חזרה

ניתוח אף

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

האף מורכב מחלק גרמי – כלומר עצמות הגולגולת – ומחלק סחוסי. כאיבר מרכזי ובולט הנמצא בפנינו המשמש לנשימה ולהרחה, הוא גם מהווה גורם אסתטי חשוב.

ניתוח אף (רינופלסטיה) מיועד לעיצוב מחדש של גודל ומבנה האף, ויכול להיות מבוצע משיקולים אסתטיים, רפואיים או שניהם יחד.

למי מיועד ניתוח אף?

במהלך ניתוח אף ניתן לבצע שינויים קוסמטיים רבים בצורת האף: שינוי אורך האף, שינוי רוחבו ביחס לפנים, תיקון צדודית (פרופיל) האף, עיצוב מחדש של רוחב הנחיריים, יצירת מראה סימטרי יותר.

לעיתים מבנה אף לא תקין יכול להוביל לחסימת דרכי האויר, שיכולה להתבטא בין היתר בדום נשימה חסימתי בשינה (OSA). שינוי מבנה האף עשוי לסייע במקרים מסוימים מסוג זה, עם או בלי ניתוח נלווה ליישור מחיצות האף (SMR).

לרוב, הניתוח מבוצע רק לאחר סיום ההתפתחות המלאה של מבנה האף, אשר מתרחש סביב גילאי 14-16.

מהלך הניתוח

החתך הראשוני יכול להתבצע דרך בסיס הנחיריים (״גישה פתוחה״) או מתוך האף (״גישה סגורה״). שיטות הניתוח משתנות ותלויות במידה ניכרת בתוצאה הסופית הרצויה לצד שיקולי הנוחות של המנתח/ת הפלסטי/ת.

כך למשל, עבור הקטנת האף יוסרו חלק מרקמות האף, לרבות הסחוס והעצם; לעומת זאת, עבור הגדלת האף יילקחו ״שתלים״ ממקומות אחרים בגוף – לדוגמה סחוס האוזן או עצם מהמרפק – כדי ״לבנות״ את האף.

הניתוח מתבצע לרוב תחת הרדמה מלאה ואורך בין שעה וחצי ל-3 שעות.

הכנה לפני הניתוח

הערכה רפואית עם המנתח/ת הפלסטי/ת לפני הניתוח תאפשר לך להבין טוב יותר את מהלך הניתוח ולתאם את הציפיות שלך בנוגע לתוצאותיו.

כמו כן, כיוון שהניתוח מתבצע תחת הרדמה, יש לעבור הערכה רפואית אצל מרדים/ה ולהישאר בצום לפני הניתוח.

יש לדווח לרופא/ה על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות כלשהן.

התאוששות לאחר ניתוח אף

בדרך כלל, חבישת האף לאחר הניתוח כוללת תחבושות לעצירת הדימום בתוך האף לצד גבס על גביו. לרוב יש להישאר בהשגחה למשך לילה או שניים. לאחר מכן תוכל/י להשתחרר חזרה לביתך עם הנחיות מפורטות לגבי המשך תהליך ההתאוששות.

את/ה עשוי/ה להרגיש קושי לנשום דרך האף בשבוע הראשון לאחר הניתוח. יתכנו כאבים, נפיחות או אדמומיות סביב אזור הניתוח. יש להימנע מקינוח האף או מהתעטשות חזקה.

חזרה לפעילות גופנית צריכה להתבצע בהדרגה ובהתאם להנחיות הרופא/ה.

סיבוכים אפשריים

לאחר ניתוח האף תיתכן התפתחות של זיהום, שינוי צבע או נפיחות קשה באזור. יתכנו קשיי נשימה שעשויים להשתפר עם הזמן. כמו כן, יתכנו דימומים מהאף.

לעתים תיתכן הצטלקות באזור הניתוח, ירידה בתחושה או שינוי בחוש הריח. במקרים נדירים יתכן חירור (פרפורציה) של מחיצת האף, שעלול לדרוש תיקון חוזר באמצעות ניתוח.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה