ניתוחים

היסטרוסקופיה ניתוחית / טיפולית

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

מצבים גינקולוגיים רבים ברחם ובצוואר הרחם ניתנים לטיפול ללא צורך בפעולה פולשנית. היסטרוסקופיה טיפולית מאפשרת זאת בעזרת מצלמה תוך רחמית המאפשרת אבחון וטיפול בגישה וגינלית, ללא צורך בחתך על פני העור.

מתי יש לעבור היסטרוסקופיה טיפולית?

היסטרוסקופיה יכולה לסייע בטיפול במחלות שונות המערבות את חלל הרחם, את פתחי החצוצרות ו/או את תעלת צוואר הרחם.

בין המצבים הללו ניתן למנות דימום מוגבר או חריג שנובע מהתעבות חלל הרחם, פוליפים (גידולים שפירים), שרירנים (מיומות), הידבקויות בחלל הרחם, ומחיצה מולדת בחלל הרחם.

לא ניתן לעבור היסטרוסקופיה טיפולית בזמן הריון תוך-רחמי, זיהום אגני או ממאירות גינקולוגית ידועה המערבת את צוואר הרחם או את הרחם.

מהלך הפרוצדורה

היסטרוסקופיה מאפשרת הסתכלות על חלל הרחם בעזרת מצלמה דקה וכלים כירורגיים מתאימים. אותם כלים מאפשרים טיפולים שונים ובהם הסרה של התקנים תוך-רחמיים שיצאו ממקומם, הסרת גידולים שפירים כגון פוליפים או שרירינים (מיומות), וטיפול בהידבקויות בחלל הרחם.

ככלל, ניתן לבצע היסטרוסקופיה ללא הרדמה או טשטוש. עם זאת, על מנת לצמצם את אי-הנוחות, ייתכן שיוצע לך לבצע את ההליך בהרדמה מקומית, אזורית, גבית או כללית, או תחת טשטוש. בהתאם לאופי ההתערבות משך ההליך לרוב נע בין 30-60 דקות.

הכנה לפני ההליך

לפני היסטרוסקופיה טיפולית תעברי הערכה אצל הגינקולוג/ית. לעיתים יהיה צורך בהיסטרוסקופיה אבחנתית נוספת לפני ההליך, אך לעיתים קרובות ניתן לבצע הליך אבחנתי וטיפולי יחדיו.

לנשים שמקבלות וסתות סדירות מומלץ לעבור את ההליך בחצי הראשון של המחזור החודשי לאחר סיום הוסת.

במידה ויוחלט על ביצוע היסטרוסקופיה טיפולית תחת הרדמה, יש לעבור הערכה אצל מרדים/ה. יש לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות ידועות. כמו כן, יש להגיע להיסטרוסקופיה בצום בהתאם להנחיית הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר היסטרוסקופיה טיפולית

לרוב ניתן לחזור הביתה כבר ביום הטיפול לאחר התפוגגות ההשפעה של חומרי ההרדמה. במרבית המקרים ניתן לחזור לעבודה כבר למחרת.

לעיתים נשים חוות כאבי התכווצויות רחמיים או דימום וגינלי בימים הראשונים שלאחר ההליך. תיתכן תחושת מלאות בבטן או כאבים בכתפיים. כל אלה צפויים לחלוף בתוך יום-יומיים מההליך.

אם נלקחה דגימה (ביופסיה) מחלל הרחם לבדיקות מעבדה שונות, יש לקבוע תור למעקב אצל הגינקולוג/ית לקבלת התוצאות.

סיבוכים אפשריים

הגישה הווגינלית של היסטרוסקופיה טיפולית הופכת אותה לדרך טיפול בטוחה עם שיעור סיבוכים של כ-0.3% בלבד.

בין הסיבוכים הנדירים ניתן למנות ניקוב (פרפורציה) של חלל הרחם; צבירת נוזלים או ספיגת-יתר שלהם; דימום; פגיעה באיברים הסמוכים וזיהום.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה