חזרה

קשירת חצוצרות

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

החצוצרות מקשרות בין השחלות לבין הרחם ודרכן נעה הביצית הבשלה בדרך להפריה עם תא זרע. לאחר מכן הביצית המופרית מושרשת ברחם וזהו רגע תחילת ההיריון.

קשירת חצוצרות היא אמצעי כירורגי למניעת כניסה להיריון. הניתוח לא מאפשר לביצית להגיע מהשחלה לרחם ובכך נמנעת הפרייתה והשרשתה.

מתי ניתן לעבור קשירת חצוצרות?

קשירת חצוצרות יכולה להיות אמצעי מניעה קבוע עבור נשים אשר בטוחות שאינן רוצות להרות עוד. את הניתוח ניתן לבצע בכל שלב בחיים ואף לשלבו עם ניתוחים אחרים באגן, סביב הלידה או במסגרת ניתוח קיסרי.

הרופא/ה הגניקולוג/ית ישקול ביחד איתך את התאמתך לניתוח ולאמצעי מניעה אחרים, בעיקר אם קיים סיכון שתתחרטי על ההחלטה ותרצי להיכנס להריון בעתיד.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית: מצלמה דקה וכלים כירורגיים מותאמים מוכנסים דרך שלושה חתכים זעירים בבטן. קשירת החצוצרות יכולה להתבצע בטכניקות שונות: בחלק מהמקרים הן מהודקות על ידי קליפ עשוי טיטניום ובמקרים אחרים הן מוצאות באופן חלקי או מלא.

אם קשירת החצוצרות מתבצעת בשילוב עם ניתוחי בטן אחרים, כגון ניתוח קיסרי, אזי החתך המקורי של ניתוח הבטן יכול לאפשר גישה נוחה לביצוע הקשירה.

הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה אזורית, שמונעת כאב אך מאפשרת ערות, או תחת הרדמה כללית. אם הניתוח אינו משלב הליכים כירורגיים נוספים הוא אורך לרוב כ-30 דקות.

הכנה לפני הניתוח

לפני קשירת חצוצרות יש לעבור הערכה אצל גינקולוג/ית. חשוב לקבל ייעוץ מתאים לפני קבלת ההחלטה על ההליך ועל השלכותיו, שכן הוא מוביל למצב בלתי הפיך.

בנוסף, יש לעבור הערכה אצל מרדים/ה. במקרה של מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות כלשהן, יש לדווח על כך לרופא/ה. כמו כן, בניתוחים תחת הרדמה תתבקשי להישאר בצום לפני הניתוח.

התאוששות לאחר קשירת חצוצרות

במרבית המקרים ניתן לחזור הביתה עוד ביום הניתוח לאחר התאוששות ראשונית מההרדמה. יתכנו כאבי בטן או תחושת אי נוחות בימים הראשונים. כמו כן, יתכנו כאבים באזור הכתפיים.

בדרך-כלל ניתן לחזור לפעילויות השגרה באופן הדרגתי כבר בימים הראשונים לאחר קשירת חצוצרות. יש להתייעץ עם הרופא/ה על ביצוע פעילות גופנית ועל מועד החזרה לקיום יחסי מין.

חשוב לזכור כי אף על פי שקשירת חצוצרות מגנה מפני כניסה להריון, היא אינה מונעת הדבקה של מחלות וזיהומים המועברים ביחסי מין.

סיבוכים אפשריים

במהלך ניתוח לקשירת חצוצרות ואחריו יתכנו סיבוכים כמו דימום בחלל הבטן או פגיעה באיברי הבטן הסמוכים לחצוצרות. 

יתכן כישלון של הניתוח, בו מסיבה כלשהי החצוצרות לא נחסמו לחלוטין. במקרה זה תיתכן כניסה להריון לא מתוכנן.

כמו כן, תיתכן היווצרות של הריון חוץ רחמי (אקטופי) בו ביצית מופרית מחוץ לחלל הרחם. מקרים אלו, על אף שהם נדירים, עלולים להיות מסוכנים ויש לזהות אותם בזמן.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב