ניתוחים

קיבוע שבר בשוק - טיביה / פיבולה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

עצם השוק (טיביה) והשוקית (פיבולה) הן שתי עצמות ארוכות הנמצאות בחלקה התחתון של הרגל ומרכיבות את השוק. עצם הטיביה היא הגדולה מבין שתיהן, והיא ממוקמת בצידה הפנימי של הרגל בעוד הפיבולה, הקטנה מהשתיים, ממוקמת בחלקה החיצוני. הפיבולה תומכת בטיביה ועוזרת לייצב את הקרסול ואת שרירי הרגל התחתונה.

שברים בעצמות השוק יכולים להתרחש בעקבות חבלה באנרגיה נמוכה או גבוהה. חבלה באנרגיה נמוכה לרוב גורמת לשברים ללא תזוזה, בהם חלקי העצם נותרים המשכיים זה לזה. שברים אלו נגרמים עקב נפילות או פגיעות סיבוביות של רגל. חבלה באנרגיה גבוהה, כמו אחרי תאונות דרכים או נפילות משמעותיות, נפוצות יותר בילדים גדולים ובבני נוער ויכולות לגרום לתזוזה משמעותית של חלקי העצם.

מתי יש לפנות לטיפול ניתוחי?

הטיפול בשברים ברגל מותאם לסוג השבר ולמיקומו. העיקרון המרכזי של טיפול בשבר הוא לקבע את חלקי העצם כדי להביא להחלמת השבר/ים.

ברוב המקרים הטיפול הראשוני הוא באמצעות קיבוע בגבס או בסד, ומניעה של דריכה על הרגל. עם זאת, בהתאם לסוג ולחומרת השבר, יכול/ה הרופא/ה המטפל/ת להמליץ על קיבוע פנימי של העצם באמצעות ניתוח.

השימוש בקיבוע פנימי נפוץ יותר כאשר יש יותר משבר אחד, כשהשבר לא יציב או כולל תזוזה של חלקי עצם, כשנוצרה פגיעה לרצועות המקיפות את העצם, או כשקו השבר נמשך אל תוך מרווח מפרקי.

עבור שברים מסוימים יכול/ה הרופא/ה להמליץ על ביצוע קיבוע חיצוני – שימוש במסגרת חיצונית לרגל שמתחברת אל העצמות באמצעות פינים דרך העור, אותה מסירים לאחר מספר שבועות של החלמה.

מהלך הניתוח

מהלך ומשך הניתוח משתנים בהתאם לסוג השבר ולמיקומו ברגל, אך ברוב המקרים נעשה שימוש בפלטות, בפינים או בברגים ממתכת, שנועדו לקבע את חלקי העצם. לרוב הניתוח נעשה בהרדמה כללית או בטשטוש יחד עם הרדמה מקומית או אזורית של השוק.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה יסודית על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבחנו הבדיקות המקדימות שנעשו ותיקך הרפואי. לעיתים יש צורך בביצוע בדיקות נוספות לפני הניתוח על מנת לתכנן את המהלך המתאים ביותר עבורך.

יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/ה במידה והניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית. יש להימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

הסרת הגבס, הנעת הרגל, קצב ההחלמה והחזרה לשגרה צריכים להתבצע בהתאם להמלצת הרופא/ה המטפל/ת ולקצב ההחלמה האישי, שיכול לנוע בין שבועות לחודשים, בהם יש להשתמש בקביים או בכיסא גלגלים, לעיתים תוך ביצוע פיזיותרפיה.

סיבוכים אפשריים

אחרי תיקון ניתוחי של שבר בשוק עלולים להתפתח זיהום מקומי, פגיעה בכלי דם, פגיעה בעצבים או קריש דם.
לעיתים הניתוח אינו מביא לתיקון מלא של השברים והחלמת העצם יכולה להיות לא שלמה או לא מספקת.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה