ניתוחים

ניתוח לתיקון אצבע הדק

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

אצבע הדק הוא שם נפוץ לדלקת באחד מגידי השרירים המכופפים של אצבעות כף היד. הדלקת מובילה לקיצור ומתיחה של הגיד (Stenosing tenosynovitis), ולבסוף לכיפוף של האצבע, לרוב האגודל או האצבע המורה, לנוקשות ולכאבים.

ניתוח לתיקון אצבע הדק נעשה במטרה לאפשר לכופף וליישר את האצבע שוב מבלי לגרום לכאב.

מתי חשוב לפנות לניתוח?

הסיבה להתפתחות אצבע הדק עדיין אינה ברורה במלואה, אך היא ככל הנראה קשורה לפעילות יתר של האצבעות. כמו כן, נמצא שאנשים עם מחלות כמו דלקת מפרקים שגרונית וסוכרת נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות מצב זה.

ברוב המקרים אצבע הדק אינה מהווה הפרעה רצינית אך ללא טיפול נכון האצבע עלולה להישאר מקובעת בתנוחה מכופפת ולגרום לנכות ולהפרעה תמידית בתפקוד.

ישנם מספר טיפולים שמרניים לאצבע הדק ובמידה וטיפולים אלו נכשלים ואצבע ההדק פוגעת בתפקוד היומיומי, ניתן לפתור את הפגיעה באמצעות ניתוח.

ההחלטה על ניתוח תילקח בשיתוף הרופא המנתח ותהיה בהתאם למידת הכאבים שהמטופל חווה, מידת ההפרעה לתפקוד היומיומי השגרתי, וכתלות בקשר למצבים רפואיים אחרים הקיימים, למשל סוכרת.

מהלך הניתוח

הניתוח נמשך כחצי שעה וניתן להשתחרר כבר באותו יום הביתה ומבוצע תחת הרדמה מקומית .

קיימות שתי גישות לניתוח אצבע הדק, הגישה הראשונה היא גישה ״פתוחה״, בה מבוצע חתך קטן בכף היד לשחרור המעטפת הגיד הפגוע. לאחר מכן החתך נתפר ונחבש.

הגישה השנייה היא גישה מלעורית בה מוחדרת מחט דרך העור במטרה לשחרר את מעטפת הגיד. על אף שגישה זו פחות פולשנית היא מעט יותר מועדת לסיבוכים ועלולה להיות פחות יעילה, ולכן ברוב העולם ישנה העדפה לניתוח פתוח.

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח זה?

לאחר הניתוח יכולים להתפתח זיהום, כאב או נוקשות באצבע. לעתים יכולה להיות פגיעה בעצבים של האצבע או כאב על גבי הצלקת. לפני הניתוח חשוב לדון בפירוט עם המנתח על הסיבוכים האפשריים ועל הדרך להימנע מהם.

התאוששות מהניתוח

ניתן להזיז את האצבע המנותחת באופן מלא כבר ביום הניתוח מספר ימים לאחר הניתוח, עם הירידה בכאבים, ניתן להסיר את התחבושות. על מנת להפחית את הנפיחות באזור הניתוח חלק מהמנתחים ימליצו על ריפוי בעיסוק או על תרגילים לכף היד.

ההחלמה וירידת הנפיחות יכולות לקחת לעתים עד כחצי שנה לאחר ניתוח פתוח, בעוד שאחרי ניתוח בגישה מלעורית ההחלמה לרוב מהירה יותר. ההחלמה עלולה להתארך במידה ונותחה יותר מאצבע אחת.

את החזרה לשגרה יש להתאים לפעילות המבוצעת בשגרה ובעבודה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה