ניתוחים

הסרת ציסטת גנגליון

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

גנגליון הוא כינוי המתייחס לבליטה תת עורית שלרוב מתפתחת סביב שורש כף היד או בגב כף היד. זוהי ציסטה (כיסה) המלאה נוזל שמתפתחת בסמוך למפרק או לשריר. גנגליון הוא גידול שפיר, ברוב המקרים אינו מסוכן ויכול להתפתח באזורים רבים בגוף.
כאשר הגנגליון כואב או מגביל תנועה ניתן להסירו באמצעות ניתוח.

מתי יומלץ להסיר גנגליון?

גנגליונים נוטים להופיע, לשנות את גודלם ואף להיעלם בקצב מהיר יחסית. ברוב המקרים הם אינם דורשים טיפול אך במידה והגנגליון גורם לכאב או להגבלה בטווח התנועה של המפרק שסביבו התפתח, מומלץ לטפל בו.
הטיפול הראשוני בגנגליון הוא שמרני וכולל המתנה או הגבלת פעילות, ואחר כך ניסיון שאיבה של תוכן הציסטה באמצעות מחט. במידה והתסמינים אינם משתפרים באמצעים אלו, הרופא/ה המטפל/ת עשוי/ה להמליץ על מעבר לפתרון ניתוחי לגנגליון.

מהלך הניתוח

במידה ומתבצע ניתוח להסרת גנגליון (גנגליוטומיה), הרופא/ה מבצע/ת הסרה של הציסטה ממעטפת השריר או המפרק בשלמותה, לרוב יחד עם ה"גבעול" שמחבר את חלל הגנגליון למעטפת הגיד ממנה הוא צמח.
את הניתוח ניתן לבצע בשיטה 'פתוחה' (בחתך של כ-5 ס"מ מעל הגנגיליון) או בשיטה ארטרוסקופית, בה מתבצעים חתכים זעירים ודרכם מוחדרת מצלמה קטנה וכלים נוספים.
את הניתוח ניתן לבצע תחת הרדמה כללית או מקומית והוא אורך כשעה. הבחירה בין שיטות הניתוח וההרדמה נתונה לשיקול דעתו של הצוות הרפואי, העדפותייך ומצבך הרפואי.

הכנה לניתוח

במסגרת מפגש מכין עם המנתח/ת ינוהל דיון על ההיסטוריה הרפואית האישית, על התפתחות הגנגליון ועל משך וחומרת התסמינים אותם הוא גורם. בפגישה זו גם תתבצע בדיקה גופנית הממוקדת בגנגליון ובמפרק בו הוא מעורב.
בחלק מהמקרים תבוצע גם הדמיה של המפרק על מנת לשלול גורמים אחרים שעלולים לגרום לכאבים במפרק או סביב השרירים. במסגרת בירור זה יכולות להתבצע מספר הדמיות כמו צילום רנטגן, בדיקת אולטרסאונד (על-קול) או MRI (דימות תהודה מגנטית) של המפרק.
במקרה של ניתוח בהרדמה מלאה תידרש הערכת רופא/ה מרדים/ה ותתבקש לשהות בצום 6 שעות לפני הניתוח.

התאוששות הניתוח

לרוב ניתן להשתחרר הביתה כבר ביום הניתוח.
ברוב המקרים אזור הניתוח עשוי לכאוב ולהישאר נפוח בימים הראשונים שלאחר הניתוח. במקרים אלה ניתן להפחית את הנפיחות באמצעות שמירה על גף מורם, לעיתים אף באמצעות מתלה.
בחלק מהמקרים יומלץ על-ידי הרופא/ה המטפל/ת על ביצוע פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק כחלק מהשיקום שלאחר הניתוח ולצורך זירוז ההחלמה. לעוסקים במקצוע המצריך שימוש תדיר בידיים מומלץ לקחת מספר ימי חופש ולחזור לפעילות הדרגתית, אך בכל מקרה החזרה לפעילות מלאה לרוב תתאפשר בתוך מספר שבועות.

סיבוכים אפשריים

הסרה של גנגליון היא פרוצדורה קטנה, סיבוכים אינם נפוצים ונדיר שהם גורמים להשפעה משמעותית על הבריאות.
עם זאת, חלק קטן מהמטופלים חווים נוקשות וכאב במפרק או בשריר לאחר הניתוח. גם לאחר הניתוח קיים סיכון לחזרה של הגנגליון וישנם אזורים בהם הסיכוי לחזרה גבוה יותר. הערכה טרום ניתוחית מאפשרת לשמור על הסיכונים ברמה הנמוכה ביותר האפשרית.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה