חזרה

כריתת שחלה וחצוצרה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

השחלות הן שני איברים האחראים על מאזן הורמוני המין הנשיים. בנוסף על תפקידן ההורמונלי, השחלות מהוות את מאגר הביציות ואחראיות על הבשלתן של ביציות מדי חודש בדרך להפריה אפשרית ולהריון שייקלט ברחם.

הדרך בין השחלות לרחם עוברת בצינורות שריריים - אלו הן החצוצרות.

כריתה של אחת מהשחלות או של שתיהן, עם או בלי כריתה נלווית של החצוצרות, נועדה לטפל ולמנוע מחלות גינקולוגיות שונות ובהן זיהומים, מחלות דלקתיות, גידולים שפירים או מחלות סרטניות.

מתי יש לעבור כריתת שחלה ו/או חצוצרה?

כריתת שחלה (oophorectomy) מתבצעת כטיפול עבור מחלות גינקולוגיות שונות שיכולות לערב את אחת השחלות או את שתיהן, כדוגמת אבצס (כיס מוגלתי בשחלה), גידולים שפירים, ציסטות, אנדומטריוזיס (התפתחות רקמה מחוץ לרחם) או ממאירות (סרטן) בשחלה.

כמו כן, לעתים יומלץ לנשים שנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן שחלה מסיבות גנטיות, לעבור כריתת שחלות מניעתית עוד לפני הופעת המחלה.

מהלך הניתוח

כריתת השחלה יכולה להתבצע בגישה לפרוסקופית, בעזרת שלושה חתכים זעירים תחת הנחית מצלמה – בעיקר במקרים שפירים כמו הוצאת ציסטה. במקרים אחרים ייתכן שיהיה צורך בגישה פתוחה דרך חתך בבטן.

בחלק מהמקרים כורתים את החצוצרה יחד עם השחלה (salpingo-oopherctomy), בפרט במקרים אונקולוגיים. לעתים הניתוח משולב עם ניתוח לכריתת רחם.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורך כ-60-90 דקות, אך יכול לארוך זמן רב יותר אם הוא מבוצע בשיטות שונות או משלב טיפול נוסף.

הכנה לפני הניתוח

לפני כריתת השחלה יש לעבור הערכה אצל גינקולוג/ית. במקרים מסוימים יש לעבור גם בדיקות נוספות כמו הערכה גנטית או בדיקות הדמיה שונות.

בנוסף, יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה. יש לדווח לרופא/ה על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות, אם ישנן. כמו כן, תתבקשי להישאר בצום כמה שעות לפני הניתוח.

התאוששות לאחר כריתת שחלה וחצוצרה

בחלק מהמקרים יש צורך באשפוז למשך לילה או שניים לאחר הניתוח, אך לעתים ניתן להשתחרר כבר באותו היום.

החזרה לשגרה עשויה לארוך מספר שבועות. יש להתייעץ עם הרופא/ה לגבי מועד החזרה לעבודה וביצוע פעילות גופנית, בפרט הרמת משאות כבדים.

במקרה של כריתת שתי השחלות בנשים צעירות יתכנו תסמינים המאפיינים את גיל המעבר, לרבות גלי חום, הזעות לילה או יובש וגינלי. ניתן להתייעץ עם הרופא/ה על הסיכויים והסיכונים של טיפול הורמונלי חליפי בהקשר זה.

לעיתים קרובות יש לקבוע פגישת מעקב לאחר הניתוח על מנת לקבל את תוצאות הדגימה שנלקחה (הביופסיה) במסגרת ההליך. במקרים מסוימים יתכן שידרשו טיפולי המשך או בדיקות מעקב.

סיבוכים אפשריים

ניתוח לכריתת שחלות וחצוצרות הוא ניתוח נפוץ ובטוח בדרך כלל. עם זאת, כמו בכל התערבות רפואית ייתכנו סיבוכים ובהם דימום, זיהום ופגיעה באחד מאיברי הבטן הסמוכים.

השחלה היא איבר הורמונלי ועל כן הסרתה יכולה לפגוע במאזן ההורמונלי ולהוביל להקדמה של גיל המעבר (מנופאוזה). גם הסרה של שחלה אחת עשויה לפגוע בפוריות ובסיכויי הכניסה להריון בהמשך. לפני הניתוח, יסביר לך הצוות הרפואי על ההשלכות הצפויות של הניתוח ועל האפשרויות להתמודד איתן.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה