חזרה

כריתת שרירן ברחם

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שרירנים ברחם (uterine fibroids או leiomyomas) הם גידולים שפירים הנפוצים מאוד בקרב נשים. מקורם של השרירנים  בשכבת השריר של הרחם. השרירן יכול לגדול פנימה לתוך חלל הרחם או לגדול החוצה משריר הרחם אל עבר חלל הבטן. חלקם הגדול  יתפתחו מבלי שתרגישי אותם, אך במקרים אחרים הם יכולים לגרום לתסמינים שונים, כתלות במיקומם. כריתת שרירן ברחם (מיומקטומיה) יכולה לטפל בתסמיני השרירן. ניתן לבצע את ההליך בבית החולים רפאל עם נבחרת הרופאים המובילים בישראל, בזמינות תורים גבוהה, טכנולוגיות מתקדמות ותנאי אשפוז המזכירים את עולמות האירוח היוקרתי.

מתי יש לכרות שרירן ברחם?

במקרה בו השרירן גדל אל חלל הרחם הוא יכול לגרום לדימום וגינלי לא תקין. בנוסף, הוא עלול להקשות על ההתעברות ולהוביל לאי-פריון או להפלות חוזרות.

במקרה בו השרירן גדל אל חלל הבטן הוא יכול ללחוץ על מבנים הסמוכים לרחם – מערכת השתן ומערכת העיכול.

בשני המקרים, ניתוח לכריתת שרירן עשוי לעזור לטפל בתסמינים.

מכיוון שחלק גדול מהשרירנים לא גורמים להפרעות, הרופא/ה הגניקולוג/ית ידון איתך בצורך לבצע כריתת שרירן בהתחשב בתסמינים שאת חווה ובשיקולים הייחודים שלך.

ישנם מקרים בהם אסור לבצע כריתת שרירן, כמו במקרים של זיהום פעיל באגן, הריון, או ממאירות גינקולוגית.

מהלך הניתוח

הגישה בה מתבצע הניתוח תלויה במיקום השרירן.

במקרה של שרירן בחלל הרחם ניתן לבצע את הכריתה בעזרת היסטרוסקופיה. בשיטה זו מכניסים מצלמה לחלל הרחם בגישה וגינלית. בעזרת המצלמה ניתן לאתר את השרירן ולהסיר אותו.

במקרה של שרירן בחלל הבטן יש לבצע ניתוח בגישה פתוחה (דרך חתך פתוח יחיד) או בגישה לפרוסקופית (דרך חתכים זעירים ובסיוע מצלמה). לעתים שיטה זו משמשת גם להסרת שרירנים הנעוצים בתוך שכבת השריר של הרחם, כמו גם לכריתת שרירנים הנמצאים בחלל הרחם, אך אינם ניתנים להסרה בהיסטרוסקופיה מסיבות שונות.

בשני המקרים הניתוח בדרך-כלל מתבצע תחת הרדמה כללית. לעיתים ניתן לבצע היסטרוסקופיה תחת טשטוש ו/או הרדמה מקומית. כריתת השרירן יכולה להימשך עד שעתיים.

הכנה לפני הניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה על ידי גינקולוג/ית, שבמהלכה תיבחר הגישה העדיפה לכריתת השרירן. לעיתים תתבקשי לעבור בדיקות מקדימות נוספות.

כמו כן, כמו בכל ניתוח בהרדמה מלאה, יש לעבור הערכה אצל רופא/ה מרדים/ה. יש לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות, אם ישנן. כמו כן, יש להישאר בצום לפני הניתוח על פי המלצת הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר כריתת שרירן ברחם

במקרה של ניתוח בהיסטרוסקופיה, יתכן שתוכלי לחזור הביתה כבר באותו יום. במקרה של ניתוח בגישה בטנית, יתכן שתתבקשי להישאר להשגחה למשך לילה או שניים.

יתכן כאב או תחושת אי נוחות בבטן במשך 7-10 ימים לאחר הניתוח. לעיתים תחושי התכווצויות ברחם או שיופיע דימום וגינלי קל. החלמה מלאה אורכת כ-4-6 שבועות.

סיבוכים אפשריים

לאחר כריתת השרירן ייתכן דימום או זיהום באזור הניתוח – בין אם בחתכים בבטן ובין אם בחלל הרחם (אנדומטריטיס). במקרה של ניתוח בטני תיתכן גם פגיעה באברי הבטן הסמוכים.

תיתכן פגיעה ברחם שתפגע ביכולתו להתכווץ, ולעיתים הניתוח יכול לחייב התחשבות מיוחדת בעת ההריון ו/או לידה בניתוח קיסרי. במקרים נדירים יתכן ניקוב של הרחם (פרפורציה). כמו כן, הצטלקויות או הידבקויות בחלל הרחם לאחר הניתוח עשויות להקשות על הכניסה להריון. חשוב לדעת ששרירנים עלולים לשוב גם לאחר כריתתם.

בית חולים רפאל

בית החולים רפאל, הממוקם בפארק עתידים בתל אביב, הינו בית החולים המתקדם בישראל, אשר בבסיס החזון העומד מאחורי הקמתו, ניצב ערך המצוינות. החתירה הבלתי-מתפשרת הזו למצוינות בכל תחום הנוגע לאיכות הטיפול ולחוויית המטופל, הפכו את רפאל לבחירה המועדפת על-ידי ציבור המטופלים והקהילה הרפואית, כאחד.

בבית החולים מבוצעים ניתוחים על ידי נבחרת הרופאים מהמובילים בישראל במגוון תחומים במטרה להביא לציבור רפואה איכותית ומתקדמת תוך שימוש בטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. בית החולים מעניק תנאים נוחים במיוחד, בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח.

המצוינות של בית החולים רפאל באה לידי ביטוי בכל אחת מהמחלקות והמכונים הפועלים בו, כמו גם בתנאי האשפוז יוצאי הדופן, באיכות השירות והיחס האישי ובמקצועיות של הצוותים השונים.

למה לבחור בבית החולים רפאל?

 • מהרופאים המובילים בישראל
 • זמינות תורים גבוהה
 • חדרי ניתוח חדישים המאובזרים בטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות בעולם
 • תודעת שרות ויחס אישי
 • תנאי אשפוז בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח היוקרתי התורמים להחלמה מיטבית
 • הסכמים עם חברות הביטוח וקופות החולים

 

 

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב