חזרה

קיבוע פנימי של הקרסול

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שבר בקרסול מתרחש בעקבות פגיעה באחת משלוש העצמות המרכיבות את הקרסול, כשלרוב מדובר בקצה התחתון של עצם השוק או השוקית המרכיבות יחד את המפרק.

שבר של הקרסול יכול להתרחש בעקבות פגיעה סיבובית של המפרק, כמו אחרי נפילה או צעד לא נכון. מנגנון נוסף להיווצרות השבר בקרסול הוא פגיעה ישירה, כמו אחרי תאונת דרכים.

מתי יש לפנות לניתוח?

הטיפול בשברים בקרסול משתנה בהתאם למיקום המדויק של השבר ולחומרת הפגיעה. במקרים רבים החבלה גורמת לשבר עם תזוזה של חלקי העצם הרחק זה מזה – מה שמצריך החזרה של השבר, שלעיתים מבוצעת כבר בחדר המיון. אחרי ההחזרה מבוצע קיבוע חיצוני של הקרסול בעזרת גבס או סד מתאים.

בחלק מהמקרים הקיבוע החיצוני אינו מספיק עבור תמיכה בחלקי העצם השבורה ויש צורך בביצוע קיבוע פנימי באמצעות ניתוח, תוך שימוש בברגים, פינים או פלטות ממתכת. אלו ניתנים להסרה לאחר החלמת העצם.

מהלך הניתוח

קיבוע פנימי של הקרסול מבוצע לרוב תחת הרדמה כללית ונמשך מספר שעות. בחלקו הראשון של הניתוח יבצע הצוות החזרה של השבר וידאג שחלקי השבר יעמדו זה מול זה בהתאם לאנטומיה הרצויה של הקרסול. לאחר מכן יבוצע קיבוע של חלקי העצם זה לזה כדי לאפשר לשברים להחלים יחד למבנה העצם המקורי.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח תיערך בדיקה יסודית על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבחנו תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו. לפני הפגישה מומלץ להצטייד בעותק של צילומים ובדיקות שנעשו בחדר המיון, שיאפשרו לתכנן את הניתוח בצורה המיטבית עבורך.

בשל הצורך בהרדמה יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה. יש להימצא בצום על פי הנחיות הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר השבר והטיפול בו

ישנו מספר גדול של פגיעות בקרסול ומגוון דרכי טיפול וניתוח אפשריות עבורם, לכן מהלך ההחלמה משתנה בין אדם לאדם. בדרך כלל העצמות מחלימות תוך שישה שבועות, אך החלמת הרצועות והגידים עלולה להימשך זמן רב יותר.

שיקום הוא מרכיב מרכזי בהחלמה, ללא תלות בסוג השבר ובדרך הטיפול בו. תוכנית של פיזיותרפיה ותרגילי בית היא חשובה ביותר לתהליך ההחלמה. בדרך כלל ניתן לחזור לפעילות יומיומית, פרט לספורט, תוך שלושה עד ארבעה חודשים, אך תהליך ההחלמה המלא יכול להימשך זמן רב יותר.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל ניתוח, גם בקיבוע של שברים בקרסול ישנם סיבוכים אפשריים, על אף שאינם נפוצים. בין הסיבוכים האפשריים כלולים זיהום מקומי, דימום ופגיעה בעצבים באתר הניתוח. חולשה שרירית, פגיעה בתפקוד וקושי בהליכה אפשריות גם הן. לעיתים החלמת העצם אינה מלאה ויש צורך בניתוח חוזר.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב