חזרה

מעקף קיבה מלא בלפרוקסופיה

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ניתוח מעקף קיבה נקרא גם ״ניתוח בריאטרי בשתי השקות״, ובשפה המקצועית ניתוח Roux-en-Y (RYGB). מאז שתואר לראשונה ב-1994, הניתוח השתכלל מאד וכיום הוא נחשב לניתוח היעיל ביותר מבין שלל הניתוחים הבריאטריים והמטאבוליים.

מטרתם של כל הניתוחים הבריאטריים היא לטפל בהשמנת יתר חולנית, בסיבוכים שלה ובמחלות שנגרמות בעקבותיה.

ההחלטה על ניתוח מעקף קיבה

השמנה יתר חולנית מוגדרת כמחלה, ובמקרים רבים ניתוח מעקף קיבה עשוי להוות כלי טיפולי חשוב לשיפור הבריאות ולא כפעולה אסטטית.

הקריטריונים שמגדירים מי יכול להימצא מתאים לעבור ניתוח לטיפול בהשמנה הם: אדם בעל BMI גדול או שווה ל-40, או אדם בעל BMI גדול או שווה ל-35 עם מחלה אחת או יותר שנחשבת קשורה להשמנה (יתר לחץ דם, סוכרת, שחיקת פרקים, מחלות לב ועוד).

בהשוואה ליתר הניתוחים המטבוליים, ניתוח מעקף נחשב לבעל התוצאות הטובות ביותר, הן מבחינת הירידה במשקל והן במידת ההטבה על התחלואה הנלווית. בעוד שהוא משתווה להשפעה של ניתוח שרוול בטווח הקצר, הוא לרוב נחשב עדיף יותר בטווח הרחוק, בפרט באיזון סוכרת.

מהלך הניתוח

ניתוח מעקף קיבה מתבצע בגישה לפרוסקופית שבה מתבצעים 3 חתכים קטנים. כך לא נשארות צלקות משמעותיות לאחר הניתוח וההחלמה מהירה יותר.

מטרת הניתוח היא להוביל לירידה במשקל באמצעות שני מנגנונים: הגבלת כמות צריכת המזון בצורה מכנית והקטנת כמות המזון הנספג.

באופן תקין, המזון מגיע אל הקיבה וממנה ממשיך דרך התריסריון אל המעי הדק שאורכו כ-3 מטרים. במהלך הניתוח מקצרים את אורך המעי הדק, שאחראי על חלק נכבד מספיגת המזון. כמו כן, מקטינים גם את נפח הקיבה - מצמצמים את הקיבה לכיס שנפחו 30 סמ״ק בלבד, ומחברים אותה במקביל אל דופן המעי הדק. חיבור שתי הדפנות נקרא ״השקה״.

חיבור דופן הקיבה לחלק מרוחק יותר במעי הדק עוקף את מעבר המזון דרך התריסריון ותחילת המעי הדק. אל חלקו הראשון של המעי הדק מופרשים מיצי מרה ולבלב שחיוניים לעיכול המזון, ועל כן יש לחבר (להשיק) גם אותו אל המעי הדק בנקודה המשכית הרחוקה יותר מהחיבור הקודם שבוצע (בין הקיבה למעי הדק).

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורך כ-2-3 שעות.

הכנה לפני הניתוח

לפני כל ניתוח בריאטרי יש לעבור סדרת בדיקות לצד הערכה רפואית.

ההערכה הרפואית כוללת בין היתר בדיקות דם, לרבות רמות סוכרים ושומנים בדם, לצד תפקודי הכבד, הכליות ובלוטת התריס. בנוסף, יש לעבור בדיקת אק״ג וצילום חזה. גסטרוסקופיה ובדיקת אולטרסאונד לבטן העליונה נועדו לוודא שאינכם סובלים מתחלואה שעלולה להיות מושפעת לרעה בעקבות הניתוח הבריאטרי כגון מחלת ריפלוקס (GERD) או אבנים בכיס המרה. יתכן ותתבקשו לבצע גם בדיקות אחרות.

לפני הניתוח עצמו תעברו הערכה על ידי מרדים/ה ועל ידי הרופא/ה המנתח/ת. יתכן שתתבקשו לשנות את התזונה שלכם בשבועות הסמוכים לניתוח. מומלץ להפסיק לעשן על מנת להגדיל את סיכויי הצלחת הניתוח ומניעת הסיבוכים.

הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה ועל כן יש להיות בצום כ-6 שעות לפניו.

התאוששות מהניתוח


לרוב יש להישאר לפחות שני לילות באשפוז לאחר ניתוח מעקף קיבה. תוכנית תזונתית תותאם לכם על מנת לעבור בהדרגה מנוזלים למזון רך, עד שתוכלו לאכול שוב מזון ״רגיל״. חשוב להקפיד וליטול תוספי ויטמינים ומינרלים שיומלצו לכם. הניתוח מפחית את יכולתכם לספוג אותם באפן טבעי מהמזון.

שיעורי ההצלחה של ניתוח מעקף קיבה גבוהים מאד וניתן להוריד באמצעותו כ- 75% מהמשקל העודף.

לניתוח מעקף קיבה השפעה חיובית מאוד לרוב גם על תחלואה שקשורה להשמנה. במחקר שפורסם ב-New England Journal of Medicine ב-2017 ועקב אחרי חולי סוכרת סוג 2 שעברו ניתוח מעקף קיבה, למשל, נמצא שכעבור שנתיים 75% מהחולים חוו נסיגה של המחלה וכעבור 12 שנה 51% מהם נותרו בנסיגה.

סיבוכים אפשריים לאחר ניתוח מעקף קיבה
עד 50% מהמטופלים חווים ״תסמונת הצפה״ (dumping syndrome) בעקבות הניתוח. התסמונת כוללת תחושות גופניות שליליות כגון גלי חום לאחר אכילת פחמימות. הימנעות מפחמימות עשויה להקל על התופעה אצל מטופלים רבים.

סיבוכים נוספים כמו דלף או היצרות באתרי ההשקה הם נדירים מאוד. התפתחות כיבים באזורי ההשקה מופיעה ב-0.6% עד 16% מהמקרים. הפער הגדול ככל הנראה קשור לגורמי סיכון כמו עישון, או לנטילת תרופות מסוימות.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה