חזרה

כריתת פוליפים מורכבים (ESD)

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

לרבים מאיתנו יש פוליפים, גושים קטנים הצומחים אל תוך המעי הגס, המעי הדק, הקיבה, הוושט, או איברים אחרים. למרות שיש סוגים רבים של פוליפים, מחלקם יכולים להתפתח גידולים סרטניים.
חשוב לדעת שלעיתים קרובות פוליפים לא גורמים לתסמינים - כלומר, לא תדעו שהם שם, אלא אם כן תבצעו בדיקות סקר לאיתורם.

איבר שבו נפוץ יחסית למצוא פוליפים הוא המעי הגס, אחד מהחלקים האחרונים במערכת העיכול שלנו. פוליפים במעי הגס נפוצים יותר מעל גיל 50, במצב של השמנה, בקרב מעשנים או אם קיים עבר אישי או משפחתי של פוליפים במעי הגס או סרטן המעי.

את חלקם הגדול של הפוליפים ניתן להסיר באמצעות אנדוסקופ פשוט: מצלמה ייעודית למערכת העיכול שמכניסים דרך הפה או פי הטבעת. כאשר מבצעים פעולה זו במעי הגס היא נקראת קולונוסקופיה. כאשר מבצעים אותה במערכת העיכול העליונה היא נקראת גסטרוסקופיה.
עם זאת, בחלק מהמקרים, הפוליפים גדולים מדי או שהמבנה שלהם לא מאפשר הוצאה שלמה בשיטה הפשוטה.
במקרים אלה, ייתכן שיהיה צורך בכריתת פוליפים מורכבת - ESD (Endoscopic Submucosal Dissection).

מתי מבצעים ESD?
ייתכן שהרופא או הרופאה ימליצו לכם לבצע כריתת פוליפים מורכבת ב-ESD עקב מספר סיבות. כך למשל, אם הפוליפ גדול מדי, בעל צורה מיוחדת, במיקום מיוחד במערכת העיכול או אם לא הצליחו להסיר אותו בפעולה קודמת, ייתכן ויהיה צורך ב-ESD.

כיצד הפעולה מתבצעת?
בדומה לקולונוסקופיה או גסטרוסקופיה, גם ESD מתבצעת באמצעות הכנסת מצלמה מיוחדת דרך הפה או דרך פי הטבעת, ללא ביצוע חתך חיצוני. המצלמה משדרת את התמונות למסך חיצוני. לאחר שהצוות הרפואי יאתר את הפוליפ, סביר שהוא יזריק נוזל מתחת לפוליפ כדי להפריד אותו משאר הרקמה הבריאה. לאחר מכן, ניתן יהיה להסיר את הפוליפ באמצעות סכין פנימית מיוחדת.
את הרקמה שהוסרה ניתן לשלוח למעבדה לצורך עיבוד נוסף.
הפעולה מתבצעת בטשטוש או בשינה, כך שלא מרגישים כאב או אי-נוחות במהלכה.
משך הפעולה היא בין חצי שעה ועד 4 שעות, כתלות במורכבות הפעולה.

כיצד מתכוננים לפעולה?
הצוות הרפואי והסיעודי ייצור איתך קשר לפני הניתוח ויסביר לך כיצד עלייך להתכונן לפעולה.
כדי לאפשר ראות טובה של המצלמה בתוך המעיים בזמן הפעולה, יש לבצע הכנה, שיכולה לכלול תזונה נוזלית, משלשלים וחוקן לניקוי המעיים.
כמו כן, לפני ביצוע הפעולה יש להיות בצום - הצוות יסביר לך על כך.

התאוששות
בדרך כלל, ניתן להשתחרר הביתה כבר לאחר הפעולה, עם התפוגגות חומרי הטשטוש. עם זאת, יתכן שיומלץ לך לשהות בבית החולים למשך יום נוסף.
תופעות לוואי אפשריות של הפעולה כוללות כאב גרון, בחילות או הקאות ותחושת נפיחות בטנית. יתכנו גם סיבוכים אחרים, ובהם דימום, זיהום או פגיעה בדופן המעי. הצוות הרפואי יסביר לך על הסיבוכים האפשריים לפני הפעולה.

הטיפול נחשב יעיל באחוזים גבוהים בהשוואה לטיפולים אחרים, ועם סיכוי נמוך לחזרה של הפוליפים. עם זאת, יתכנו מקרים שגם ESD יכול שלא להצליח בהסרה של הפוליפ.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב