חזרה

ניתוח מיני מעקף קיבה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

הניתוחים הבריאטריים הולכים וצוברים פופולריות כטיפול אפשרי בהשמנה. הם הוכחו במחקרים כשיטה היעילה ביותר לטווח הארוך לשם ירידה במשקל, והם אף משפרים את מצבן של מחלות הקשורות להשמנה.

בעוד שהניתוחים הפופולריים ביותר בעולם הם ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה (ניתוח בשתי השקות), ניתוח מיני מעקף קיבה מהווה אפשרות חלופית טובה וחדשה יחסית עבור המטופלים שעומדים בקריטריונים עבורו. ניתוח זה נקרא גם ״ניתוח בהשקה אחת״ (one-anastamosis gastric bypass).

מתי כדאי לשקול ניתוח מיני מעקף קיבה?

עבור כל ניתוח בריאטרי קיימים קריטריונים מקדימים. לרוב, חומרת ההשמנה נאמדת ב-BMI, כאשר תנאי הסף לניתוח הוא מעל 40 או לחלופין מעל 35 עם מחלה אחת או יותר הנלוות להשמנה. מחלות נלוות כוללות סוכרת סוג 2, יתר לחץ דם, כבד שומני (NASH), תחלואה לבבית ועוד.

לניתוח בריאטרי יש השפעות חיוביות לא רק על הירידה במשקל, אלא גם על מהלך המחלות הנלוות. לכן עבור אנשים עם סוכרת סוג 2 קשה ולא מאוזנת, מתאפשר לעיתים לעבור ניתוח בריאטרי גם עם BMI השווה או גדול ל-30.

ניתוח מיני מעקף קיבה או ניתוח בהשקה אחת - הוא גרסה פשוטה יותר, טכנית, לביצוע של ניתוח מעקף קיבה.

מהלך הניתוח

ניתוח מיני מעקף קיבה מתבצע בגישה לפרוסקופית. הגישה הלפרוסקופית כוללת 3 חתכים קטנים בבטן. דרך חתכים אלו מוכנסים כלי הניתוח ומצלמה, המאפשרים לבצע את הניתוח בתוך חלל הבטן.

הניתוח הוא למעשה צורה פשוטה יותר של ניתוח מעקף קיבה, שנקרא גם ניתוח בשתי השקות (RYGB). במיני מעקף קיבה יש השקה אחת בלבד. הקיבה מקוצרת לכדי שרוול צר שמתחבר ישירות למעי הדק ומדלג על כ-150-200 ס״מ מהתריסריון והמעי הדק, בהם המזון עובר בדרך כלל.

ניתוח זה משפיע על הירידה במשקל הן בעזרת צמצום נפח המזון שאפשר לאכול (קיצור הקיבה) והן בעזרת הפחתת יכולת הספיגה שמתבצעת לאורך המעי הדק (קיצור מסלול המזון). הניתוח בהשקה אחת 'מדלג' על יותר מעי דק לעומת ניתוח מעקף 'רגיל', ועל כן מאופיין בהפחתה נוספת של ספיגת המזון.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ואורך עד 2-3 שעות.

הכנה לפני הניתוח

ההחלטה על ניתוח בריאטרי היא בעלת השלכות בריאותיות, אך גם חברתיות ופסיכולוגיות. על כן, פרט לבדיקות דם והדמיה, משרד הבריאות מציב מספר בדיקות והערכות שיש לעבור לפני הניתוח עצמו, בהן הערכה פסיכיאטרית. מטרת בדיקה זו היא לאשר כי המועמדים לניתוח מבינים את משמעות הניתוח והשינוי הדרוש באורח החיים לאחריו. כמו כן, הערכה תזונתית חשובה על מנת לקבל הדרכה לגבי ההתמודדות עם שינויי אורחות החיים לאחר הניתוח.

מכיוון שהניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ומחייב הערכת מרדים/ה, יתכן שתקבלו הנחיות נוספות לגבי הכנות מיוחדות שעליכם לעבור לפני הניתוח, או המלצות לשינויים תרופתיים, במידה ואתם נוטלים תרופות.

התאוששות מהניתוח

ניתוח מיני מעקף קיבה לרב דורש התאוששות של 2-3 לילות במרכז הרפואי. לאחר מכן תוכלו לחזור בהדרגה לאכול – תחילה נוזלים, בהמשך מזונות רכים ולבסוף תזונה רגילה, בהתאם להנחיות התזונתיות שתקבלו. מומלץ להיעזר בליווי תזונתי מקצועי מתאים לפחות בחודשים הראשונים.

תוצאות ניתוח מיני מעקף קיבה נחשבות לטובות מאוד ומשתוות לאלו של מעקף קיבה רגיל. לרוב, מטופלים מצליחים להוריד עד 85% ממשקל הגוף העודף שלהם במעקב אחרי 5 שנים מהניתוח.

בנוסף נראה שיש לניתוח מיני מעקף קיבה השפעה מיטיבה על סוכרת. במחקרים מסוימים נראה שההטבה בסוכרת גדולה אף יותר מזו של ניתוח מעקף רגיל, כפי שנמדד ברמות ההמוגלובין המסוכרר (HbA1c).

בעוד שניתוח זה אינו מוכר כניתוח עיקרי לירידה במשקל על ידי החברה האמריקאית לניתוחים מטבוליים ובריאטריים, העדויות המצטברות מראות שמדובר בניתוח יעיל ובטוח יחסית. במקרה של חוסר ירידה מספקת במשקל ניתן לעבור ניתוח חוזר (רוויזיה) ולהשלים למעקף מלא.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח מיני מעקף

מטופלים שעברו ניתוח מיני מעקף קיבה חשופים יותר לתת-ספיגה בעקבות הניתוח. סיבוכים אלו יכולים לכלול חסרים תזונתיים, שלשולים או צואה שומנית. כמו כן, הניתוח כרוך בשיעורים גבוהים יותר יחסית של ריפלוקס מרתי.

בדומה לניתוחים בריאטריים אחרים, קיים סיכוי להופעה של דימום, דלף או היצרות באתר ההשקה שנוצר. סיבוכים אלו נדירים מאוד בכל סוגי הניתוחים הבריאטרים.

 

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה