חזרה

ממוגרפיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

מהי בדיקת ממוגרפיה

ממוגרפיה הינה צילום רנטגן של השדיים, זוהי בדיקה לא פולשנית המשתמשת בקרני רנטגן במינון נמוך כדי ליצור תמונות של רקמת השד. מטרתה לגלות את המחלה בשלב מוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד. לעתים קרובות ניתן באמצעות הבדיקה לזהות גידול עוד לפני שניתן להרגישו בבדיקת רופא ידנית. בנוסף מבוצעת כאשר יש תסמינים המעלים חשד למחלה בשד (בדרך כלל גוש המורגש ע"י המטופלת או בבדיקת רופא).

על פי התווית משרד הבריאות בישראל הבדיקה מומלצת לנשים מעל גיל 50 ולנשים בין גילאי 40-49, הנמצאות בקבוצת סיכון, בעיקר היסטורית משפחתית של סרטן שד.. רופאים רבים נוטים להפנות את המטופלות לממוגרפיה החל מגיל 40 או 45 גם אם אינן נמצאות בקבוצת סיכון.

הרגישות הממוצעת של ממוגרפיה לגילוי גידולים ממאירים בשד הינה כ-79%, אך בנשים בעלות מבנה שד סמיך (רקמה בלוטית רבה ומיעוט רקמת שומן), יכולת הממוגרפיה לזהות גידול מופחתת ולעיתים אף במידה משמעותית. במטרה לצמצם כשל באבחון סרטן שד בנשים בעלות מבנה שד סמיך, בבית חולים רפאל מבוצעת ממוגרפיה בטכנולוגיה הנקראת טומוסנתזיס. זוהי ממוגרפיה שבמהלכה נרכשים צילומים של השד בזויות שונות, מעין ממוגרפיה תלת ממדית בפרוסות. טכנולוגיה זו, מאפשרת זיהוי נגעים בשד ללא חפיפה של רקמת שד סמוכה, כפי שישנה בבדיקת הממוגרפיה הדו ממדית הסטנדרטית.

ממוגרפיה עם הזרקת חומר ניגוד

זוהי טכנולוגיה נוספת, שעוזרת במקרים מסוימים לאבחון גידולים. חומר הניגוד מוזרק לווריד, ולאחר שתי דקות מבוצעת ממוגרפיה במנחים המוכרים, כאשר בכל תנוחה מתבצעות שתי הדמיות בזו אחר זו, האחת באנרגיה נמוכה והשנייה באנרגיה גבוהה. מתקבלת תמונה של השד, המדגישה את האזורים שבהם הייתה קליטה מוגברת של חומר הניגוד ועשויים להחשיד לגידול. מחקרים אחרונים מראים שבממוגרפיה עם הזרקת חומר ניגוד מתגלים יותר גידולים בהשוואה לממוגרפיה הסטנדרטית, במיוחד בנשים בעלות רקמת שד סמיכה, רגישות בדיקה זו אף מתקרבת לרגישות של בדיקת הMRI.

הבדיקה לא תבוצע בנשים בעלות אלרגיה ליוד או הפרעה בתפקודי כליה.

בבית חולים רפאל ניתן לבצע ממוגרפיה הכוללת הן טומוסנתזיס (תלת מימדית) והן הזרקת חומר ניגוד.


כיצד מתבצעת בדיקת ממוגרפיה

בבדיקת ממוגרפיה, מבצעים צילום שד בשני מנחים לכל שד.

הבדיקה נמשכת מספר דקות בלבד. בעת הבדיקה מופעל לחץ על השד. לעתים הלחץ גורם לאי נעימות או לכאב לשניות אחדות. ביום הבדיקה רצוי לא להשתמש בדאודורנט, באבקת טלק או בקרמים כלשהם באזור השדיים או מתחת לבית השחי. אופן בדיקת הממוגרפיה.


מה עליך להביא ביום הבדיקה?

לקראת הבדיקה עליך להצטייד במסמכים הבאים:

  • תעודה מזהה
  • הפניית רופא באם יש
  • בדיקות קודמות: דיסקים ופענוח

לנשים המבצעות ממוגרפיה עם הזרקת חומר ניגוד: תוצאות בדיקת דם לתפקודי כליה, בנוסף נדרש צום של 4 שעות לפני הבדיקה.

הנחיות הגעה לבית החולים >

 

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה