ניתוחים

החלפת מפרק מרפק

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

כאבים והגבלת פעילות במרפק יכולים להיות תוצאה של דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), מחלת מפרקים ניוונית (Osteoarthritis) או בעקבות פציעה שגורמת לשבר חמור. ניתוח להחלפת מרפק יכול להוות טיפול יעיל להקלה על כאבים ועל הגבלה בפעילות באזור.

מתי מבוצעת הפרוצדורה?

הרופא/ה המטפל/ת יכול/ה להמליץ על ניתוח להחלפת המרפק כאשר הפגיעה במפרק חמורה וכאשר טיפולים שמרניים לא הועילו, או לא צפויים להועיל.

במידה והגורם לפגיעה המפרקית היא דלקת, ניתוח עשוי להיות מומלץ לצורך הקלה על הכאבים ולהשבת התנועה לאחר שטיפולים תרופתיים לא הקלו על הדלקת ועל הפגיעה במפרק.

לעיתים יומלץ על החלפת מרפק בעקבות שבר שאינו ניתן לתיקון באמצעות גבס או ניתוח, למשל במקרה שבו פציעה הביאה לפגיעה ברצועות שתומכות במרפק.

מהלך הניתוח

ישנן מספר דרכים לבצע החלפה של המרפק. חלק מהמטופלים זקוקים להחלפה של שני צדי המפרק, עבור חלק ניתן להסתפק בהחלפה חלקית שלו.

כאשר המפרק מוחלף במלואו מבוצעת הסרה של קצוות העצמות המרכיבות את המפרק ולאחר מכן נעשית השתלה של מפרק מלאכותי המתחבר לעצם שנותרה. כאשר הפגיעה מבודדת לעצם אחת באמה או בזרוע, ניתן להחליף רק את המשטח המפרקי של אותה עצם.

בדרך-כלל הניתוח מתבצע תחת הרדמה כללית ונמשך כשעתיים.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח תעשה בדיקה גופנית על-ידי אורתופד/ית מומחה/ית, וכן ייבחנו תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו. במידת הצורך תתבקש/י לעבור בדיקות נוספות שיעזרו לתכנן את הניתוח בצורה המיטבית.

לפני הניתוח תבוצע הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה בנוגע לדרך ההרדמה המתאימה לניתוח, שלרוב מבוצע בהרדמה כללית. יש להימצא בצום בהתאם להנחיות הצוות הרפואי.

התאוששות לאחר החלפת מרפק

לאחר הניתוח סביר תקבל/י מספר מנות של אנטיביוטיקה כדי למנוע זיהום של המשתל. ברוב המקרים ניתן לצאת מהמיטה ולאכול כרגיל כבר ביום הניתוח, אך נדרש אשפוז של ימים ספורים.

לאחר החלפת מרפק חשוב לבצע שיקום מתוכנן היטב על-מנת לשפר את הסיכוי להחלמה מיטבית של המפרק, מניעת נוקשות מפרקית והקלה על הנפיחות ביד. לרוב ניתן לחזור לשאת משקלים או ללחוץ את היד כנגד התנגדות לאחר שישה שבועות של החלמה ושיקום, ובהתאם להמלצת הצוות הרפואי.

סיבוכים אפשריים

בכל ניתוח קיימים סיכונים וסיבוכים אפשריים. לאחר החלפת מרפק יכולים להתפתח זיהום מקומי, כאב ונפיחות מקומיים, דימום או פגיעה בעצבים העוברים בסמוך למפרק. לעיתים, במהלך הניתוח אחת העצמות עלולה להינזק ולהצריך גבס או ניתוח נוסף.

כמו כן, בחלק מהמקרים המשתלים עצמם יכולים להתפרק או להשתחרר ממקומם, דבר המצריך החזרה או ניתוח נוסף לתיקון.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה