חזרה

קיבוע פנימי של כף הרגל

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שברים של כף הרגל והבהונות הם נפוצים למדי. שברים אלו יכולים להיווצר בעקבות חבלה ישירה בכף הרגל, (תאונת דרכים, הפלה של חפץ כבד), כמו גם בשל שימוש יתר ולחץ מתמשך עקב ביצוע של ספורט בעצימות גבוהה למשך תקופות ארוכות (כדורסל, ריצה).

למרות ששברים בכף הרגל יכולים מאוד לכאוב, במעט מהמקרים יש צורך בטיפול ניתוחי. ברוב המקרים ניתן לטפל באמצעות מנוחה ושינוי של הפעילות על מנת לאפשר החלמה.

מתי יש לפנות לניתוח?

הטיפול בשברים בכף הרגל תלוי במיקום השבר ובסוגו. ברוב מקרי השברים, ניתן להסתפק בטיפול בתסמינים ובכאב, יחד עם מניעה של נשיאת משקל על גבי השבר. במידה והפציעה מערבת מספר עצמות וגורמת לעיוות של כף הרגל או לאי-יציבות שלה, הרופא/ה המטפל/ת יכול/ה להמליץ על טיפול ניתוחי לקיבוע השבר.

בדרך כלל יבוצע טיפול ראשוני בחדר המיון, אשר יכלול צילום רנטגן לכף הרגל. לאחר מכן יבוצעו החזרה וקיבוע ראשוני של השבר באמצעות גבס, סד או מגף מותאם. לרוב תינתן הפניה לניתוח לכמה ימים לאחר מכן, כדי שהנפיחות באזור החבלה תרד. במידה והשבר הוא שבר פתוח, בו חלקי עצם פורצים דרך העור, יכולה להתבצע החזרה וקיבוע בניתוח דחוף.

מהלך הניתוח

הניתוח עצמו משתנה בהתאם לסוג השבר המנותח ולחומרתו. כאשר מבוצע טיפול ניתוחי, ראשית תתבצע על-ידי המנתח/ת החזרה שנועדה ליישר את חלקי העצם זה מול זה. לאחר מכן מבוצע קיבוע של חלקי העצם באמצעות פינים, ברגים או פלטות ממתכת.
שיטת הקיבוע המדויקת תיקבע על ידי הרופא/ה המנתח/ת בהתאם למצבך הרפואי.

הניתוח יכול להתבצע תחת הרדמה מקומית או אזורית ומשכו תלוי במהלך הפרוצדורה.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח יש לעבור בדיקה על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבדקו תיקך הרפואי והבדיקות המקדימות שביצעת. יש להביא לבדיקה עצמה את מכתב השחרור מהמיון ובדיקות הדמיה, במידה וישנן. לפני הניתוח ייתכן ותתבקש/י לעבור בדיקות נוספות במטרה לתכנן את הניתוח המיטבי עבורך.

התאוששות לאחר הניתוח

שברים בכף הרגל ובבהונות בדרך כלל מחלימים תוך ארבעה עד שמונה שבועות, שבמהלכם עשוי/ה הרופא/ה להמליץ על ביצוע צילומי רנטגן על מנת לוודא את תקינות החלמת השברים. גם אם ההחלמה תקינה, נפיחות ואי-נוחות בכף הרגל עלולים להימשך מספר חודשים.

החזרה לשגרה ולפעילות ספורטיבית תעשה בהתאם להמלצת הרופא/ה ובהתאם למגבלות הכאב והנוחות האישיות שלך. חזרה מוקדמת מדי לפעילות יכולה לגרום להישנות של השבר.

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים של שברים בכף הרגל ושל הטיפול בהם מועטים, אך הם עלולים להתפתח. בין הסיבוכים ניתן למנות דלקת של מפרק סמוך, במידה והוא מעורב בשבר, זיהום של העצם ופגיעה בכלי דם או בעצבים הסמוכים לאזור החבלה או הניתוח.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה