חזרה

כריתת שחלה וחצוצרה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

השחלות הן צמד איברים האחראים על מאזן הורמוני המין הנשיים. בנוסף על תפקידן ההורמונלי, השחלות מהוות את מאגר הביציות ואחראיות על הבשלתן של ביציות מדי חודש בדרך להפריה אפשרית ולהריון שייקלט ברחם. ניתן לבצע את ההליך בבית החולים רפאל עם נבחרת הרופאים המובילים בישראל, בזמינות תורים גבוהה, טכנולוגיות מתקדמות ותנאי אשפוז המזכירים את עולמות האירוח היוקרתי.

הדרך בין השחלות לרחם עוברת בצינורות שריריים - אלו הן החצוצרות.

כריתה של אחת מהשחלות או של שתיהן, עם או בלי כריתה נלווית של החצוצרות, נועדה לטפל ולמנוע מחלות גינקולוגיות שונות ובהן זיהומים, מחלות דלקתיות, גידולים שפירים או מחלות סרטניות.

ישנן נשים שניגשות לניתוח כצעד מניעתי מסרטן. מדובר בנשים שהתגלו בגופן גנים אשר עלולים לגרום לסרטן השחלות בעתיד. כריתת שחלות מניעתית תתבצע לרוב רק בנשים שאינן פוריות עוד או שאינן מתכננות להביא ילד לעולם.

מתי יש לעבור כריתת שחלה ו/או חצוצרה?

כריתת שחלה (oophorectomy) מתבצעת כטיפול עבור מחלות גינקולוגיות שונות שיכולות לערב את אחת השחלות או את שתיהן, כדוגמת אבצס (כיס מוגלתי בשחלה), גידולים שפירים, ציסטות, אנדומטריוזיס (התפתחות רקמה מחוץ לרחם) או ממאירות (סרטן) בשחלה.

כמו כן, לעתים יומלץ לנשים שנמצאות בסיכון גבוה לפתח סרטן שחלה מסיבות גנטיות, לעבור כריתת שחלות מניעתית עוד לפני הופעת המחלה.

אפשרויות ניתוחיות

את השחלות ניתן לכרות בשתי שיטות:

הראשונה נקראת לפרוטומיה (Laparotomy) ובמסגרתה מתבצע חתך רחב בדופן הבטן, כמו בניתוחים קיסריים. ניתוח בשיטה זו יבוצע בעיקר אצל נשים עם עודף משקל או עם גידולים ממאירים גדולים ומפושטים. ניתוח לפרוטומי קשה יותר להתאוששות.

השיטה השנייה נקראת לפרוסקופיה (Laparoscopy) ובה מבוצע הניתוח דרך 3 חתכים זעירים בבטן תחת הנחית מצלמה. הניתוח הלפרוסקופי מתאים בעיקר להסרת שחלות בעקבות התפתחות גידולים שפירים. בניתוחים אלו אפשר לבצע גם כריתה חלקית של השחלה. יתרונותיה של הלפרוסקופיה הם משך האשפוז הקצר, ההחלמה המהירה, הצורך המופחת במשככי כאבים והצלקת הכמעט בלתי נראית שנשארת.

לעתים הניתוח משולב עם ניתוח לכריתת רחם.

הרופא, בעצה אחת איתך ובהתאם למצבך הרפואי, יחליט באיזו שיטה יבוצע הניתוח.

הכנה לפני הניתוח

לפני כריתת השחלה יש לעבור הערכה אצל גינקולוג/ית. במקרים מסוימים יש לעבור גם בדיקות נוספות כמו הערכה גנטית או בדיקות הדמיה שונות.
בנוסף, יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה. יש לדווח לרופא/ה על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות, אם ישנן. כמו כן, תתבקשי להישאר בצום כמה שעות לפני הניתוח.

מהלך הניתוח

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורך כ-60-90 דקות, אך יכול לארוך זמן רב יותר אם הוא מבוצע בשיטות שונות או משלב טיפול נוסף.

הניתוח, בכל אחת מהשיטות, מבוצע בהרדמה כללית ונמשך כשעה וחצי עד שעתיים. בשיטה הלפרוטומית מבצעים חתך לרוחב הבטן. הכריתה נעשית בחיתוך מספריים. בשיטה הלפרוסקופית חודרים לחלל הבטן דרך חתכים קטנים. תחילה מבוצעת סקירה מדוקדקת של האגן, ואז כורתים את השחלה או השחלות באמצעות צריבת אספקת הדם לשחלה וחיתוכה במספריים, הכנסת השחלות לשקית והוצאתן מחוץ לבטן.

התאוששות לאחר כריתת שחלה וחצוצרה

בחלק מהמקרים יש צורך באשפוז למשך לילה או שניים לאחר הניתוח, אך לעתים ניתן להשתחרר כבר באותו היום.

החזרה לשגרה עשויה לארוך מספר שבועות. יש להתייעץ עם הרופא/ה לגבי מועד החזרה לעבודה וביצוע פעילות גופנית, בפרט הרמת משאות כבדים.

במקרה של כריתת שתי השחלות בנשים צעירות יתכנו תסמינים המאפיינים את גיל המעבר, לרבות גלי חום, הזעות לילה או יובש וגינלי. ניתן להתייעץ עם הרופא/ה על הסיכויים והסיכונים של טיפול הורמונלי חליפי בהקשר זה.

לעיתים קרובות יש לקבוע פגישת מעקב לאחר הניתוח על מנת לקבל את תוצאות הדגימה שנלקחה (הביופסיה) במסגרת ההליך. במקרים מסוימים יתכן שידרשו טיפולי המשך או בדיקות מעקב.

 

סיבוכים אפשריים

ניתוח לכריתת שחלות וחצוצרות הוא ניתוח נפוץ ובטוח בדרך כלל. עם זאת, כמו בכל התערבות רפואית ייתכנו סיבוכים ובהם דימום, זיהום ופגיעה באחד מאיברי הבטן הסמוכים.

השחלה היא איבר הורמונלי ועל כן הסרתה יכולה לפגוע במאזן ההורמונלי ולהוביל להקדמה של גיל המעבר (מנופאוזה). גם הסרה של שחלה אחת עשויה לפגוע בפוריות ובסיכויי הכניסה להריון בהמשך. לפני הניתוח, יסביר לך הצוות הרפואי על ההשלכות הצפויות של הניתוח ועל האפשרויות להתמודד איתן.

בית חולים רפאל

בית החולים רפאל, הממוקם בפארק עתידים בתל אביב, הינו בית החולים המתקדם בישראל, אשר בבסיס החזון העומד מאחורי הקמתו, ניצב ערך המצוינות. החתירה הבלתי-מתפשרת הזו למצוינות בכל תחום הנוגע לאיכות הטיפול ולחוויית המטופל, הפכו את רפאל לבחירה המועדפת על-ידי ציבור המטופלים והקהילה הרפואית, כאחד.

בבית החולים מבוצעים ניתוחים על ידי נבחרת הרופאים מהמובילים בישראל במגוון תחומים במטרה להביא לציבור רפואה איכותית ומתקדמת תוך שימוש בטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. בית החולים מעניק תנאים נוחים במיוחד, בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח.

המצוינות של בית החולים רפאל באה לידי ביטוי בכל אחת מהמחלקות והמכונים הפועלים בו, כמו גם בתנאי האשפוז יוצאי הדופן, באיכות השירות והיחס האישי ובמקצועיות של הצוותים השונים.

למה לבחור בבית החולים רפאל?

 • מהרופאים המובילים בישראל
 • זמינות תורים גבוהה
 • חדרי ניתוח חדישים המאובזרים בטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות בעולם
 • תודעת שרות ויחס אישי
 • תנאי אשפוז בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח היוקרתי התורמים להחלמה מיטבית
 • הסכמים עם חברות הביטוח וקופות החולים

 

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב