חזרה

קלדוול לוק

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

ארבעת זוגות הסינוסים הנמצאים סביב האף הם למעשה חללים מלאי אוויר, כאשר שני הסינוסים המקסילריים, ממוקמים מאחורי הלחיים, הם הגדולים ביותר.

לכל סינוס קיים פתח ניקוז אשר עלול להיסתם ולהוביל לתחושת גודש ולמחלות סינוסים. ניתוח קלדוול לוק (Caldwell Luc) משמש לטיפול במחלות ממושכות או חוזרות בסינוסים המקסילריים.

מתי יש לעבור ניתוח קלדוול לוק?

הפרעות שונות בדרכי הנשימה יכולות לערב את הסינוסים, בהן סינוסיטיס (דלקת סינוסים) כרונית, פוליפים או גידולים שפירים. הפרעות אלה אף יכולות להוביל לתחושת גודש באף או לחסימה של ממש.

לעיתים חלק מההפרעות האלה אינן מובילות לבעיה משמעותית באיכות החיים, או שהתסמינים משתפרים בעקבות טיפול תרופתי, אולם במקרים מסוימים יש צורך בפתרון ניתוחי. ניתוחי אף-אוזן-גרון שונים משמשים לטיפול במחלות הסינוסים, בין היתר כתלות בסינוסים המעורבים.

ניתוח קלדוול לוק משמש כטיפול במחלות של הסינוסים המקסילריים.

מהלך הניתוח

קלדוול לוק מתבצע בגישה ישירה או אנדוסקופית – בעזרת מצלמה זעירה (אנדוסקופ) המאפשרת למנתח/ת להסתכל אל חלל הסינוס דרך חתך מינימלי.

בשתי הגישות החתך נעשה בחניכיים העליונות, בתוך חלל הפה, כך שלא מתבצעים חתכים חיצוניים כלל.

גישה זו מאפשרת למנתח/ת זווית ראיה על חלל הסינוס כולו. כך ניתן לאתר הפרעות מבניות או מחלות המערבות את רירית הסינוסים המקסילריים, כמו פוליפים. בעזרת כלים זעירים ניתן להסיר חלק מהרקמות החולות או לכרות את הפוליפים.

הניתוח מתבצע תחת הרדמה מלאה ואורכו כ-45 דקות.

הכנה לפני הניתוח

הערכה של רופא/ת אף-אוזן-גרון לפני הניתוח תאפשר תכנון של הגישה המתאימה לטיפול במחלת הסינוסים. כמו כן, יש לעבור הערכה אצל רופא/ה מרדים/ה ולהימצא בצום על פי הנחיות הצוות.

התאוששות לאחר קלדוול לוק

לרוב ניתן להשתחרר הביתה עוד ביום הניתוח, אך כדאי לנוח בשבוע הראשון לאחריו. יתכנו כאבים ונפיחות באזור הסינוס – אלו עשויים להיות מוקלים בעזרת קירור מקומי עם קרח או משככי כאבים לפי הצורך.

יש לשטוף את האף בהתאם להנחיות הרופא/ה, כמו גם להימנע מקינוח אף חזק. יש לנסות ולהימנע מגירויים חזקים נוספים, נוסף להימנעות ממזון קשה אשר עלול להכאיב באזור החתך בחניכיים.

סיבוכים אפשריים

הסיבוך השכיח ביותר לאחר ניתוח קלדוול לוק הוא חסימה אפית חוזרת, המתרחשת בשיעור של עד 28% מהמטופלים. ייתכנו סיבוכים הקשורים לחתך הניתוחי כמו דימום, זיהום או פתיחת התפרים.

לעיתים נדירות תיתכן תחושת נימול או כאב כרוני באזור הפנים עקב פגיעה עצבית, אשר עשויה להשתפר כעבור מספר חודשים.

סיבוכים נדירים נוספים כוללים היווצרות חיבור ישיר בין חלל הסינוס לפה (פיסטולה אורו-אנטראלית), דלקת בשק הדמעות (דקרוציסטיטיס), או פגיעה בשיניים.

נשמח לעמוד לשירותכם

שעות הפעילות של מרכז השירות והמידע: ימים א'-ה' בין השעות 8:00-16:30
טלפון: 03-7752000. בנוסף ניתן להשאיר פרטים בטופס יצירת הקשר באתר
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.

 

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה

חייגו עכשיו
 • טלפון
  03-775-2000
 • כתבו לנו
 • בקרו אותנו
  פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב