ניתוחים

ניתוח לתיקון בוהן פטישנית

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

בוהן פטישנית (Hammer Toe), או בוהן פטיש, היא תוצאה של עיוות בצורת הבוהן בכף הרגל שגורמת לה לכיפוף כלפי מטה במקום צורתה התקינה. עיוות זה יכול להשפיע על כל אחת מבהונות כף הרגל, אך נפוץ יותר באצבע השנייה, השלישית והרביעית.

מצב זה יכול להיות מולד או להתפתח בעקבות דלקת במפרקים, טראומה מקומית או שימוש בנעליים לא מתאימות. במקרים רבים ניתן לטפל בבוהן פטישנית בדרכים שונות, במקרים חמורים יש לפנות לניתוח לתיקון העיוות.

מתי חשוב לפנות לניתוח?

רוב המקרים של בוהן פטישנית הם קלים ולכן אינם מצריכים ניתוח. ברוב המקרים הטיפול הראשוני יהיה שיכוך כאב באמצעות בחירת נעליים מתאימות והוספת פדים לריכוך הנעל, לעתים הטיפול ילווה גם בתרגילים לחיזוק ומתיחת הבהונות.

כשהטיפולים השמרניים לא מקלים על הכאבים ועל העיוות ניתן לפנות לטיפול הניתוחי. במידה וקיימות הפרעות נוספות במבנה כף הרגל, ייתכן שבהתייעצות עם המנתח יוחלט על טיפול לכל ההפרעות יחד.

עם זאת, ההחלטה על הניתוח תתבצע בהתאם לשיקול הדעת של המנתח ובהתאם למצב הרפואי הבסיסי של המטופל כמו איכות אספקת הדם לרגל ומחלות נוספות שעלולות להיות קיימות.

כיצד מתבצע תיקון בוהן פטישנית?

ניתוח לבוהן פטישנית מבוצע במסגרת אשפוז יום . ההליך נעשה תחת הרדמה מקומית הניתנת בזריקה לכף הרגל, ללא צורך בטשטוש נוסף.

הניתוח אורך כחצי שעה, במסגרת ההליך המנתח חושף את המפרקים הפגועים. בחלק מהמקרים יש צורך להסיר חלק מאחד ממפרקי הבוהן המעוותת (Digital Arthroplasty), כך שתישאר תנועה חלקית של המפרק המנותח.

בחלק אחר של המקרים מסירים את כל חלקי המפרק בבוהן ומיישרים אותה (Digital Arthrodesis). לרוב משתמשים בתיל מתכתי שמקבע את העצמות בזווית שהותאמה המוסר לאחר החלמת העצמות.

מהם הסיבוכים הקיימים בניתוח זה?

הסיבוכים הנפוצים של ניתוח זה הם נדירים, ניתנים לטיפול ולרוב לא ישאירו מגבלה או כאב קבועים.

חזרה של הבוהן הפטישנית או עיוות שנקרא ״בוהן צפה״, מצב בו הבוהן המנותחת לא נוגעת ברצפה, הם שני מצבים אפשריים לאחר הניתוח.

נפיחות של הבוהן המנותחת היא נפוצה לאחר הניתוח ויכולה להיות חלק מתהליך ההחלמה התקין. הנפיחות יכולה להימשך זמן ארוך מהמצופה או להפוך למצב קבוע.

התפתחות של קריש דם בוורידי הרגל מחייב הערכת סיכון לפני הפניה לניתוח, ובמידה והסיכון גבוה ניתן לטפל במדללי דם אחרי הפרוצדורה.

בכל מקרה חשוב ורצוי להתייעץ עם המנתח ועם הרופא המטפל בנוגע לסיבוכים הקיימים בניתוח זה וכיצד ניתן להפחית את הסיכון סביב הניתוח ואחריו.

התאוששות מהניתוח

התאוששות מלאה לאחר תיקון בוהן פטישנית עשויה לקחת מספר שבועות. בחלק מהמקרים יומלץ על שימוש בנעל מתאימה על מנת לעזור למטופלים ללכת ושמור על שיווי המשקל בזמן ההחלמה. בחלק מהמקרים יש להימנע מנהיגה לאחר הניתוח, במיוחד אם הניתוח נעשה בצד ימין.

בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח כדאי לשמור על הרגל מורמת רוב הזמן, על מנת להפחית את הלחץ, הנפיחות והכאב מכף הרגל ולאפשר לה להחלים. למרות שהנפיחות יכולה להיות ממושכת, הכאב אמור לדעוך עם התקדמות תהליך הריפוי. החזרה לשגרה ולפעילות יעשו בתיאום עם הרופא המנתח ובהנחייתו.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה