ניתוחים

היסטרוסקופיה אבחנתית

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שמה של ההיסטרוסקופיה הוא חיבור של שתי מילים: היסטרו- שפירושה רחם, ו-סקופיה שפירושה הסתכלות. היסטרוסקופיה היא הליך המאפשר לגינקולוג/ית להסתכל על חלל הרחם דרך מצלמה זעירה.

היסטרוסקופיה אבחנתית משמשת לבירור הגורם שמביא לתלונות גניקולוגיות שונות ובהן דימום וגינאלי, ווסתות כבדות, כאבי אגן, הפלות חוזרות ותלונות אחרות.

מתי יש לבצע היסטרוסקופיה אבחנתית?

היסטרוסקופיה אבחנתית משמשת את הגינקולוג/ית כדי לנסות ולזהות סיבות תוך-רחמיות לבעיות גינקולוגיות שונות. בדרך כלל, הגניקולוג/ית יפנה אותך להיסטרוסקופיה אם התלונות שלך כוללות דימום וגינלי חריג, בעיות פוריות, הפלות חוזרות או כאבים, או לצורך אפיון של ממצאים מבדיקות קודמות.

היסטרוסקופיה אבחנתית יכולה לזהות גם שרירנים או פוליפים תוך-רחמיים או התקנים-תוך רחמיים שיצאו ממקומם.

אין לבצע היסטרוסקופיה אם ידוע על הריון תוך-רחמי, זיהום פעיל באזור האגן (לרבות הרפס באיברי המין) או במקרה של ממאירות גינקולוגית ידועה (סרטן צוואר הרחם או סרטן הרחם).

מהלך הפרוצדורה

כדי לראות את חלל הרחם הגניקולוג/ית משתמש במצלמה זעירה - ההיסטרוקופ . בעזרת המצלמה הגינקולוג/ית סוקר/ת את צוואר הרחם ואת חלל הרחם כולו עד לפתח החצוצרות.

ההליך עצמו יכול להתבצע ללא הרדמה. עם זאת, תוכלי לבחור לעבור את הבדיקה תחת טשטוש או הרדמה כדי להפחית את אי-הנוחות. משך ההליך תלוי במטרתו אך לרוב נמשך 5-30 דקות.

הכנה לפני היסטרוסקופיה

לפני ההליך יש לעבור הערכה אצל גינקולוג/ית. לנשים שמקבלות וסת סדירה מומלץ לנסות ולתזמן את הבדיקה כך שתהיה במחצית הראשונה של המחזור החודשי, מיד לאחר תום הדמם. עם זאת לא מדובר בתנאי מחייב וניתן לקיים את הבדיקה גם בשלבים אחרים, בהתאם להמלצת הצוות הרפואי.

במידה והבדיקה מתבצעת בהרדמה יש לעבור הערכה אצל מרדים/ה. אם ישנן מחלות רקע, תרופות קבועות או רגישויות, יש לציין זאת בפני הרופא/ה. במקרה של הרדמה תתבקשי להישאר בצום לפני הבדיקה.

התאוששות לאחר היסטרוסקופיה אבחנתית

ניתן לשוב הביתה כבר ביום ההליך. אם ההיסטרוסקופיה התבצעה תחת הרדמה יש לחכות עד התפוגגות ההשפעה של חומרי ההרדמה לפני השחרור.

לעיתים תחושי כאבים באזור האגן או אי נוחות. התכווצויות רחמיות דמויות מחזור עלולות להופיע גם כן. יתכן אף דימום וגינלי קל למשך יום-יומיים. מומלץ להתייעץ עם הרופא/ה לגבי חזרה לקיום יחסי מין לאחר הבדיקה. 

לפי הממצאים בהיסטרוסקופיה האבחנתית יתכן שתזדקקי להמשך מעקב גינקולוגי ו/או לפרוצדורות אבחנתיות או טיפוליות נוספות.

סיבוכים אפשריים

היסטרוסקופיה אבחנתית מאפשרת הסתכלות על חלל הרחם בגישה בטוחה, ללא חתך. עם זאת, יתכנו סיבוכים לאחר ההליך בסבירות נמוכה ובהם זיהום בחלל הרחם, דימום וגינלי כבד, פגיעה בדופן הרחם או במבנים הסמוכים אליו (שלפוחית השתן או המעיים), או הצטלקות של חלל הרחם.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה