ניתוחים

קיבוע שבר בעצם העקב - קלקנאוס

יצירת קשר
  • טלפון
    03-775-2000
  • כתבו לנו
  • בקרו אותנו
    פארק עתידים, בניין מספר 3, תל אביב

שבר בקלקנאוס, עצם העקב, יכול לגרום לכאב רב ולמגבלה משמעותית. שבר זה מתרחש לרוב עקב חבלה עתירת אנרגיה כמו תאונת דרכים או נפילה מסולם, שבמהלכה העקב נמחץ תחת משקל הגוף. במקרים של שבר בקלקנאוס העקב עלול להתעוות ולהתקצר או להתרחב.

שברים של הקלקנאוס יכולים להיות חמורים למדי. הטיפול בהם דורש במקרים רבים ניתוח כדי להשיב את המבנה האנטומי התקין של העקב ולאפשר חזרה לתנועה, במטרה לאפשר למטופל/ת לחזור לפעילות השגרתית.

מתי יש לפנות לניתוח?

בדרך כלל הטיפול הראשוני בשברים בעקב מבוצע בחדר המיון והוא כולל קיבוע חיצוני של העקב באמצעות סד, גבס או מגף מיוחד, במטרה למנוע החמרה של הפגיעה. לא כל השברים בקלקנאוס דורשים ניתוח וההחלמה מהשבר לוקחת עד ארבעה חודשים במרבית המקרים.

אם במסגרת הפציעה חלה תזוזה של חלק מהעצם, ייתכן שמומחה/ית באורתופדיה ימליצו על ביצוע ניתוח. במידה ונדרש טיפול ניתוחי, בדרך כלל ניתן לחכות לפני הניתוח ולבצעו באופן אמבולטורי, על מנת לאפשר לנפיחות סביב השבר לרדת לפני הפרוצדורה – תהליך שיכול לקחת גם מספר שבועות.

במקרים בהם נוצר שבר פתוח של העקב – כשהעצם פורצת דרך העור – הטיפול הוא דחוף יותר וכולל אשפוז לצורך ניתוח בהקדם.

מהלך הניתוח

ניתוח לתיקון שברים בקלקנאוס יכול להתבצע בשתי גישות עיקריות. שיטה אחת היא החזרת חלקי העצם למבנה תקין בשיטה פתוחה, באמצעות חתך. לאחר מכן, מתבצע קיבוע פנימי באמצעות התקנת חוטים, פלטות וברגים.
אפשרות תיקון אחרת היא קיבוע מלעורי, באמצעות ברגים המוחדרים דרך חתכים זעירים בעור, ללא ביצוע חתכים נוספים. כל אחת מהגישות מתאימה לסוג שונה של שברים בעקב, והבחירה תעשה בהתאם לסוג השבר ולשיקול דעת הרופא/ה המנתח/ת.

הניתוח נעשה על פי רוב תחת הרדמה כללית ונמשך שעות ספורות.

הכנה לניתוח

לפני הניתוח עליך לעבור בדיקה אצל אורתופד/ית מומחה/ית , וכן לעבור הערכה של תיקך הרפואי והבדיקות המקדימות שביצעת, במטרה לתכנן את הניתוח בצורה המיטבית עבורך. חשוב להביא לבדיקה את מכתב השחרור מהמיון ואת הצילומים, במידה ונעשו. כמו כן, יכול להיות שתתבקש/י לבצע בדיקות נוספות לפני ביצוע הניתוח.

לפני הניתוח יש לעבור הערכה הרדמתית על ידי רופא/ה. יש להימצא בצום לפני הניתוח על פי המלצות הצוות.

התאוששות לאחר הפרוצדורה

נפיחות וכאבים בעקב לאחר הניתוח הם שכיחים למדי. ההתאוששות משבר בקלקנאוס נמשכת זמן רב, במהלכם חשוב לבצע שיקום שימנע פגיעות חוזרות או נוספות וישפר את תפקוד הרגל ואת תנועות הקרסול. השיקום ההדרגתי יבוצע בהתאם להמלצות הרופא/ה המנתח/ת ולפחות בחלק מהזמן באמצעות פיזיותרפיה.

במידת הצורך ובהתאם לקצב ההחלמה ניתן להשתמש במשככי כאבים על מנת לאפשר שיקום טוב יותר של הרגל, תוך תשומת לב למגבלות האישיות ולכאב.

סיבוכים אפשריים

שברים בעקב מלווים בסיבוכים אותם קשה למנוע גם באמצעות ניתוח. בין היתר יכולים להתפתח פגיעה בעצבים ובגידים, נוקשות במפרק וכאב או נפיחות כרוניים. במקרים נדירים יותר יכולים להתפתח זיהום, קושי בהחלמת הפצע או דלקת במפרק הנובעת מהפגיעה בו.

נשמח לעמוד לשירותכם

השאירו פרטים ואנו ניצור איתכם קשר

שדות המסומנים ב* הינם שדות חובה