ניתוחים

גרידה - חלל הרחם

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

גרידה (Dilation and Curettage) היא פרוצדורה שכוללת הרחבה של צוואר הרחם על מנת להצליח ולגרד את חלקו הפנימי של הרחם – רירית הרחם. הפרוצדורה נועדה להוציא רקמות לא תקינות מחלל הרחם ומהרירית.

מתי פונים לגרידה?

גרידה יכולה לשמש ככלי לאבחון ולטיפול במקרה של דימום נרתיקי לא סדיר, המגיע מחלל הרחם. במידה וקיים דימום מוגבר מהרחם, הגרידה עשויה לשמש ככלי לזיהוי הסיבה לכך, לזיהוי של מצבים סרטניים או כחלק מבירור של אי-פיריון.
בנוסף, גרידה יכולה להתבצע לאחר הפלה.

מהלך הפרוצדורה

במהלך הגרידה את תשכבי על גבך, כשהרגליים מורמות וממוקמות על מסעד מתאים. על מנת להשיג גישה טובה לצוואר הרחם, הנרתיק יורחב באמצעות ספקולום.

הרחבת צוואר הרחם מתבצעת באמצעות החדרה של סדרת כלים ייעודיים בעלי עובי הולך ועולה דרך הצוואר. לאחר מכן יעשה שימוש בכלי דק על מנת להסיר את הרקמה של החלל הפנימי של הרחם. לרוב, לאחר הסרתן יישלחו הרקמות למעבדה לצורך בדיקתן.

ההליך מתבצע תחת הרדמה כללית או טשטוש כך שלא תחושי חוסר-נעימות בזמן הפעולה.

הכנה לפרוצדורה

לפני הניתוח יש להיבדק על ידי גינקולוג/ית מומחה/ית. כמו כן, ייבחן תיקך הרפואי ובדיקות מקדימות שנעשו, על מנת לתכנן את הפעולה המתאימה ביותר עבורך.
יש לעבור הערכה על ידי רופא/ה מרדים/ה לפני הניתוח ולהימצא בצום על פי ההנחיות.

התאוששות לאחר גרידה

מהלך ההתאוששות וההחלמה תלוי במהלך הפרוצדורה אותה עברת. לאחר ההתאוששות מההרדמה, במידה ואין סיבוכים מיוחדים, ניתן להשתחרר הביתה בליווי קרוב/ת משפחה או חבר/ה כבר באותו היום.

התכווצויות של הרחם נפוצות לאחר גרידה, והרופא/ה המטפל/ת בך יכול/ה להמליץ על הימנעות משימוש בתכשירי ניקוי נרתיקיים, טמפונים או קיום יחסי מין בתקופה שלאחר הפרוצדורה.

בהתאם למהלך הפרוצדורה, לשגרת חייך ולסוג העבודה בה את עוסקת, יכולות להיות הגבלות נוספות במהלך ההחלמה. ייתכן והווסת הבאה תגיע מוקדם או מאוחר מהצפוי.

לפני השחרור תונחי גם באילו מקרים יש לחזור לטיפול רפואי בהקדם.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל התערבות ניתוחית, עלולים להתרחש סיבוכים. כמה מהסיבוכים הנפוצים של גרידה כוללים דימום נרתיקי מוגבר או זיהום. קיר הרחם או המעי עלולים להיפגע. בחלק מהמקרים עלולה להתפתח רקמת צלקת והידבקויות בתוך הרחם.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה