חזרה

תיקון שבר בירך

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

עצם הירך היא העצם הארוכה והחזקה ביותר בגוף. העצם מחולקת לשלושה אזורים עיקריים: צוואר הירך, שנמצא בקרבת האגן ומשמש חלק ממפרק הירך, גוף העצם (shaft), וחלקה המרוחק, שמהווה חלק ממפרק הברך.

בשל חוזקה, שברים בה מתפתחים לרוב בעקבות חבלה משמעותית ועתירת אנרגיה כמו תאונת דרכים. עם זאת, שברים בצוואר הירך יכולים להתרחש גם במבוגרים, בדרך כלל מעל גיל 65, לאחר נפילות בבית או חבלות קלות יותר בשל ספיגת עצם (אוסטאופורוזיס(, הנפוצה יותר בגיל המבוגר.

מתי יש לפנות לניתוח?

רוב השברים בירך, בין אם מדובר בצוואר, בגוף או בחלק הרחוק של העצם, דורשים טיפול ניתוחי. תיקון של שברים בצוואר הירך במבוגרים מתבצעים לרוב תוך יומיים מרגע החבלה, על מנת להפחית את הסיכוי לתחלואה ולתמותה נלווית.

גם כאשר מדובר בשברים של גוף הירך, הניתוח נעשה ברוב המוחלט של המקרים תוך יומיים מהפציעה. עד הניתוח עצמו הטיפול כולל מתיחה של העור והרגל באמצעות משקולת, שעוזרת לשמור את חלקי העצם בקרבת מקומם האנטומי ולהפחית את הכאב.

מהלך הניתוח

ישנם סוגים רבים של שברים בעצם הירך ומהלך הניתוח ייקבע בהתאם למיקום השבר ולחומרתו. עם זאת, ברוב המקרים מבוצע קיבוע פנימי, בו מקבעים את חלקי העצם זה לזה במנח האנטומי (הטבעי) באמצעות פינים, פלטות או ברגים ממתכת. בחלק מהשברים בצוואר הירך יש צורך בהחלפה חלקית או מלאה של המפרק.

במקרים מסוימים מבצעים קיבוע חיצוני של חלקי העצם באמצעות מסגרת המקיפה את הירך, ובאמצעות פינים המחברים בין המסגרת ובין חלקי העצם, שמוסרים לאחר החלמת השבר. סוג ההרדמה ומשך הניתוח משתנים בהתאם למהלכו ולמצב הרפואי הכללי בעת ההגעה לניתוח.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח תיבדק/י ביסודיות על ידי אורתופד/ית מומחה/ית, תוך בחינת תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו. במידה והניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית, יש לעבור גם הערכה של רופא/ה מרדים/ה ולהימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

לאחר הניתוח יש להישאר בבית החולים למשך מספר ימים. בחלק מהמקרים הרגל מונחת בסד או בגבס לאחר הניתוח למשך מספר שבועות, על מנת לאפשר את החלמתה. בתקופה זו ייתכן ותזדקק/י לקביים או לכיסא גלגלים.

חשוב לעקוב אחר הוראות הצוות המטפל בכל הנוגע לחזרה לפעילות ולנשיאת משקל על הרגל. בדרך כלל החלמה של שברים פשוטים נמשכת כמספר שבועות, אך במקרים מורכבים משך ההחלמה והחזרה לפעילות עלול להתארך עד כדי חצי שנה ואף יותר.

הרופא/ה יכול/ה להמליץ גם על פיזיותרפיה ושיקום, על מנת להשיב את חוזק השרירים, הגמישות וטווח התנועה.

סיבוכים אפשריים

בנוסף לסיכונים הקשורים להרדמה, ניתוח לתיקון שבר בירך כולל מספר סיכונים כמו דימום, זיהום ופגיעה בעצבים. במקרים נדירים יותר יכול להתפתח תסחיף שומן (מצב שיכול לקרות גם ללא ניתוח), ולעיתים הניתוח לא מצליח לתקן באופן מלא את העצם, שהחלמתה יכולה להתעכב. כמו כן, המקבעים המתכתיים יכולים לגרום לאי-נוחות.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב