חזרה

כריתת פוליפ בצוואר הרחם

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

פוליפ הוא רקמה עודפת הגדלה על פני הרקמה התקינה של האיבר ובולטת ממנו. פוליפים יכולים להימצא במקומות רבים: במעי, בקיבה, בחלל האף וגם ברחם או בצווארו. פוליפ בצוואר הרחם לרוב בולט אל חלקה החיצוני של תעלת הצוואר, בחיבור בינה ובין חלל הנרתיק.

פוליפים בצוואר הרחם נפוצים יותר בנשים לאחר לידה נרתיקית (ולא בלידה קיסרית), ולאחר ההגעה לאל-וסת. בדרך כלל הפוליפים לא גורמים לתסמינים, אך לעיתים הם עלולים לגרום לדימום ויסתי לא סדיר או לדימום לאחר קיום יחסי מין.

מתי יש לפנות לטיפול?

אם יש לך פוליפ בצוואר הרחם, ככל הנראה שלא תוכלי להרגיש או לראות אותו בעצמך. בדרך כלל פוליפים מתגלים במהלך בדיקה אגנית שרירותית, במסגרת הערכה לדימום לא סדיר אצל רופא/ת הנשים או בזמן ביצוע משטח PAP.

רוב הפוליפים הם שפירים, אך חלקם עלולים להעיד על מצב טרום-סרטני או על סרטן ברירית הרחם. בהתאם לגילך, מצבך הבריאותי ומראה הפוליפ הרופא/ה המטפל/ת בך יכול/ה להמליץ על מעקב בלבד, טיפול תרופתי בהורמונים או הסרה ניתוחית, באמצעות היסטרוסקופיה.

מהלך הפרוצדורה

הסרה של פוליפים מצוואר הרחם לרוב מתבצעת במרפאה, באמצעות כלי ייעודי להסרתם. הכלי, דמוי מלקחיים, משמש לצורך אחיזה בפוליפ מבסיסו והסרתו בתנועת סיבוב קלה. בדרך כלל אין צורך בציוד הדמיה או בהרדמה ונגרם דימום קל בלבד המופסק בקלות.

לעיתים, אם מבנה הפוליפ מורכב או שקשה לראות את בסיסו, יש צורך בהסרה בהיסטרוסקופיה. פרוצדורה זו כוללה הכנסה של מצלמה זעירה מהנרתיק דרך צוואר הרחם ואל תוך חלל הרחם, על מנת לזהות את המקום המדויק בו נמצא הפוליפ. גם פרוצדורה זו מתבצעת במסגרת המרפאה וללא צורך בהרדמה.

לאחר הסרת הפוליפ, הוא יישלח למעבדה לצורך בדיקת הרקמה.

הכנה לפרוצדורה

לפני הפעולה יש להיבדק על ידי גינקולוג/ית מומחה/ית.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

בדרך כלל ההחלמה מהירה וקלה. הפרשה או דימום קל יכולים להימשך במשך שבוע או שבועיים אחרי הפרוצדורה, שבהם גם מומלץ להימנע מקיום יחסי מין. במידה וקיימים כאבים או אי-נוחות, ניתן לקחת משככי כאבים על פי המלצת הצוות. פרט לכך לא קיימות הגבלות, אלא אם צוין אחרת על ידי הצוות הרפואי.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים בעקבות הסרת פוליפ הם נדירים למדי. רובם המוחלט של הפוליפים שפירים, אך אם מבדיקת הרקמה חוזרת תשובה אחרת, תופני להמשך בירור וטיפול מתאים.

בדרך כלל פוליפים לא חוזרים לאחר ההסרה. במידה וקיימת הפרשה נרתיקית או דימום לאחר קיום יחסי מין או בצורה לא סדירה אחרת, מומלץ לפנות לטיפול רפואי בהקדם.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה