ניתוחים

תיקון שבר בטאלוס (עצמות מסרק / מטטרזוס)

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

עצם הטאלוס היא אחת מהעצמות שמרכיבות את הקרסול ונמצאת במרכז החיבור שבין השוק לכף הרגל. שבר בעצם זו מתרחש בדרך כלל בעקבות חבלה באנרגיה גבוהה, כמו תאונת דרכים או נפילה מגובה רב.

לטאלוס יש תפקיד חשוב בתנועת הקרסול, לכן שבר בה יכול להביא לפגיעה משמעותית בתפקוד התקין וביציבות הקרסול. שבר טאלוס שאינו מחלים כראוי יכול להוביל לסיבוכים ולפגיעה ניכרת באיכות החיים, כולל צליעה, דלקת במפרק וכאב כרוני. מסיבה זו, שברים רבים בטאלוס מצריכים טיפול ניתוחי.

מתי יש לפנות לניתוח?

ברוב המקרים לאחר חבלה משמעותית בקרסול הטיפול הראשוני יעשה במסגרת חדר המיון. לאחר ביצוע קיבוע ראשוני וצילום רנטגן של המפרק יוחלט על הטיפול המיטבי, בהתאם לסוג ולחומרת השבר, כמו גם ליציבות המפרק.

במקרים בהם השבר הוא קטן ולא משמעותי, לאחר החזרה, שנעשית לרוב במיון על ידי אורתופד/ית, ניתן לעיתים להסתפק בגבס או במגף מיוחד בלבד. במקרים בהם השבר חמור יותר, יש צורך בניתוח על מנת להשיב את חלקי העצם למיקומם האנטומי ולאפשר להם להחלים יחד.

מהלך הניתוח

הטיפול הניתוחי בשבר בטאלוס נועד לאפשר קיבוע פנימי של חלקי העצם באופן יציב, מה שמאפשר את ההחלמה הטובה ביותר תוך הפחתת הסיכון לסיבוכים עתידיים. הניתוח הנפוץ הוא ביצוע של קיבוע פנימי בהחזרה פתוחה של אזור הקרסול.

במהלך הניתוח, מבצעים את הקיבוע בעזרת פיני מתכת. בחלק מן המקרים אפשר להוציא אותם מהגוף לאחר החלמה מלאה של העצם.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבחנו תיקך הרפואי ובדיקות שנעשו לפני הניתוח. במידת הצורך, יש להצטייד במכתב השחרור מחדר המיון ובצילומי רנטגן רלוונטיים.

במידה והניתוח מתבצע בהרדמה כללית יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/ה לפני הניתוח. יש להימצא בצום על פי הנחיות הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר הניתוח

ככל שהפגיעה בעצם חמורה יותר כך צפוי משך ההחלמה להתארך. אחרי הניתוח, יש להישאר בגבס למשך שניים עד שמונה שבועות, בהתאם לאופי הפגיעה ולקצב ההחלמה האישי. בהתאם להנחיית הרופא/ה ובעזרת צילומי רנטגן חוזרים יקבע קצב החזרה לפעילות ולשגרה.

רופאים רבים מעודדים חזרה מוקדמת לתנועה במהלך תקופת ההחלמה, ברגע שהכאבים והגבס מאפשרים זאת. גם פניה מוקדמת לפיזיותרפיה יכולה לשפר את טווח התנועה בכף הרגל ובקרסול, תוך חיזוק השרירים התומכים במפרק.

סיבוכים של שבר בטאלוס

פרט סיבוכים הכלליים הכרוכים בניתוח, עליהם חשוב לדון עם המנתח/ת לפני הפרוצדורה, קיימים שני סיבוכים שיכולים להופיעה גם אחרי ניתוח: נמק של העצם בשל פגיעה באספקת הדם לעצם (Avascular Necrosis) ודלקת במפרק, שעלולה להתפתח בעקבות חבלה (Posttraumatic Arthritis). סיבוכים אלה יכולים לגרור פגיעה משמעותית במפרק וצורך בטיפולים וניתוחים מורכבים בעתיד.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה