ניתוחים

כריתת דיסק זעיר פולשנית - מיקרודיסקטומיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

כריתת דיסק בגישה זעיר-פולשנית, או מיקרודיסקטומיה (Microdiscectomy), היא ניתוח שנועד להפחית לחץ שיוצר דיסק פרוץ על חוט השדרה. בניגוד לכריתת דיסק רגילה, הניתוח הזעיר מתבצע דרך פתחים זעירים ותוך זירוז אפשרי של ההחלמה.

מתי מבוצעת הפרוצדורה?

במידה והנך סובל/ת מפריצת דיסק שגורמת לתסמינים כמו חולשה בגפיים, כאבים או אובדן תחושה בגב ובגפיים, רופא/ה מומחה/ית עשוי/ה להחליט על ניתוח זה. עם זאת, פריצות דיסק הן נפוצות באוכלוסייה ולעיתים ההמלצה על ניתוח תתקבל רק לאחר ניסיון טיפולי בדרכים אחרות כמו פיזיותרפיה, תרופות נגד דלקת ותרופות לשיכוך כאבים.

במידה והומלץ על ניתוח, ניתן לדון על היתרונות שבגישה הזעיר-פולשנית. על פי רוב, גישה זו מאפשרת החלמה מהירה יותר ועם פחות כאב לאחר הניתוח, אך היא אינה מתאימה לכל המקרים.

מהלך הניתוח

הניתוח מבוצע תוך שימוש בשיקוף רנטגן על-מנת לזהות את מיקום החוליות המנותחות. לאחר יצירת פתח קטן בגב מעל האזור המנותח, יזוהה הדיסק שנפרץ והעצב עליו הוא לוחץ.

באמצעות מצלמה יכול/ה המנתח/ת לזהות את הרקמות השונות ולנתק את חלקי הדיסק הלוחצים על העצבים בעזרת כלים מיוחדים המתאימים לניתוח זה. חלק הדיסק שאינו פרץ ממקומו מושאר בין החוליות על-מנת שימשיך לתפקד כבולם הזעזועים של הגוף.

הניתוח מבוצע על פי רוב תחת הרדמה מלאה ונמשך כשעה, אך הוא יכול להתארך בהתאם למורכבות המקרה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח אורתופד/ית מומחה/ית יבחן/תבחן ביסודיות אותך, את תיקך הרפואי ובדיקות נוספות שנעשו. בחלק מהמקרים יכול/ה הרופא/ה המנתח/ת לבקש ממך לבצע הדמיות נוספות לגב, כמו CT או MRI, על מנת לתכנן את הניתוח בגישה המיטבית עבורך.

מכיוון שהניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית, לפני הניתוח יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/ה. יש להימצא בצום על פי המלצת הצוות.

התאוששות לאחר כריתת דיסק

לרוב, הניתוח מבוצע במסגרת אשפוז יום, כך שניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח, לאחר מנוחה של כמה שעות ובתמיכה של בן/בת משפחה או מלווה אחר.

לאחר הניתוח, ובהתאם להמלצת הרופא/ה המנתח/ת, יש להגביל הרמה של משאות ולהימנע מכיפוף של הגב. לעיתים יש צורך בחגורת גב, אך רוב המטופלים יכולים לחזור לשגרה תוך כשבוע. לעיתים, בימים הראשונים שלאחר הניתוח הכאבים עלולים להחמיר ביחס לתקופה שלפני הניתוח, אך אלו אמורים להשתפר.

סיבוכים אפשריים

כריתת דיסק נחשבת לפרוצדורה בטוחה למדי, בפרט כאשר היא מבוצעת בגישה הזעיר פולשנית. עם זאת, וכמו בכל ניתוח, גם בניתוח זה קיימים סיבוכים. בין הסיבוכים האפשריים ניתן למנות זיהום מקומי או דימום, דליפה של נוזל שדרתי או פגיעה בעצבים ובכלי הדם הסמוכים לאזור הניתוח.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה