ניתוחים

כריתת שלפוחית שתן ושחזור

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שלפוחית השתן ממוקמת באמצע הבטן התחתונה. תפקידה לאחסן את השתן שמיוצר על ידי הכליות עד שהוא מוטל דרך השופכה.

כריתת שלפוחית השתן (ציסטקטומיה) נעשית במטרה לטפל במחלות שונות המערבות את שלפוחית, לרבות ממאירויות (סרטן). לאחר הכריתה מבצעים שחזור של כיס שיתפקד כשלפוחית שתן חדשה.

מתי יש לכרות את שלפוחית השתן?

כריתת שלפוחית השתן עשויה לטפל בממאירות המערבת את השלפוחית – בין אם מדובר בגידול בשלפוחית עצמה ובין אם בממאירות בחלל הבטן אשר מערבת את שלפוחית השתן. לדוגמה, טיפול בסרטן המעי הגס, הרחם או הערמונית עלולים לכלול גם כריתה של השלפוחית.

קיימים גם מצבים שפירים בהם ניתן לטפל באמצעות כריתת שלפוחית השתן, כמו מומים מולדים, מחלות נוירולוגיות או הפרעות דלקתיות המערבות את השלפוחית.

מהלך הניתוח

על מנת להוציא את השלפוחית ניתן לבצע חתך יחיד (גישה פתוחה), או לחלופין מספר חתכים זעירים, דרכם מועברים כלים כירורגיים זעירים תחת הנחיית מצלמה (גישה לפרוסקופית).

בשתי הגישות השלפוחית מוסרת במלואה יחד עם קשריות הלימפה הסמוכות אליה. לעתים מוסרים גם איברים סמוכים נוספים כמו השחלות והרחם בנשים, או הערמונית ושלפוחית הזרע בגברים.

לאחר מכן ניתן לשחזר את השלפוחית במספר שיטות שונות. לכל שיטה יתרונות וחסרונות משלה. לדוגמה שחזור ביצירת ileal conduit מחבר את הכליות לחלק מהמעי הדק דרך שני השופכנים היוצאים מהן. בשיטה זו, השתן יוצא דרך שקית חיצונית (סטומה).

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורכו 3 ל-6 שעות.

הכנה לפני הניתוח

לפני ביצוע הכריתה והשחזור יש לעבור הערכה אורולוגית על ידי רופא/ה מומחה/ית. במהלך ההערכה ייבחר סוג השחזור שיתבצע, בין היתר על-סמך מצב המחלה, שיקולי המנתח/ת והעדפות המטופל/ת. יש לעבור גם הערכה טרום-ניתוחית אצל מרדים/ה ולהימצא בצום על פי ההנחיות.

התאוששות לאחר כריתת שלפוחית השתן ושחזורה

זמן ההשגחה באשפוז לאחר הניתוח אורך מספר ימים עד שבוע. ניתן להקל על הכאבים לאחר הניתוח בעזרת משככי כאבים בהתאם להנחיות הרופא/ה.

במהלך האשפוז תקבל/י הדרכה על אודות השינויים ביציאת השתן, בהתאם לסוג השחזור שעברת. שחזור המערב רקמת מעי עלול לשנות את מרקם השתן ולהפוך אותו לצמיגי יותר.

יש לחזור לפעילות היומיום בהדרגה, עם הקפדה על מנוחה בשבועות הראשונים.

המשך המעקב האונקולוגי ו/או האורולוגי מתבצע בהתאם להנחיות שתקבל/י מהרופא/ה.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים מידיים לאחר ניתוח כריתת השלפוחית כוללים דימום, זיהום או פגיעה באיברים סמוכים במהלך הניתוח. הפרעות שונות באיזון המים והמלחים עלולות להוביל להתייבשות ולתופעות לוואי נוספות.

כתלות בסוג השחזור, תיתכן חסימת מעי ו/או חסימה בשופכנים היוצאים מהכליות ומנקזים את השתן. זיהומים חוזרים בדרכי השתן יכולים גם הם להתפתח.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה