ניתוחים

ניתוח שרוול קיבה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ניתוחים בריאטריים ומטבולים הם קבוצה של טיפולים כירורגיים למצבי השמנת יתר חולנית ולסיבוכים הנובעים ממנה. בטווח הארוך נראה שלניתוחים הללו יש השפעה לא רק על המשקל עצמו, אלא גם על מחלות נלוות להשמנה כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם ואף סרטן.

ניתוח שרוול קיבה הוא אחד משלושת הניתוחים הבריאטריים השכיחים שמתבצעים כיום בעולם, לצד ניתוח מעקף קיבה וניתוח מיני מעקף קיבה.

מתי כדאי לשקול ניתוח שרוול קיבה?

כדי לעבור ניתוח בריאטרי במטרה לרדת במשקל, המטופל צריך לעמוד באחד משני קריטריונים: BMI מעל 40 או BMI מעל 35 עם מחלה אחת או יותר שקשורה להשמנה. מחלות שקשורות להשמנה כוללות יתר לחץ דם, דום נשימה בשינה (OSA), סוכרת, כבד שומני ועוד.

יכולים לעבור ניתוח שרוול קיבה גם מטופלים עם BMI גבוה מ-30 שסובלים מסוכרת קשה לא מאוזנת, או חולים בסינדרום המטבולי שכולל בנוסף לסוכרת גם רמות שומנים גבוהות בדם ויתר לחץ דם.

ניתוח שרוול קיבה מסייע לירידה במשקל בשתי דרכים. הראשונה היא מכנית – צמצום נפח הקיבה ל-20-30% מנפחה המקורי ופגיעה ביכולת ההתרחבות שלה, אשר מובילים לכך שניתן לאכול פחות בכל פעם. הדרך השנייה היא הורמונלית – הניתוח משנה את מנגנוני ההפרשה של הורמוני הרעב והשובע כמו גרלין (Ghrelin) ו-GLP-1. ויסות הגרלין גם משפיע לטובה על הפרשת האינסולין ומסייע באיזון הסוכרת.

מחקרים הראו שניתוח שרוול קיבה בדרך כלל יעיל בהורדת משקל במידה שווה ליתר הניתוחים הבריאטריים. יתרונו של ניתוח שרוול הוא שלרוב הוא כרוך בפחות תחלואה וסיבוכים נלווים בהשוואה לשאר הניתוחים הבריאטריים.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע בגישה לפרוסקופית תחת הרדמה מלאה. בעזרת שלושה חתכים קטנים בבטן ניתן להכניס מצלמה ושני כלי ניתוח, וכך להימנע מהשארת צלקות בולטות. גישה זו מסייעת גם להחלמה מהירה יותר לאחר הניתוח והיא מפחיתה את חומרת הכאבים.

במהלך הניתוח כורתים כ-90% מנפח הקיבה ויוצרים שרוול – כיס הקיבה החדש. השרוול הוא למעשה החלק הצר הטבעי של הקיבה, ללא החלק הרחב שמאפשר לנו לאכול ולעכל כמויות גדולות של אוכל. הכריתה מתבצעת באמצעות הנחת סיכות מיוחדות על הקיבה. לאחר הכריתה משתמשים בדיו על מנת לוודא את אטימת הקיבה ולהקטין את הסיכוי לדליפה.

משך הניתוח הוא בין שעה לשעתיים.

הכנה לפני הניתוח

משרד הבריאות מחייב כל מטופל לעבור סדרת בדיקות קפדנית לפני ההחלטה על ניתוח בריאטרי.

לפני ניתוח בריאטרי יש לבצע הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה ורופא/ה מנתח/ה, וזאת לצד הערכה פסיכולוגית שמאשרת כי המטופל כשיר נפשית לעבור את הניתוח ולהתמיד באורח החיים החדש לאחריו.

כמו כן, יש לעבור הערכה תזונתית על ידי דיאטנית יחד עם עדות לכך שבעבר בוצעו ניסיונות ירידה במשקל שכשלו.

לעתים יש צורך לעבור הערכה מקדימה של התחלואה הנלווית להשמנה. מחלת ריפלוקס ושטית (GERD), למשל, נמצאת בשכיחות גבוהה בקרב הסובלים מהשמנה חולנית, ומאחר שהיא עלולה להוביל לתוצאות שליליות של ניתוח שרוול, יש להעריך האם המטופל סובל ממנה לפני הניתוח.

לרוב, יש לבצע בדיקות דם שכוללות ספירת דם, ביוכימיה, לרבות תפקודי כבד ובלוטת התריס, ובדיקת רמות ויטמינים ומינרלים. בנוסף, יש לבצע בדיקת אק״ג וצילום חזה.


התאוששות מהניתוח

בדרך כלל יש צורך להישאר באשפוז לפחות לילה אחד לאחר הניתוח, כתלות בקצב ההתאוששות. יש להקפיד על מעבר הדרגתי משתיית נוזלים צלולים למזונות רכים, בהתאם להנחיית הרופא. ברוב המקרים ניתן לחזור לאכול מזון ״רגיל״ כ-4 שבועות לאחר הניתוח.

בטווח הארוך יש להקפיד על נטילת תוספי תזונה לרבות מולטי-וויטמינים, סידן וברזל, בהתאם להוראות שתקבלו.

חשוב לדעת שהירידה במשקל היא הדרגתית. במעקב של 5 שנים לאחר ניתוח שרוול נמצא שהמטופלים מורידים בממוצע 60.5% ממשקל הגוף העודף שלהם.

עם זאת שיעורי הפחתת המשקל יורדים עם השנים: 92% מהמטופלים מצליחים לרדת במשקל בשנה הראשונה, אך לאחר 8 שנים מדובר בשיעור של 73% בלבד.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח שרוול קיבה

סיבוכים כתוצאה מהניתוח כמו דלף או היצרות בקיבה הם נדירים ועומדים על שיעור של עד 5% מהמקרים.

סיבוכים שכיחים יחסית כוללים דימום, דלף והיצרות באזור התפר של שרוול הקיבה. היארעות הסיבוכים וחומרתם משתנים, והם מופיעים בעיקר בקרב מטופלים עם גורמי סיכון קודמים כמו גיל מבוגר ומחלות רקע מסוימות.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה