חזרה

דיסקטומי - כריתת דיסק מותני /צווארי

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

כריתת דיסק, הינו ניתוח שנועד להפחית לחץ שיוצר דיסק פרוץ על חוט השדרה. בניגוד לכריתת דיסק רגילה, ניתן לבצע את ההליך בגישה בגישה זעיר-פולשנית (Microdiscecto) באמצעות דרך פתחים זעירים ותוך זירוז אפשרי של ההחלמה. ניתן לבצע את ההליך בבית החולים רפאל עם נבחרת הרופאים המובילים בישראל, בזמינות תורים גבוהה, טכנולוגיות מתקדמות ותנאי אשפוז המזכירים את עולמות האירוח היוקרתי.

מתי מבוצעת הפרוצדורה?

במידה והנך סובל/ת מפריצת דיסק שגורמת לתסמינים כמו חולשה בגפיים, כאבים או אובדן תחושה בגב ובגפיים, רופא/ה מומחה/ית עשוי/ה להחליט על ניתוח זה. עם זאת, פריצות דיסק הן נפוצות באוכלוסייה ולעיתים ההמלצה על ניתוח תתקבל רק לאחר ניסיון טיפולי בדרכים אחרות כמו פיזיותרפיה, תרופות נגד דלקת ותרופות לשיכוך כאבים.

מהלך הניתוח

ישנן שתי גישות ניתוחיות לביצוע הניתוח, הגישה הפתוחה (קונבנציונלית) וגישה זעיר-פולשנית. ההבדל בין השיטות טמון בגודל החתך הניתוחי המבוצע. במידה והומלץ על ניתוח, ניתן לדון על היתרונות שבגישה הזעיר-פולשנית. על פי רוב, גישה זו מאפשרת החלמה מהירה יותר ועם פחות כאב לאחר הניתוח, אך היא אינה מתאימה לכל המקרים. לכן ההחלטה על הגישה הניתוחית נעשית על ידי הרופא/ה המנתח/ת, בהתאם למצבו הפרטני של המטופל.

הגישה הפתוחה – בגישה זו נעשה חתך במרכז הגב, והשרירים מוסטים הצידה לצורך ביצוע הפרוצדורה. לעתים יש צורך בשיוף או הסרה של מעט עצם לצורך גישה נוחה יותר לאזור של הדיסק הפרוץ. לאחר מכן מפרידים בין הדיסק הפרוץ לשורש העצב עליו הוא לוחץ, ומתבצעת הסרה של החלק הבולט בדיסק. חלק הדיסק שאינו בולט ממקומו מושאר בין החוליות, כדי שימשיך לתפקד כבולם זעזועים של הגוף.

הגישה הזעיר-פולשנית – הניתוח מבוצע באמצעות חתך קטן בגב מעל האזור המנותח. הגישה לדיסק הפרוץ נעשית בין השרירים, ללא צורך בהסטתם הצידה. כתוצאה מכך, הטראומה באזור המנותח היא פחותה, הסיכון לסיבוכים נמוך יותר וההחלמה לרוב קלה ומהירה יותר. באמצעות מצלמה יכול/ה המנתח/ת לזהות את הרקמות השונות ולנתק את חלקי הדיסק הלוחצים על העצבים בעזרת כלים מיוחדים המתאימים לניתוח זה. חלק הדיסק שאינו פרץ ממקומו מושאר בין החוליות על-מנת שימשיך לתפקד כבולם הזעזועים של הגוף.

הניתוח מבוצע על פי רוב תחת הרדמה מלאה ונמשך כשעה, אך הוא יכול להתארך בהתאם למורכבות המקרה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח אורתופד/ית מומחה/ית יבחן/תבחן ביסודיות אותך, את תיקך הרפואי ובדיקות נוספות שנעשו. בחלק מהמקרים יכול/ה הרופא/ה המנתח/ת לבקש ממך לבצע הדמיות נוספות לגב, כמו CT או MRI, על מנת לתכנן את הניתוח בגישה המיטבית עבורך.

מכיוון שהניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית, לפני הניתוח יש לעבור הערכה של רופא/ה מרדים/ה. יש להימצא בצום על פי המלצת הצוות.

התאוששות לאחר כריתת דיסק

לרוב, הניתוח מבוצע במסגרת אשפוז יום, כך שניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח, לאחר מנוחה של כמה שעות ובתמיכה של בן/בת משפחה או מלווה אחר.

 

לאחר הניתוח, ובהתאם להמלצת הרופא/ה המנתח/ת, יש להגביל הרמה של משאות ולהימנע מכיפוף של הגב. לעיתים יש צורך בחגורת גב, אך רוב המטופלים יכולים לחזור לשגרה תוך כשבוע. לעיתים, בימים הראשונים שלאחר הניתוח הכאבים עלולים להחמיר ביחס לתקופה שלפני הניתוח, אך אלו אמורים להשתפר.

 

סיבוכים אפשריים

כריתת דיסק נחשבת לפרוצדורה בטוחה למדי, בפרט כאשר היא מבוצעת בגישה הזעיר פולשנית. עם זאת, וכמו בכל ניתוח, גם בניתוח זה קיימים סיבוכים. בין הסיבוכים האפשריים ניתן למנות זיהום מקומי או דימום, דליפה של נוזל שדרתי או פגיעה בעצבים ובכלי הדם הסמוכים לאזור הניתוח.

בית חולים רפאל

בית החולים רפאל, הממוקם בפארק עתידים בתל אביב, הינו בית החולים המתקדם בישראל, אשר בבסיס החזון העומד מאחורי הקמתו, ניצב ערך המצוינות. החתירה הבלתי-מתפשרת הזו למצוינות בכל תחום הנוגע לאיכות הטיפול ולחוויית המטופל, הפכו את רפאל לבחירה המועדפת על-ידי ציבור המטופלים והקהילה הרפואית, כאחד.

בבית החולים מבוצעים ניתוחים על ידי נבחרת הרופאים מהמובילים בישראל במגוון תחומים במטרה להביא לציבור רפואה איכותית ומתקדמת תוך שימוש בטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם. בית החולים מעניק תנאים נוחים במיוחד, בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח.

המצוינות של בית החולים רפאל באה לידי ביטוי בכל אחת מהמחלקות והמכונים הפועלים בו, כמו גם בתנאי האשפוז יוצאי הדופן, באיכות השירות והיחס האישי ובמקצועיות של הצוותים השונים.

למה לבחור בבית החולים רפאל?

 • הרופאים המובילים בישראל
 • זמינות תורים גבוהה
 • חדרי ניתוח חדישים המאובזרים בטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות בעולם
 • תודעת שרות ויחס אישי
 • תנאי אשפוז בסטנדרטים המוכרים מעולמות האירוח היוקרתי התורמים להחלמה מיטבית
 • הסכמים עם חברות הביטוח וקופות החולים

 

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב