספיק, לעיתים יש צורך בקיבוע ניתוחי של השבר על מנת לאפשר לעצם להחלים כראוי.

מתי יש לפנות לניתוח?

המרכיב בחשוב ביותר בתהליך ההחלמה של העצם הוא קיבוע, אשר מאפשר לעצם להתאחות. לכן, ברוב המקרים יש צורך בשימוש במתלה ליד. משך הקיבוע משתנה בהתאם למיקום ולחומרת השבר, אך הוא נע בין שישה שבועות לשלושה חודשים, בהתאם לגיל ולאופי הפציעה.

במידה והשבר הוא שבר פתוח הכולל תזוזה משמעותית של חלקי העצם, או שהתפתחו מספר שברים בעקבות החבלה, הרופא/ה יכול/ה להמליץ על טיפול ניתוחי לשבר, שכולל קיבוע באמצעות מקבעים מלאכותיים – פלטות, פינים או ברגים – שנועדו לשמור על המיקום הנכון של העצם במהלך ההחלמה.

מהלך הניתוח

לרוב הניתוח כולל החזרה של חלקי העצם השבורים למקומם האנטומי וקיבוע שלהם באמצעות מתכות, על מנת למנוע מהם לזוז במהלך שבועות ההחלמה. הניתוח הנפוץ ביותר בהקשר זה כולל החזרה פתוחה וקיבוע פנימי של עצם הבריח.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה ולרוב נמשך כשעתיים.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה יסודית על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית. כמו כן יתבצע תיכנון הניתוח המיטבי עבורך, בהתאם לתיקך הרפואי ולבדיקות מקדימות אחרות שנעשו. בנוסף, יש לעבור הערכה מקדימה של רופא/ה מרדים/ה ולהימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות והחלמה

רוב השברים מחלימים תוך מספר שבועות ועד שלושה חודשים. עם זאת, ההחלמה משתנה בין אדם לאדם ותסמינים כמו אי-נוחות, כאב, נוקשות במפרק ואף נפיחות, עלולים להימשך זמן רב.

שיקום ופיזיותרפיה מהווים חלק בלתי נפרד מתהליך ההחלמה. בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת יש להתחיל בתרגילים לחיזוק הכתף עם תחילת החלמת עצם הבריח.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח, עלולים להופיע סיבוכים אפשריים כמו זיהום, דימום, פגיעה בכלי דם או עצבים סמוכים, כאב ועיכוב בהחלמת הפצע הניתוחי. לעיתים גם החלמת העצם נמשכת זמן רב מהצפוי, ובחלק מהמקרים המתכות המשמשות לקיבוע העצם עלולות לגרום לגירוי ולאי-נוחות מקומיים. במקרים נדירים עלולה להיווצר פגיעה בריאה, בשל סמיכותה לעצם הבריח.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה