ניתוחים

היצרות תעלת עמוד השדרה – ספיינל סטנוזיס

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

היצרות של תעלת עמוד השדרה (Spinal Stenosis), בתוכה עובר חוט השדרה, מתרחשת לרוב עקב שחיקה באזור הגב התחתון או העליון, על רקע דלקת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis). היצרות זו יכולה לגרום ללחץ על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו, ובעקבות כך לאי-נוחות, לכאבים ואף לחולשה של הגב והגפיים התחתונות.

מטרת הטיפול היא להקל על הלחץ ולשלוט בתסמינים שמגבילים אותך.

מתי מבוצעת הפרוצדורה?

בחירת הטיפול להיצרות תלויה במיקום ובמידת ההיצרות, כמו גם בחומרת התסמינים שהתפתחו בגללה. במקרים קלים, טיפול באמצעות שילוב של פעילות גופנית, שינוי אורחות חיים, זריקות או תרופות, יכול לעזור בשליטה על התסמינים ובמניעת הידרדרות.

במקרים מתקדמים של היצרות, הרופא/ה עשוי/ה להמליץ על ביצוע ניתוח לשחרור הלחץ מהתעלה.

מהלך הניתוח

במהלך הניתוח מייצר הצוות המנתח פתח בגב במטרה להגיע לאזור ההיצרות. לאחר מכן מוסרות הרקמות שהצרו את מעבר חוט השדרה בתעלה.
כאשר מדובר בחלק של החולייה ייתכן שיתבצע ניתוח בשם למינקטומיה (Laminectomy) או למינוטומיה (Laminotomy), שבו יסירו חלק מהחולייה להפחתת ההצרות.
ניתוח אפשרי נוסף הוא למינופלסטיה (Laminoplasty) שבו מרחיבים את החלל בתעלת השדרה. כאשר מדובר בחלקים נרחבים יותר, ייתכן שיתבצע ניתוח שנקרא 'איחוי חוליות'.

אפשרות אחרת שיכולה להתאים לחלק מהמטופלים היא ניתוח בגישה זעיר-פולשנית. בגישה זו מבצעים פתחים קטנים יותר ומשתמשים בכלים זעירים על-מנת לטפל בהיצרות, מה שיכול לקצר את משך ההחלמה.

הניתוח יכול להתבצע בהרדמה מלאה או מקומית ומשכו נע בין שעה למספר שעות, בהתאם לטכניקה הניתוחית שנבחרה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח אורתופד/ית מומחה/ית יבחן/תבחן אותך, את תיקך הרפואי ואת הבדיקות המקדימות שנעשו. לעיתים תתבקש/י לבצע בדיקות הדמיה נוספות, כמו MRI או CT, שיוכלו לעזור למנתח/ת לתכנן את הניתוח בגישה המתאימה ביותר עבורך.

כמו כן, יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/מה לפני הניתוח לצורך בחירת שיטת ההרדמה המתאימה. יש להימצא בצום ביום הניתוח על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

לרוב אחרי הניתוח יש צורך באשפוז למספר לילות, אך לעיתים ניתן להתחיל ללכת כבר לאחר התאוששות קצרה. במידה וההתאוששות טובה ניתן להשתחרר הביתה תוך כשלושה ימים, בהתאם להמלצת הרופא/ה המנתח/ת.

החזרה לפעילות שגרתית ולעבודה מותנית בהמלצות הרופא/ה המטפל/ת ובקצב ההתאוששות האישית שלך. חשוב לשמור על תנוחה שמקלה על החלמת הגב בזמן ישיבה והליכה ולבצע פיזיותרפיה בהתאם להמלצת הצוות.

סיבוכים אפשריים

מחקרים שונים הראו שבניתוחי עמוד שדרה אחוז הסיבוכים נמוך ככל שהניסיון של המנתח/ת בתחום זה עשיר יותר. הטיפול הניתוחי מאפשר הקלה על התסמינים ברוב המקרים של היצרות בתעלת עמוד השדרה. עם זאת, עבור חלק מהאנשים התסמינים לא משתפרים ולעיתים אף מחמירים.

סיבוכים אחרים אפשריים כוללים זיהום מקומי, פגיעה באחד מהקרומים המכסים את חוט השדרה, התפתחות של קריש דם בוורידי הרגליים ולעיתים אף פגיעה נוירולוגית.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה