ניתוחים

ניתוח לכריתת רחם

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

הרחם הוא איבר רבייה חשוב הממוקם באגן, אשר אחראי בין היתר על קליטת הביצית לאחר ההפריה, השרשתה לשם יצירת הריון, הגנה על העובר במהלכו וסיוע בלידה עצמה.

ניתוח לכריתת רחם (היסטרקטומיה) הוא טיפול אפשרי למצבים רפואיים כמו שרירנים (מיומות) ברחם ולמחלות גינקולוגיות ממאירות. כריתת הרחם יכולה להתבצע בגישות (שיטות) שונות בהתאם למצב בו מטפלים, להעדפותייך ולשיקול דעתו של הרופא/ה המנתח/ת.

מתי יומלץ לבצע ניתוח לכריתת הרחם?

מחלות גינקולוגיות שונות עשויות לערב את הרחם, וכריתתו יכולה להוות טיפול עבורן. בין מחלות אלו ניתן לכלול שרירנים (מיומות), דימומים רחמיים כבדים או חריגים, צניחת איברי האגן או מחלות אגניות כמו אנדומטריוזיס (גידול חריג של רקמה הדומה לרירית הרחם) או זיהום אגני.

בחלק מהמקרים, כריתת רחם היא חלק מהטיפול בממאירות (סרטן) של הרחם או במצב טרום-ממאיר. מצבים אלו לעיתים ידרשו כריתה של איברים סמוכים נוספים ובהם החצוצרות, השחלות וצוואר הרחם.

ביחד עם המנתח/ת, תוכלי לשקול את הסיכויים והסיכונים שבכריתת רחם בהתבסס על המצב הרפואי שבו יש לטפל, העדפותייך, גילך, תכנון הילודה שלך והתאמתך לטיפולים אחרים.

מהלך הניתוח

כריתת רחם יכולה להתבצע באחת משלוש גישות: גישה וגינלית, גישה בטנית או גישה לפרוסקופית.
לכל גישה יש יתרונות וחסרונות , כאשר הבחירה בשיטת הניתוח מתבססת בין היתר על היקף המחלה, מצב המטופלת, העדפת המנתח/ת והמטופלת ועוד.

גישה וגינלית נחשבת לבטוחה וליעילה ביותר עבור המטופלת, ולכן היא מועדפת כשיטת הניתוח במקרים בהם היא מתאפשרת.

לעומתה יתכנו מצבים בהם העדפת המנתח/ת תהיה דווקא לנתח דרך הבטן, לדוגמה כדי לגשת לאיברים הסמוכים לרחם. במקרים אלו תועדף גישה בטנית או לפרוסקופית, כאשר האחרונה כוללת ביצוע של שלושה חתכים זעירים בבטן והכנסה של מצלמה וכלים כירורגיים דרכם.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורך בין שעה לשעתיים, אולם אורכו יכול להשתנות לפי גישות שונות ו/או ביצוע טיפולים נוספים במהלך הניתוח.

הכנה לפני הניתוח

לפני כריתת הרחם יש לעבור הערכה רפואית אצל גינקולוג/ית הכוללת בדיקה מקיפה. יתכן שתתבקשי לבצע בדיקות נוספות כמו הדמיה של האגן או לקיחת דגימות מצוואר הרחם ו/או מחלל הרחם עצמו.

כמו כן, יש לעבור הערכה אצל מרדים/ה לפני הניתוח. יש לדווח על מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות אם ידוע לך על כאלה. יש להישאר בצום לפני הניתוח על פי המלצת הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר כריתת רחם

קצב ההתאוששות תלוי בין היתר בגישה בה התבצעה כריתת הרחם. לרב יש להישאר להשגחה באשפוז למשך 1-2 לילות לכל הפחות לאחר הניתוח.

תוכלי לקחת משככי כאבים על מנת להקל על הכאבים לאחר הניתוח. יתכן דימום וגינלי למשך ימים עד שבועות מהניתוח. יש לנוח ולהימנע מפעילות גופנית מאומצת בשבועות הראשונים לניתוח. ניתן להתייעץ עם הרופא/ה לגבי המועד המתאים לחזרה לעבודה, לביצוע פעילות גופנית ולקיום יחסי מין.

לאחר כריתת רחם הווסת מפסיקה ולא ניתן להיכנס להריון. כריתת רחם גם ללא כריתה נלווית של השחלות יכולה להוביל להקדמה של גיל המעבר (מנופאוזה).

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים השכיחים ביותר לאחר כריתת רחם הם דימום (2.4%), פגיעה במערכת השתן (1.9%), זיהום בדרכי השתן (1.6%) או זיהומים אחרים הקשורים לניתוח. תיתכן פגיעה גם במערכת העיכול הסמוכה לאזור הניתוח.

שכיחות הסיבוכים משתנה בהתאם לגישת הניתוח שנבחרה.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה