ניתוחים

אנדומטריוזיס בלפרוסקופיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

האנדומטריום, רירית הרחם, הוא הרקמה המצפה את חלל הרחם. אנדומטריוזיס הוא מצב בו רקמה הנראית ומתפקדת כמו רירית רחם, גדלה באתרים אחרים בגוף, בהם היא לא אמורה להימצא.

בדרך כלל לא מדובר בגידול ממאיר (סרטני), אך אנדומטריוזיס יכול לגרום לדימומים חמורים, לכאבים ולפגיעה בפוריות. לאנדומטריוזיס יש מספר טיפולים תרופתיים שיכולים להקל על התסמינים אך לעיתים קשה לטפל במצב זה ביעילות באמצעות תרופות בלבד.

מתי יש לפנות לטיפול ניתוחי?

ההחלטה על דרך הטיפול המתאימה תתקבל לאחר ייעוץ עם הגינקולוג/ית המטפל/ת בך, תוך התחשבות בגילך, סוג וחומרת התסמינים, תוכנית הילודה האישית והפגיעה בפוריות, המוכנות לעבור ניתוח והצלחה או כישלון של טיפולים אחרים.

במידה והתסמינים קלים בלבד ואין פגיעה בפוריות, טיפול ניתוחי אינו הכרחי. במקרים רבים לאחר הגעה לאל-וסת ישנו שיפור בתסמינים.

מהלך הניתוח

האבחנה המוחלטת של אנדומטריוזיס נעשית בניתוח בטן זעיר-פולשני (לפרוסקופי) בו מזוהה רקמת רירית רחם במיקום שאינו אופייני. הטיפול יכול להתבצע במקביל לאבחנה.

הניתוח מבוצע דרך מספר פתחים זעירים בקיר הבטן, דרכם מוחדרת מצלמה קטנה וכלים ייעודיים.
ישנן מספר טכניקות ניתוחיות לטיפול באנדומטריוזיס, ובהן צריבה של הנגע או כריתה שלמה שלו. הבחירה בשיטה המדויקת נעשית בהתאם לגודל ולמספר הנגעים והאיברים המעורבים בהם.
הניתוח מבוצע תחת הרדמה מלאה ומשכו תלוי בהיקף המחלה ובטכניקה הניתוחית שנבחרה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה יסודית על-ידי גינקולוג/ית מומחה/ית. כמו כן, ייבחן תיקך הרפואי והבדיקות המקדימות שנעשו. לעיתים תתבקשי לעבור בדיקות נוספות על מנת להעריך טוב יותר את היקף המחלה ולתכנן את הניתוח המיטבי עבורך.

לפני הניתוח יש לעבור גם הערכה של רופא/ה מרדים/ה. יש להקפיד על הנחיות הצוות הרפואי בנוגע לצום ביום הניתוח.

התאוששות לאחר הניתוח

ביצוע הניתוח בלפרוסקופיה מאפשר התאוששות מהירה יותר המלווה בפחות כאבים ביחס לניתוח בטן פתוח. ההתאוששות והחזרה לשגרה לאחר הניתוח תלויות במורכבות הניתוח, במצבך הבריאותי הכללי ובקצב ההחלמה האישי שלך. בדרך כלל ניתן לחזור לשגרה תוך מספר שבועות, אך במקרים מורכבים ההחלמה עלולה להתארך.

במקרים רבים הסרה של אנדומטריוזיס מאפשרת גם הטבה בפוריות עבור נשים הסובלות מאי-פריון. רוב המטופלות יחוו שיפור בכאבים ובתסמינים לאחר הסרה של אנדומטריוזיס. עם זאת, לעיתים יש צורך בהמשך טיפול תרופתי או במעקב של מרפאת כאב בהתאם לתהליך ההחלמה.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל טיפול רפואי, גם לטיפול באנדומטריוזיס עלולים להיות סיבוכים, גם אם הם נדירים.
הניתוח עלול לגרום לזיהום, דימום או פגיעה באיברים הסמוכים. כמו כן, ייתכן שהתסמינים לא ישתפרו או יחזרו לאחר הטבה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה