חזרה

כריתת שרירן ברחם

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שרירנים ברחם (uterine fibroids או leiomyomas) הם גידולים שפירים ונפוצים מאוד בקרב נשים. מקורם של השרירנים הוא בשכבת השריר של הרחם.

השרירן יכול לגדול פנימה לתוך חלל הרחם או לגדול החוצה משריר הרחם אל עבר חלל הבטן. חלק גדול מהשרירנים יתפתחו בלי שתרגישי אותם, אך במקרים אחרים הם יכולים לגרום לתסמינים שונים, כתלות במיקומם.

כריתת שרירן ברחם (מיומקטומיה) יכולה לטפל בתסמיני השרירן.

מתי יש לכרות שרירן ברחם?

במקרה בו השרירן גדל אל חלל הרחם הוא יכול לגרום לדימום וגינלי לא תקין. בנוסף, הוא עלול להקשות על ההתעברות ולהוביל לאי-פריון או להפלות חוזרות.

במקרה בו השרירן גדל אל חלל הבטן הוא יכול ללחוץ על מבנים הסמוכים לרחם – מערכת השתן ומערכת העיכול.

בשני המקרים, ניתוח לכריתת שרירן עשוי לעזור לטפל בתסמינים.

מכיוון שחלק גדול מהשרירנים לא גורמים להפרעות, הרופא/ה הגניקולוג/ית ידון איתך בצורך לבצע כריתת שרירן בהתחשב בתסמינים שאת חווה ובשיקולים הייחודים שלך.

ישנם מקרים בהם אסור לבצע כריתת שרירן, כמו במקרים של זיהום פעיל באגן, הריון, או ממאירות גינקולוגית.

מהלך הניתוח

הגישה בה מתבצע הניתוח תלויה במיקום השרירן.

במקרה של שרירן בחלל הרחם ניתן לבצע את הכריתה בעזרת היסטרוסקופיה. בשיטה זו מכניסים מצלמה לחלל הרחם בגישה וגינלית. בעזרת המצלמה ניתן לאתר את השרירן ולהסיר אותו.

במקרה של שרירן בחלל הבטן יש לבצע ניתוח בגישה פתוחה (דרך חתך פתוח יחיד) או בגישה לפרוסקופית (דרך חתכים זעירים ובסיוע מצלמה). לעתים שיטה זו משמשת גם להסרת שרירנים הנעוצים בתוך שכבת השריר של הרחם, כמו גם לכריתת שרירנים הנמצאים בחלל הרחם, אך אינם ניתנים להסרה בהיסטרוסקופיה מסיבות שונות.

בשני המקרים הניתוח בדרך-כלל מתבצע תחת הרדמה כללית. לעיתים ניתן לבצע היסטרוסקופיה תחת טשטוש ו/או הרדמה מקומית. כריתת השרירן יכולה להימשך עד שעתיים.

הכנה לפני הניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה על ידי גינקולוג/ית, שבמהלכה תיבחר הגישה העדיפה לכריתת השרירן. לעיתים תתבקשי לעבור בדיקות מקדימות נוספות.

כמו כן, כמו בכל ניתוח בהרדמה מלאה, יש לעבור הערכה אצל רופא/ה מרדים/ה. יש לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות, אם ישנן. כמו כן, יש להישאר בצום לפני הניתוח על פי המלצת הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר כריתת שרירן ברחם

במקרה של ניתוח בהיסטרוסקופיה, יתכן שתוכלי לחזור הביתה כבר באותו יום. במקרה של ניתוח בגישה בטנית, יתכן שתתבקשי להישאר להשגחה למשך לילה או שניים.

יתכן כאב או תחושת אי נוחות בבטן במשך 7-10 ימים לאחר הניתוח. לעיתים תחושי התכווצויות ברחם או שיופיע דימום וגינלי קל. החלמה מלאה אורכת כ-4-6 שבועות.

סיבוכים אפשריים

לאחר כריתת השרירן ייתכן דימום או זיהום באזור הניתוח – בין אם בחתכים בבטן ובין אם בחלל הרחם (אנדומטריטיס). במקרה של ניתוח בטני תיתכן גם פגיעה באברי הבטן הסמוכים.

תיתכן פגיעה ברחם שתפגע ביכולתו להתכווץ, ולעיתים הניתוח יכול לחייב התחשבות מיוחדת בעת ההריון ו/או לידה בניתוח קיסרי. במקרים נדירים יתכן ניקוב של הרחם (פרפורציה). כמו כן, הצטלקויות או הידבקויות בחלל הרחם לאחר הניתוח עשויות להקשות על הכניסה להריון. חשוב לדעת ששרירנים עלולים לשוב גם לאחר כריתתם.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה