חזרה

ורטברופלסטיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ורטברופלסטיה (Vertebroplasty) היא הליך לייצוב שברים מסוימים בחוליות עמוד השדרה באמצעות הזרקת דבק עצמות (נקרא גם צמנט) אל תוך החוליות שנשברו או נסדקו.
סיבה נפוצה לשברים אלו היא ספיגת עצם (אוסטאופורוזיס).

לאחר הזרקתו, הדבק מתקשח ומייצב את השבר, וכך משפר את התמיכה של עמוד השדרה. הליך זה יכול להקל על כאבים ולמנוע שימוש יתר בתרופות לשיכוך כאבים.

מתי יש לבצע ורטברופלסטיה?

הפרוצדורה אינה בהכרח מתאימה לכל המטופלים עם שברים בחוליות ולעיתים ניתן להשיג הקלה ושיפור בתסמינים באמצעות טיפולים שמרניים כמו מנוחה, חגורות גב, פיזיותרפיה וטיפול תרופתי לשיכוך כאב ולהרפיית שרירים.

הרופא/ה המטפל/ת עשוי/ה להמליץ על ורטברופלסטיה במידה והטיפול השמרני לא הועיל או במידה והתסמינים חמורים וממושכים. סיבה נוספת לפניה לפרוצדורה זו היא התפתחות סיבוכים רפואיים אחרים הקשורים לשבר בחוליה, כמו ספיגת עצם מוגברת, קרישיות יתר ורידית, הפרעה בנשימה או אובדן גובה משמעותי.

מהלך הפרוצדורה

הפרוצדורה מתבצעת לרוב תחת טשטוש או הרדמה מלאה. באמצעות שיקוף רנטגן הצוות המטפל יזהה את החולייה השבורה, ולאחר מיקום ציוד ההזרקה יוחדר אל תוך החולייה דבק העצמות.

בהתאם למצב החולייה יכול/ה הרופא/ה להחליט על הזרקות נוספות עד השגת הייצוב הדרוש.

משך הפרוצדורה תלוי במספר השברים המטופלים ונע בדרך כלל בין שעה לשלוש שעות.

הכנה לורטברופלסטיה

לפני ביצוע ההליך, אורתופד או אורתופדית ייבחנו את התיק הרפואי ואת בדיקות ההדמיה (צילומי רנטגן, CT או MRI) שנעשו, על-מנת לבחור את המיקום והגישה הנכונים ביותר עבורך.

בנוסף, יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה. יש לשהות בצום לפני ההליך, על פי המלצת הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

לאחר הפרוצדורה יש להישאר למנוחה ולמעקב של מספר שעות בחדר ההתאוששות. חלק מהמטופלים סובלים מכאבים לאחר ההליך, עליהם ניתן להקל באמצעות תרופות.

במידה ולא התפתחו סיבוכים ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הטיפול. החזרה לשגרה תלויה במידת ההחלמה ובהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת.

סיבוכים אפשריים

ורטברופלסטיה היא פרוצדורה בטוחה יחסית וסיבוכים משמעותיים כמו דימום, זיהום או פגיעה בעצבים הם נדירים. סיבוכים קלים יותר תלויים במיקום החולייה בה מבוצעת ההזרקה. אי-נוחות קלה וכאב מקומי נחשבים לנפוצים יחסית וניתנים בדרך כלל לטיפול באמצעות תרופות לשיכוך כאבים בהתאם להמלצת הצוות הרפואי.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה