ניתוחים

קיבוע חוליות עמוד שדרה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ניתוח לקיבוע חוליות הוא ניתוח שבמהלכו מחברים בין שתי חוליות או יותר בעמוד השדרה באופן קבוע ובצורה שמבטלת את התנועה האפשרית ביניהן.
ניתוח זה נעשה במטרה לתקן פגיעות שונות בחוליות, כאשר הרעיון העומד בבסיס ניתוח זה הוא לאפשר לחוליות להחלים יחד ולהפוך לעצם אחת גדולה. בצורה זו ניתן להפחית כאבים ולהשיב יציבות לעמוד השדרה.

מתי יומלץ לבצע ניתוח לקיבוע חוליות?

לביצוע ניתוח לקיבוע חוליות עמוד השדרה יש מספר סיבות אפשריות, בהן עיוותים של עמוד השדרה כמו עקמת (scoliosis), בה עמוד השדרה נוטה בצורה לא תקינה לאחד מצידי הגוף.
סיבה נוספת לניתוח זה היא חולשה ואי יציבות של עמוד השדרה: עמוד השדרה יכול לאבד מיציבותו במידה וקיימת תנועתיות יתר בין שתי חוליות. זהו סיבוך נפוץ שעלול להתפתח בעקבות דלקת במפרקי החוליות וניתוח זה יכול להשיב את היציבות לחוליות שנפגעו.
ישנם גם מקרים בהם נדרש ניתוח לקיבוע עמוד השדרה בעקבות פריצת דיסק שהצריכה הסרה של הדיסק הפגוע.

מהלך הניתוח

במהלך הניתוח המנתחים חושפים את החוליות המיועדות לניתוח באמצעות חתכים שנעשים בגב, בבטן ו/או בצוואר- כתלות במיקום הקיבוע.
החוליות מקובעות זו לזו באמצעות ברגים או כלוב מתכת, בהתאם להחלטת המנתח/ת ובהתאם לסוג הפגיעה המתוקנת. משך הניתוח משתנה בהתאם למספר החוליות המעורבות ולמורכבות הפגיעה בעמוד השדרה.
הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורך מספר שעות.

הכנה

לפני הניתוח חשוב לבצע הערכה בריאותית מקיפה, כולל החלטה על הפסקת תרופות קבועות כמו מדללי דם והפסקת עישון. הפסקת עישון חשובה ביותר לצורך התאוששות תקינה לאחר הניתוח.
מכיוון שהניתוח כולל הרדמה כללית יש לבצע הערכה אצל רופא/ה מרדים/ה ולדווח על מחלות, תרופות או רגישויות. יש להישאר בצום כ-6 שעות לפני הניתוח.
במידה ומדובר במטופלת בגיל הפוריות יש לוודא שאינה בהיריון.

התאוששות מהניתוח

לרוב, תאושפז/י בבית החולים במשך 2-3 ימים, תלוי במיקום הניתוח ובהיקפו.
באופן כללי, צפויה הקלה משמעותית וכמעט מיידית ברוב התסמינים שהביאו לצורך בניתוח. בדרך כלל יושאר נקז בחתך הניתוח, ממנו בדרך-כלל יופרש נוזל בימים הראשונים.
ההחלמה נמשכת לרוב מספר שבועות, שבמהלכם ניתן לחזור לפעילות באופן הדרגתי עד החזרה לפעילות מלאה. ייתכן שיומלץ שימוש במחוך שיסייע לך לשמור על יציבה נכונה ולבצע טיפולי פיזיותרפיה.

סיבוכים

בדומה לכל ניתוח גם בניתוח זה קיימים סיכונים אפשריים הקשורים בקיבוע החוליות ומומלץ לדון עליהם מראש עם הרופא/ה המנתח/ת.
חלק מהסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח לקיבוע חוליות הם זיהום ודימום, שניהם בדרך כלל אינם חמורים. מכיוון שהניתוח מתבצע בסמוך לחוט השדרה, יכולה להיגרם פגיעה בעצבים או בכלי דם במהלך הניתוח.
לא נדיר לחוות כאב באתר הניתוח וחלק מהמטופלים עלולים לחוות הישנות של התסמינים שהביאו לניתוח. בחלק מהמקרים, בפרט במטופלים הממשיכים לעשן, החוליות אינן מחלימות באופן מלא ועלולים להתפתח כאבים דמויי דלקת ("פסאודוארתריטיס") בגב.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה