ניתוחים

ביופסיית שד

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

השדיים מורכבים מרקמת שומן לצד רקמה תומכת ורקמה בלוטית, שאחראית בין היתר על ייצור החלב. מבנה השד ותכולתו משתנים לא רק עם הגיל, אלא גם בהתאם לשינויי ההורמונים במהלך המחזור החודשי.

ממצאים שונים בשד – בין אם נמושו על-ידי המטופלת ובין אם נמצאו בבדיקת סקר – יכולים לדרוש בדיקה נוספת על-מנת לקבוע את טיבם. אחת מבדיקות אלה היא ביופסיית שד.

מתי יש לעבור ביופסיה מהשד?

ביופסיה היא הליך בו נלקחת דגימה קטנה מתוך הרקמה. הדגימה נבדקת לאחר מכן במעבדה על ידי פתולוג/ית, שיכול לברר אם מדובר בגוש שפיר או סרטני. בהתאם, הביופסיה מסייעת לקבוע את המשך הטיפול – אם יש צורך בכזה.

ביופסיה מהשד משמשת כבדיקת המשך במקרים שונים בהם גוש נמוש בשד, קיים ממצא חשוד בבדיקת ממוגרפיה או באולטרסאונד, או ישנם שינויים בצורה, במרקם או בהפרשות מהפטמה.

מהלך הפרוצדורה

ישנן מספר שיטות ללקיחת דגימה מהשד. השיטה נבחרת בין היתר בהתאם למבנה השד ולמיקום הממצא החשוד.

בחלק מהמקרים ניתן לקחת דגימה קטנה בעזרת מחט דקה (fine needle aspiration או FNA), אולם במקרים רבים של גושים בשד הדגימה נלקחת בעזרת מחט חלולה המאפשרת דגימה של חתיכת רקמה גדולה יותר (core needle biopsy). בשני המקרים הדגימה היא בגודל של כגרגר אורז.

בחלק מהביופסיות משתמשים בהדמיות שונות כדי לוודא שהדגימה נלקחה מהאזור החשוד - ביופסיה סטריאוטקטית (בעזרת שימוש בממוגרפיה) או ביופסיה תחת אולטרסאונד.

במקרים מסוימים יש צורך בביצוע חתך בשד כדי לקחת דגימה מהגידול – ביופסיה כירורגית. בהליך זה, הגוש החשוד מוצא בשלמותו. לעיתים המנתח/ת נעזר/ת בחוט שמונח מראש בתוך הגוש תחת הדמיה.

במרבית שיטות הביופסיה, למעט ביופסיה כירורגית, מספיק להשתמש באלחוש מקומי.

הכנה לפני ההליך

הערכה כירורגית לפני הביופסיה תסייע בבחירת הגישה המתאימה לדגימת הגוש החשוד. לעתים יש צורך בהדמיות נוספות. כאשר ההליך מבוצע תחת הרדמה מקומית, לרוב אין צורך בהערכה נוספת.

התאוששות לאחר ביופסיית שד
הביופסיה נעשית בהרדמה מקומית ולכן ניתן לחזור הביתה כבר ביום הפרוצדורה. חבישה מתאימה, משככי כאבים וקירור מקומי בעזרת קרח יכולים לסייע בהקלה מהירה, בהתאם להנחיות הצוות הרפואי. לאחר ביופסיה כירורגית נותרים לעיתים תפרים.

תשובות הביופסיה מתקבלות תוך מספר שבועות מיום הבדיקה. בהתאם לתשובות, תונחי על המשך המעקב או הטיפול הנדרשים.

סיבוכים אפשריים

לאחר ביופסיה מהשד תיתכן הופעה של נפיחות, דימום או זיהום באזור הדגימה. במקרים נדירים יתכנו שינויים מבניים נראים בשד, בהתאם לגודל הדגימה שנלקחה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה