חזרה

קשירת צינורית זרע-וזקטומי

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

האשכים הם האיבר המייצר את הזרעונים, החומר הגנטי הדרוש לרבייה. מהאשכים הזרעונים מובלים בנוזל הזרע דרך צינורות הזרע.

קשירת צינורות הזרע מהווה את אחד מאמצעי המניעה היעילים ביותר ומהווה הליך בלתי-הפיך למניעת כניסה להריון, אם כי לפעמים ניתן 'להפוך' את הניתוח ולאפשר פוריות בחזרה.

מתי ניתן לבצע קשירה של צינורות הזרע?

וזקטומיה היא הליך שמתבצע מרצון בקרב גברים שאינם מעוניינים להביא עוד ילדים לעולם.

כיוון שמדובר בהליך פשוט יחסית בהשוואה לאמצעי מניעה אחרים, עם אחוזי מניעה יעילים במיוחד הקרובים ל-100%, הוא שימושי מאוד. עם זאת, מדובר באמצעי מניעה שנחשב לבלתי הפיך, אם כי ניתוח אחר יכול להחזיר את הפוריות בחלק מהגברים.

מהלך הניתוח

ההליך מתבצע בעזרת הרדמה מקומית או כללית ואלחוש של אזור שק האשכים. בחלק מהמקרים מתבצע חתך בדופן שק האשכים (גישה קונבנציונלית); במקרים אחרים ניתן להגיע אל צינורות הזרע דרך חור זעיר בלבד (גישה ללא סכין מנתחים).

בשני המקרים מזוהים צינורות הזרע (vas deferens) היוצאים מן האשכים. לאחר חתך קטן בצינור, ניתן לסגור אותם בעזרת צריבה או לקשור אותם בעזרת תפר.

ההליך אורך בין 20-40 דקות תחת הרדמה מקומית.

הכנה לפני הניתוח

לפני ההחלטה על קשירת צינורות הזרע ניתן להתייעץ עם הרופא/ה על משמעויות ההליך ועל החלופות הקיימות. האורולוג/ית עשוי/ה להמליץ לך על גישות שונות אפשריות.

התאוששות לאחר וזקטומיה

ניתן לשוב הביתה כבר ביום ההליך. נפיחות, רגישות מקומית וכאבים יחלפו כעבור מספר ימים, וניתן להקל עליהם באמצעות קירור האזור ושימוש במשככי כאבים לפי הצורך.

חשוב לדעת כי קשירת צינורות הזרע אינה מייתרת את השימוש באמצעי מניעה באופן מידי. צינורות הזרע עשויים להכיל בתוכם זרע עד כ-12 שבועות לאחר הוזקטומיה.

ניתן לבצע בדיקת זרע כדי לוודא שאכן אין זרעונים בנוזל הזרע. מומלץ להתייעץ עם הרופא/ה מתי ניתן לחזור ולקיים יחסי מין, ובפרט ללא הגנה, מבלי להסתכן בכניסה להריון.

וזקטומיה מגנה מפני כניסה להריון בכמעט 100% מהמקרים. עם זאת, היא אינה מייתרת את השימוש באמצעי מניעה חוצצים, כדוגמת קונדום, כהגנה מפני הידבקות במחלות מין (STD).

סיבוכים אפשריים

דימום באזור הניתוח או בשק האשכים עלול להתפתח לאחר קשירת הצינורות. תיתכן התפתחות של נפיחות או זיהום.

בטווח הארוך, ייתכן כאב כרוני באזור הניתוח. הזרע לרוב נספג מעצמו, אולם במקרים מסוימים הוא יכול להצטבר ליצירת רקמה דלקתית (גרנולומה) או לגרום להצטברות נוזלים ולכאבים בעת שפיכה. הצטברות הנוזלים ו/או הזרע עלולה לגרום להיווצרות נפיחות מקומית.

ב-1 מ-10,000 מקרים, קשירת צינורות הזרע אינה מונעת כניסה להריון בשל קשירה חלקית של הצינורות.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב